Podnikání při zaměstnání: Jak začít a na co si dát pozor?

06.09.2021

Podnikání při zaměstnání dnes není ničím výjimečným. Ať už je vaší motivací větší finanční výdělek, nebo možnost splnit si sen o vlastní firmě, poradíme vám, jak začít i čeho se vyvarovat.

Podnikání při zaměstnání

Zdroj: Pixabay

Podnikání na vedlejší činnost má větší výhody

V případě, že máte zaměstnání a řeknete si „chci začít podnikat“, bude vaše činnost považována za vedlejší. To je pro vás určitě velká výhoda, protože budete platit nižší zálohy a v prvním roce podnikání dokonce nemusíte platit vůbec nic. Kolik vás budou odvody stát, se odvíjí od výše vašeho výdělku.

 

S živností se pojí také zvýšená administrativa

Počítejte s tím, že nově už vám nebude stačit pouze podepsat „růžový papír“, s živností totiž souvisí i administrativa. Daňové přiznání budete podávat každý rok a každý měsíc si nezapomeňte vést přehledný seznam přijatých a vydaných faktur, abyste si každoroční vyplňování daňového přiznání co nejvíc usnadnili a zbytečně netrávili čas hledáním chybějících faktur.

 

Nabízí se vám hned 3 možnosti, jak začít podnikat i při zaměstnaneckém poměru:

  1. Založíte si společnost s r. o.
  2. Koupíte již hotovou společnost s ručením omezeným.
  3. Založíte si živnost a začnete podnikat jako OSVČ.

 

Jak založit živnost při zaměstnání?

Pokud se ptáte, jak začít podnikat při zaměstnání, pak je nutné říct, že ne vždy se dají tyto dvě formy výdělku skloubit. Kromě povolení živnostenského úřadu (zřízení živnosti vedlejší) budete potřebovat také povolení od svého zaměstnavatele. To platí, pokud pracujete například ve státní správě nebo vás láká podnikání v oboru, kterému se ale věnuje váš zaměstnavatel. Ujistěte se, že neporušujete konkurenční doložku. V té je stanoveno, že před zahájením samostatně výdělečné činnosti musíte svého zaměstnavatele informovat o svém záměru přivydělávat si mimo stávající pracovní poměr. V některých případech budete potřebovat jeho písemný souhlas.

 

Konkurenční doložka nemusí být ve smlouvě zmíněna

Na rozdíl od nutnosti informovat zaměstnavatele o plánovaném podnikání nemusí být v pracovní smlouvě explicitně zmíněna tzv. konkurenční doložka. Upravuje ji totiž § 304 odst. 1 zákoníku práce a vztahuje se tak na všechny zaměstnance kromě pracovníků ve vědeckých, pedagogických, publicistických, literárních a uměleckých oborech. Konkurenční doložka stanovuje, že bez písemného souhlasu zaměstnavatele nesmí jeho zaměstnanec podnikat nebo pracovat v oboru, v němž je zaměstnán, a to i jeden rok po podání výpovědi. Důvodem k takovému omezení je, aby zaměstnanec pro svého zaměstnavatele nepředstavoval konkurenci.

 

Pozor: Zaměstnavatel může souhlas s vaším podnikáním kdykoli odvolat. V takovém případě musíte své podnikání neprodleně ukončit.

 

Státní zaměstnanci potřebují souhlas vždy

Pracujete-li jako státní zaměstnanec (na úřadě, na ministerstvu, u armády, u policie apod.), potřebujete písemný souhlas s podnikáním od svého zaměstnavatele bez ohledu na obor, ve kterém se rozhodnete samostatně výdělečnou činnost vykonávat.

 

Jak začít podnikat při zaměstnání jako OSVČ?

Základem každého podnikání je nápad. Pokud si chcete přivydělat, ale chybí vám inspirace, podívejte se na našich 5 tipů, v čem začít podnikat. Pak postupujte následovně:

1.     Založte si živnost

K zaměstnání si můžete přivydělat na dohodu o provedení práce. Ta je však omezena na 300 hodin za rok. Plánujete-li tento limit překročit, nevyhnete se založení vlastní živnosti. K podnikání při zaměstnání vám stačí zřízení živnosti vedlejší, která není v prvním roce zatížena platbami záloh na pojistné. Živnostenské oprávnění se vyřizuje na živnostenském úřadě, kde je třeba předložit doklad totožnosti a zaplatit poplatek 1 000 Kč.

2.     Ohlaste živnost na příslušných úřadech

Každou živnost je nutné ohlásit finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. S tím vám pomůže jednotný registrační formulář. Ten má usnadnit práci začínajícím podnikatelům s jejich ohlašovacími povinnostmi.

 

Novinky v oblasti podnikání pro rok 2023

České zákony se velmi často mění a změny nastávají i v roce 2023. Tady je přehled těch nejzásadnějších:

  • změny v podávání daňového přiznání,
  • povinné datové schránky pro všechny podnikatele,
  • konec EET a snížení administrativní zátěže,
  • vyšší limit pro placení DPH a navýšení paušální daně.

 

Tip: Zajímá vás podrobnější seznam novinek v oblasti podnikání pro rok 2023? Přečtěte si náš článek Novinky pro OSVČ a malé podnikatele v roce 2023.

 

Podnikání při zaměstnání je určitě skvělým způsobem, jak vydělat ještě víc peněz. Pokud se domluvíte se svým zaměstnavatelem a získáte od něj požadovaný souhlas, pak je vše naprosto legální. Myslete jen na to, že pro vás sice nastává výdělečnější období, ruku v ruce s tím ovšem jde i větší administrativní zátěž.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru