Podnikání při zaměstnání: Jak začít a na co si dát pozor?

06.09.2021

Podnikání při zaměstnání dnes není ničím výjimečným. Ať už jsou vaší motivací peníze, nebo možnost splnit si sen o vlastní firmě, poradíme vám, jak začít.

Podnikání při zaměstnání

Zdroj: Pixabay

Jak založit živnost při zaměstnání?

Pro podnikání při zaměstnání budete potřebovat tzv. živnost vedlejší, kterou si snadno založíte na živnostenském úřadě. Než se ale pustíte do podnikání, informujte svého zaměstnavatele a ujistěte se, že neporušujete konkurenční doložku.

Informujte svého zaměstnavatele

Velká část zaměstnaneckých smluv je opatřena dodatkem, v němž je stanoveno, že před zahájením samostatně výdělečné činnosti musíte svého zaměstnavatele informovat o svém záměru přivydělávat si mimo stávající pracovní poměr. V některých případech budete potřebovat jeho písemný souhlas.

Konkurenční doložka se vztahuje na všechny

Na rozdíl od nutnosti informovat zaměstnavatele o plánovaném podnikání nemusí být v pracovní smlouvě explicitně zmíněna tzv. konkurenční doložka. Upravuje ji totiž § 304 odst. 1 zákoníku práce a vztahuje se tak na všechny zaměstnance kromě pracovníků ve vědeckých, pedagogických, publicistických, literárních a uměleckých oborech.

Konkurenční doložka stanovuje, že bez písemného souhlasu zaměstnavatele nesmí jeho zaměstnanec podnikat nebo pracovat v obdobném oboru, jako ve kterém je zaměstnán, a to i jeden rok po podání výpovědi. Důvodem k takovému omezení je, aby zaměstnanec pro svého zaměstnavatele nepředstavoval konkurenci.

Pozor: Zaměstnavatel může souhlas s vaším podnikáním kdykoli odvolat. V takovém případě musíte své podnikání neprodleně ukončit.

Státní zaměstnanci potřebují souhlas vždy

Pracujete-li jako státní zaměstnanec (na úřadě, na ministerstvu, u armády, u policie apod.), potřebujete písemný souhlas s podnikáním od svého zaměstnavatele bez ohledu na to, v jakém oboru se rozhodnete samostatně výdělečnou činnost vykonávat.

Jak začít podnikat při zaměstnání?

Základem každého podnikání je nápad. Pokud si chcete přivydělat, ale chybí vám inspirace, podívejte se na našich 5 tipů, v čem začít podnikat. Pak postupujte následovně:

1.     Založte si živnost

K zaměstnání si můžete přivydělat na dohodu o provedení práce. Ta je však omezena na 300 hodin za rok. Plánujete-li tento limit překročit, nevyhnete se založení vlastní živnosti. K podnikání při zaměstnání vám stačí zřízení živnosti vedlejší, která v prvním roce není zatížená platbami záloh na pojistné.

Živnostenské oprávnění se vyřizuje na živnostenském úřadě, kde je třeba předložit doklad totožnosti a zaplatit poplatek 1 000 Kč.

2.     Ohlaste živnost na příslušných úřadech

Každou živnost je nutné ohlásit finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. S tím vám pomůže jednotný registrační formulář.

Jednotný registrační formulář

Od roku 2006 pomáhá začínajícím i stávajícím podnikatelům splnit jejich ohlašovací povinnosti jednotný registrační formulář. Vyplněný jej přineste na živnostenský úřad společně s žádostí o živnost.

3.     Zjistěte, zda vaše živnost podléhá EET

Od roku 2016 podléhají některé živnosti elektronické evidenci tržeb (EET). Pokud v rámci svého podnikání plánujete přijímat hotovostní platby, ověřte si, zda se na vás povinnost EET vztahuje, či nikoliv. Pokud ano, musíte registraci do systému EET provést ještě před přijetím první platby v hotovosti. Plánujete-li přijímat také bezhotovostní platby převodem na účet, poradíme vám, jak vystavit fakturu.

Při splnění výše zmíněných povinností vám v podnikání při zaměstnání už nic nebrání. I při provozování živnosti vedlejší byste však měli před podáním prvního daňového přiznání vědět, jak si jako podnikatel poradit s daněmi.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru