Poradíme vám, jaké existují druhy živností a jak je založit nebo přerušit
Dnes už díky jednotnému formuláři není založení nebo přerušení živnosti nijak těžké. Vše provedete rychle a jednoduše. Jak na to?
Centrální registrační místo a jednotné formuláře
Ať už chcete založit živnost, přerušit ji nebo úplně zrušit, můžete k tomu využít CRM (Centrální registrační místo). Na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu najdete jednotné formuláře, žádosti, změnové listy apod., které vám poslouží k vyplnění. Jako CRM neslouží jen živnostenský úřad, ale také místa Czech POINT.
Jak založit živnost a co je k tomu potřeba?
Pokud jste se rozhodli podnikat jako fyzická osoba, stačí, když zajdete na živnostenský úřad nebo Czech POINT a podáte žádost o živnostenské oprávnění. Budete k tomu potřebovat:
- Občanský průkaz
- 1 000 Kč na kolek
- Žádost o živnostenské oprávnění
Abyste živnostenský list dostali, je nutné, abyste byli svéprávní, bylo vám víc než 18 let a prokázali jste se výpisem z evidence Rejstříku trestů.
Druhy živností
Živnosti se dělí podle druhu na:
A) ohlašovací
- řemeslné (v tomto případě je nutná odborná způsobilost podle § 21 a § 22 živnostenského zákona)
- vázané (odborná způsobilost dle § 24, resp. § 27 a přílohy č. 2 a č. 3 živnostenského zákona)
- volné (podmínkou není odborná způsobilost)
Provozovat živnost můžete dnem ohlášení živnosti živnostenskému úřadu. Pouze v případě, že nedoložíte všechny potřebné doklady vás úřad vyzve k jejich doložení ve stanovené lhůtě.
B) koncesované
Ty smějí být provozovány pouze na základě koncese, tedy povolení k provozování. Potřebujete zařídit koncesi na prodej alkoholu? Nechte to na nás, rádi vám s tím pomůžeme.
Jaké jsou povinnosti OSVČ?
- Kromě založení živnosti nezapomeňte navštívit také správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), u které se zaregistrujte. Právě sem totiž budete každý měsíc posílat zálohové platby sociálního zabezpečení. Registraci dlouho neodkládejte. Ze zákona vám vzniká povinnost zaregistrovat se zde maximálně 8 dní od vzniku živnosti. Pro rok 2019 jsou minimální zálohy stanovené na 2 388 Kč.
- Stejně tak neotálejte s návštěvou zdravotní pojišťovny. I sem budete posílat měsíční zálohové platby. Registraci opět neodkládejte. Povinnost vzniká maximálně 8 dní od vzniku živnosti. Pro rok 2019 jsou minimální zálohy stanovené na 2 208 Kč.
- Přihlaste se také k zálohám na daň z příjmů pro OSVČ.
Jak přerušit nebo úplně zrušit živnost?
Jakmile živnost přerušíte, oprostíte se od povinnosti placení minimálních záloh. V tomto případě nemusíte už absolvovat návštěvu živnostenského úřadu. Pozastavení živnosti nahlaste ČSSZ, zdravotní pojišťovně a také finančnímu úřadu.
Nebo máte možnost udělat vše prostřednictvím změnového listu přes CRM a vyřídit vše na finančním úřadě nebo Czech POINTU. Ten pak bude o přerušení živnosti informovat ostatní instituce. Zda přerušujete živnost na měsíce nebo na roky je zcela na vašem uvážení.