Freelancing aneb Jak funguje práce na volné noze?

01.11.2022

Freelancing neboli podnikání na volné noze je trend 21. století. Vidina práce bez šéfa, bez pravidel a bez pracovní doby láká nejen dnešní mládež. Přečtěte si, jak freelanceři ve skutečnosti fungují a zda může být moderní styl práce tím pravým i pro vás.

freelancer

Zdroj: Pixabay

Kdo je freelancer?

Pojem freelancer bychom mohli do češtiny volně přeložit jako nezávislý pracovník. Nejlépe ale práci freelancera vystihuje označení na volné noze.

Freelanceři zpravidla podnikají jako živnostníci nebo pod vlastní společností (nejčastěji s. r. o.). Na rozdíl od jiných podnikatelů ale ke svému podnikání nepotřebují kupu zaměstnanců a celý byznys si řídí sami.

Jaké jsou výhody práce na volné noze?

Největším lákadlem práce na volné noze je ona svoboda. Jako freelancer jste svým vlastním pánem, tudíž si sami vybíráte práci, plánujete pracovní dobu a stanovujete pravidla. Volnost v podnikání ocení především ti jedinci, kteří mají potíže s předem stanovenými režimy, jako je například práce od osmi do čtyř, nebo s podrobením se autoritám.

Výhody podnikání na volné noze často využívají tzv. digitální nomádi, kteří mohou díky práci online pohodlně skloubit svůj pracovní život s cestovatelskou vášní. Toužíte po podobné svobodě? Přečtěte si, jak se stát digitálním nomádem.

Jaké jsou nevýhody práce na volné noze?

Přestože si jako freelancer můžete stanovit, kdy a jak moc budete pracovat, vaši práci stále ohraničují určité mantinely. Ty nejčastěji určují klienti, kteří očekávají patřičně kvalitní výsledky v předem domluvených termínech. Pokud si na freelancingu chcete postavit kariéru, měli byste ctít zodpovědný a proklientský přístup k práci, díky kterému si vybudujete dobrou pověst a získáte lepší pracovní nabídky.

Velkým úskalím podnikání na volné noze bývá nebezpečná prokrastinace. Donutit se k práci v pohodlí domova, nebo dokonce na cestách může být dvakrát obtížnější než v kancelářském prostředí. Boj s leností mnohým freelancerům usnadňují užitečné rady a tipy, jak pracovat z domova, nebo tzv. coworking.

V čem podnikat jako freelancer?

Stěžejní je pro freelancery práce, kterou mohou vykonávat nezávisle na místě či čase. Díky technologickému vývoji se počet oborů, ve kterých lze takto podnikat, neustále rozrůstá. Oblasti, v nichž freelanceři podnikají nejčastěji, přesto stále mají něco do činění s online prostředím (online marketingem nebo IT). Na volné noze pracují například:

Se správnou organizací ale můžete jako freelancer pracovat téměř v jakémkoliv oboru. Koronavirová krize navíc v mnoha oblastech přesun do online prostředí ještě více urychlila, a tak je z čeho vybírat.

Kolik si vyděláte na volné noze?

Výdělek freelancera ovlivňuje mnoho faktorů – obor, ve kterém podniká, typ zakázek, čas, který práci věnuje, apod. Stěžejní je však cena, kterou si stanoví. Častou chybou začínajících freelancerů je naceňování podle toho, kolik by si vydělali jako klasičtí zaměstnanci. V takovém případě ale zcela opomíjejí, že zaměstnavatel:

  • za ně odvádí sociální a zdravotní pojištění,
  • platí energie v kancelářích (vodu, elektřinu, topení),
  • jim proplácí dovolenou (v České republice minimálně 4 týdny ročně).

Při naceňování vlastní práce proto nezapomeňte zohlednit všechny náklady.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru