Obsah

Články

Jak začít podnikat

Konečně jste se rozhoupali a chcete si vydělávat sami na sebe. V našem průvodci se dozvíte, jak na založení živnosti, jaké se k OSVČ vážou daně a odvody nebo jaká jsou specifika podnikání při zaměstnání. Zkrátka vše, co potřebujete vědět do začátku.

V čem podnikat?

První otázka zní, čím se budete živit. Dobrý nápad je polovinou úspěchu. Vždy pamatujte na to, že nejlepší je podnikat v oboru, ve kterém se vyznáte.

Velmi snadno a rychle se můžete sami začít živit například jako:

doučovatel,
copywriter/korektor,
překladatel,
grafik,
správce sociálních sítí.

Všechna výše zmíněná povolání můžete začít provozovat jako freelancer s minimem vstupních nákladů.

Založení s.r.o. bez sídla i se sídlem na 6 či 12 měsíců za konečných 9 900 Kč

Cena 9 900 Kč bez DPH za kompletní založení Vaší nové s.r.o. je konečná a zahrnuje všechny poplatky za expresní zápis do obchodního rejstříku, vyřízení volných živností a chcete-li, tak i poskytnutí sídla na 6 či 12 měsíců v programu GOLD.

Zajímavost: V České republice podniká stále více žen, i když muži pořád vedou. Byznysmenkám se ale daří. Jestliže tedy přemýšlíte, zda byste se jako žena ve světě podnikání prosadila, přečtěte si náš článek s tipy na podnikání pro ženy.

Jak začít s podnikáním?

Polovinou úspěchu je kvalitní příprava.

1.     Sepište si podnikatelský plán

Pro základní představu své podnikatelské cesty si hned na začátku sestavte podrobný podnikatelský plán – ten se vám bude hodit i při případném vyjednávání o bankovním úvěru nebo při prezentování potenciálním investorům. Zjistíte díky němu, zda bude mít vaše úsilí smysl, na co se máte zaměřit a co vše budete k rozjezdu podnikání potřebovat. 

2.     Proveďte analýzu konkurence

Pečlivě si zanalyzujte, kdo bude vaším konkurentem. Ke zmapování konkurence vám pomůže obyčejný vyhledávač – zadejte do něj svou činnost a případně i město nebo kraj a uvidíte, s kým budete o zákazníky soupeřit. Zjistěte, v čem tkví úspěch vašeho konkurenta a co může být vaší konkurenční výhodou. 

3.     Definujte si cílovou skupinu

Přemýšlejte nad osobou, která si váš výrobek nebo služby zaplatí. Kdo to je, kolik asi vydělává peněz, proč vás potřebuje a co od vás očekává? Jedině tak dokážete svou podnikatelskou činnost koncovým zákazníkům správně komunikovat.  

4.     Určete si prodejní argumenty

Najděte své unikátní prodejní argumenty – v čem jste ti nej. Jste například nejlevnější, nejrychlejší, nejbližší, nejzábavnější, s nejširším výběrem, nejkvalitnější, s nejdelší zárukou? A pak onu výhodu prodejte.

Jestliže nebudete nijak vyčnívat, může se vám stát, že snadno zapadnete a porazí vás jiné společnosti, které se nebojí své výhody zdůraznit.

Jakou zvolit formu podnikání?

Pokud s podnikáním teprve začínáte, více se vám vyplatí práce na živnostenský list (živnostenské oprávnění). Druhou možností je rovnou založit firmu. Před začátkem se rozhodněte, jakou formu zvolíte.

1.     Podnikání jako OSVČ

Jako OSVČ budete potřebovat živnostenské oprávnění. Jaké existují druhy živností a v čem se liší, najdete v článku o založení živnosti.

Tip: Některé činnosti můžete vykonávat i bez živnostenského oprávnění (třeba pracovník v zemědělské výrobě, spisovatel, herec, advokát, makléř, tlumočník, psychoterapeut apod.). Celý soupis najdete v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v § 7 odst. 1, 2).

Hlavní činnost

Pokud je podnikání vaším jediným způsobem obživy, nejste nikde zaměstnaní a nemáte jiný příjem (důchod, rodičovský příspěvek atd.), pracujete na hlavní činnost. Při práci na živnost musíte jakožto OSVČ odvádět daně a zálohy na sociální a zdravotní pojištění, případně si dobrovolně připlácet i nemocenské pojištění.  

Vedlejší činnost

Jestliže jste zaměstnancem v jiné firmě a podnikání bude jen vaším přivýdělkem, budete pracovat na vedlejší činnost. Tímto způsobem je podnikání uznáno, i pokud pobíráte od státu nějaký druh důchodu nebo rodičovský příspěvek, případně jste studentem. Přesnou definici a všechny zvýhodněné osoby najdete v zákoně č. 155/1995 Sb. Živnost při zaměstnání je skvělým způsobem, jak si přivydělat (klidně můžete začít podnikat i na rodičovské dovolené nebo v důchodu).

Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o podnikání při zaměstnání.

2.     Podnikání s firmou

Pro účely podnikání si můžete založit i společnost s ručením omezeným. Založením firmy ochráníte sebe i svůj majetek, pokud by vám podnikání nevyšlo. Do firmy lze také přibrat zaměstnance a navýšit tak zisky. Navíc máte možnost získat dotaci nebo si optimalizovat daně. Velkou výhodou je, že dobře zavedenou firmu můžete časem prodat a získat za ni velmi slušné peníze. Problémem naopak může být více administrativy a případné neshody společníků.

Kde udělat sídlo?

Přemýšlejte, kde bude společnost sídlit – sídlo v bytě nemusí působit profesionálně. K získání prestižní adresy využijte služeb virtuálního sídla s minimálními náklady i vlastní recepcí. Reprezentativní adresu pro vaši firmu na Praze 1 či v centru Brna vám rádi zajistíme i u nás v Simply Office – bude vás to stát jen pár stokorun měsíčně a nemusíte si s ničím dělat starosti.  

Promyslete financování

Jakmile máte vše rozmyšleno a oficiálně vyřízeno, zamyslete se nad finančními otázkami startu svého podnikání.

V případě založení společnosti budete potřebovat kapitál – dle zákona vám stačí jen 1 Kč, ale reálně si musíte všechny své počáteční náklady spočítat a vynásobit dvěma. Tak dostanete opravdovou částku, kterou byste měli mít pro potřeby firmy připravenou.

I jako živnostník mějte naspořen finanční polštář. Ne všichni zákazníci jsou ohledně splatnosti faktur svědomití, a tak by se vám mohlo snadno stát, že doplatíte na jejich liknavost a nepoctivost. Vždy mějte připraven podnikatelský byznysplán, který jasně ukazuje váš záměr i reálná čísla. Při získávání financí na rozjezd vám může být inspirací i náš starší článek Kde sehnat peníze do začátku podnikání.

Jak začít podnikat bez peněz?

Nemáte-li našetřeno, nezoufejte, podnikání můžete odstartovat i tak. Máte několik možností:

Snižte své nároky a výdaje. Na rozjezd si pak našetříte rychleji a růst můžete postupně.
Využijte bankovní půjčku. V případě půjčky mějte dokonale propočítaný podnikatelský plán hned po ruce. Předem také zvažte své možnosti splácení a případná rizika.
Sežeňte investora. Do vaší firmy může vložit peníze, zároveň se ale bude podílet na jejím vývoji, zkrátka vám do podnikání může „mluvit“. To se nehodí pro každého, proto si tuto možnost dobře rozmyslete a před samotným uzavřením případné smlouvy se určitě poraďte s právním zástupcem.
Využijte tichého společníka. Do podnikání vám vloží domluvený základní kapitál a vy mu za to pravidelně odvádíte procentuální částku ze zisku. Pokud se firmě nedaří, podíl na ztrátě má i tichý společník, a to ve stejné výši, jako je jeho nárok na část zisku. Takové řešení je velmi výhodné pro obě strany a nabízíme jej i my v Simply Office, abychom usnadnili rozjezd podnikání začínajícím firmám.
Zkuste crowdfunding. Vyplatí se v případě opravdu prospěšných projektů nebo inovativních výrobků pro širokou část společnosti. Start podnikání vám zafinancují sami potenciální zákazníci za příslib budoucího výrobku/služby „zdarma“.
Existuje mnoho dotací pro začínající podnikatele, které jim začátky podnikání usnadní. Obrňte se ale trpělivostí, úředníci po vás budou požadovat velké množství lejster. Musíte zároveň splnit požadované parametry a opravdové podnikání tak může přijít později, než byste počítali.

Jak začít podnikat v praxi?

Po ujasnění vašeho podnikatelského cíle vám nezbývá než vyrazit na úřady

1.     Založte si živnost

Živnostenské oprávnění získáte na živnostenském úřadě. Poplatek za založení živnostenského listu v roce 2022 je 1 000 Kč. Pokud chcete podnikat v jiném oboru, než na který živnostenské oprávnění vlastníte, můžete si rozšířit živnost za poplatek 500 Kč. Při žádosti o živnostenský list podepíšete i jednotný registrační formulář, díky kterému se o vaší činnosti dozví další státní instituce (příslušná správa sociálního pojištění, zdravotní pojišťovna a případně i úřad práce), a vy je tak nebudete muset obíhat každou zvlášť.  

Zřízení živnostenského listu (oprávnění) zabere asi hodinu a podnikat můžete začít ihned. Oficiální vyjádření vám přijde poštou nebo si ho osobně vyzvednete na živnostenském úřadě do 5 pracovních dní (u koncesovaných živností do 5 dní ode dne rozhodnutí o udělení koncese). 

2.     Založení s. r. o.

Založení společnosti s ručením omezeným je podstatně náročnější proces. Abyste jej zvládli bez problému, přečtěte si náš podrobný návod, jak založit s. r. o.

Tip: Ready-made společnost je skvělým způsobem, jak začít rychle a snadno podnikat. Pokud si chcete ušetřit starosti s administrativou a založením s. r. o., kupte si již hotovou firmu na prodej. Tímto způsobem můžete podnikat již za 24 hodin – na rozdíl od zhruba 1 měsíce při založení společnosti svépomocí. Navíc bez starostí a bez extrémně vysokých finančních nákladů. Vyberte si některou ze zavedených firem od Simply Office a ušetřete si pochůzky na úřad i nervy s papírováním.

Pohlídejte si daně

Kolik platí OSVČ daně a odvody v roce 2022 a jaká jsou specifika pojištění při vedlejší činnosti?

Odvody OSVČ na hlavní činnost

Jako OSVČ máte povinnost si měsíčně platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, jinak řečeno odvody. Počítají se z celorepublikového průměrného a minimálního platu a každý rok se mění. Zároveň však záleží na výši vašich zisků. Dobrovolně si mohou OSVČ platit i nemocenské pojištění, ze kterého je jim vyplácena finanční podpora v případě nemoci nebo mateřské dovolené.

Přečtěte si, jak si jako podnikatel poradit s daněmi.

Odvody OSVČ na vedlejší činnost

Jestliže podnikáte na vedlejší činnost, zálohy na zdravotní a sociální pojištění začnete platit až druhý rok činnosti, a to podle zisku v prvním roce. Okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně musíte doložit přehled o příjmech a výdajích za celý kalendářní rok a podle něj vám bude částka vypočtena (jak přehled podat i všechna důležitá data naleznete na stránkách České správy sociálního zabezpečení).

I při vedlejší činnosti si můžete (ale nemusíte) platit nemocenské pojištění. Zdravotní pojištění si však budete muset platit i při nízkých ziscích – doplatíte ho druhý rok podle výpočtu institucí ze svého přehledu o příjmech a výdajích za minulý rok.

Odvody za zaměstnance

Pokud založíte společnost a budete mít zaměstnance, musíte odvádět daně a zálohy na pojištění i za ně. Sociální pojištění zahrnuje nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Odkrojená částka představuje pro zaměstnance 6,5 % a pro zaměstnavatele 25 % z hrubé mzdy (dohromady 31,5 %). Zdravotní pojištění vyjde zaměstnance na 4,5 % a zaměstnavatele na 9 % (celkem 13,5 %) z hrubé mzdy.

Daně pro podnikatele

Jako podnikatel máte povinnost odvádět daň z příjmů a případně i další typy daní. Musíte si vést daňovou evidenci, ve které budete mít přehledně zanesené všechny své výdaje a příjmy. Druhou možností je si výdaje na konci roku spočítat procentuálně z evidence celkových dosažených příjmů. I v roce 2022 můžete využívat paušální daň, která se však vlivem růstu sociálního a zdravotního pojištění oproti roku 2021 zvýšila a činí 5 994 Kč. Veškeré daňové formuláře si můžete stáhnout ze stránek finanční správy.

Příležitostný výdělek je bez poplatků

Jestliže si ročně vyděláte méně než 30 000 Kč nárazovými činnostmi (průměrně 2 500 Kč měsíčně), považuje se váš zisk za příležitostný výdělek, který nepodléhá registraci ani se nijak nedaní a neuvádí v daňovém přiznání. Mohou to být drobné služby jako ušití šatů kamarádce, upečení dortu, pronájem auta a podobně. Jestliže si však vyděláte nad tento limit, musíte veškeré příjmy přiznat. Výjimkou jsou pouze příjmy osvobozené od daně

Další daně, které se vás mohou týkat

Pokud se zaregistrujete jako plátce DPH, budete daňové přiznání a kontrolní hlášení odevzdávat měsíčně nebo čtvrtletně a veškeré doklady a evidenci schraňovat po dobu 10 let. Zjistěte o dani z příjmů vše, co potřebujete vědět.

Solidární daň nahradila 23% daň z příjmů a tu platíte pouze v případě, že je váš příjem vyšší než 48násobek průměrné mzdy. Jestliže k výkonu podnikání budete používat auto, budete muset navíc každé 3 měsíce platit silniční daň.

Věnujte čas marketingu

Kromě samotného podnikání se věnujte i propagaci své firmy, ať vás zákazníci nepřehlédnou. Jak na to? 

Kvalitní web je klíčový

Nechte si zhotovit nebo si sami vytvořte přehledné webové stránky. Jasně označte podstránku s kontakty a věnujte pozornost provázání jednotlivých částí webu. Vsaďte na jednoduchý design – přeplácané, příliš barevné a nepřehledné stránky zákazníky spíše odradí. Tvořte kvalitní obsah a mějte jasně daný základ, na kterém budete stavět. Případně poptejte služby online marketingové společnosti, abyste oslovili co nejvíce zákazníků. 

Buďte aktivní na sociálních sítích

Budete ke své prezentaci využívat i sociální sítě? Samozřejmostí by dnes měl být Facebook, podle typu podnikání se vám ale může hodit také Instagram, Pinterest či LinkedIn. Povinností to určitě není, ale zejména mladší publikum rádo uvidí fotografie a informace ze zákulisí, nechá se upozornit na zajímavé akce nebo nový sortiment. Prostřednictvím sociálních sítí a placené reklamy navíc můžete získat nové zákazníky. Pokud si sociální sítě založíte, věnujte se jim – pravidelně publikujte zajímavý obsah a nenechávejte dotazy zákazníků delší čas bez odezvy (ideální doba reakce je 1–2 dny).

Rozjet podnikání vám může také tzv. influencer marketing.

Tipy na závěr

Nezapomeňte na sebevzdělávání

Každý obor se dnes velmi rychle mění, a když zůstanete stát chvíli na místě, ostatní vás převálcují. Sledujte novinky ve svém odvětví, pružně reagujte na poptávku a snažte se pořád zlepšovat. Čtěte, vzdělávejte se a sledujte inspirativní osoby, které vás motivují být lepšími. Navštěvujte školení, která vám pomohou dosáhnout úspěchů rychleji nebo vás k nim posunou blíže, a navíc vás propojí se zajímavými lidmi.

Vyvarujte se zbytečných chyb

Aby byl start vašeho podnikání ještě hladší, dali jsme pro vás dohromady 8 nejčastějších podnikatelských chyb, kterých se vyvarovat.

Přečtěte si také:

Mohlo by vás také zajímat...

Založení společnosti

Ve spolupráci s notářskou kanceláří nabízíme, kromě prodeje ready-made společností, také pomoc a podporu při zakládání nových společností. Pokud nevíte jak založit s.r.o. společnost sami a bojíte se odmítnutí svého návrhu rejstříkovým soudem anebo jste již takový návrh podali a soud jej odmítl nebo zamítl, využijte našich služeb. Vyhnete se tak komplikacím při podávání svých návrhů a současně budete mít společnost zapsanou relativně rychle!

Přečíst celý článek »
Chat on WhatsApp