Vše, co jste chtěli vědět o DPH. Víme, jak ušetřit 21 % z ceny

01.09.2017

Jste plátci DPH a přemýšlíte, jak ušetřit oněch 21 % z ceny vašeho zboží či služeb? Poradíme vám, jak na to. Přinášíme ucelený přehled o dani z přidané hodnoty, který zodpoví všechny vaše otázky.

Jak funguje DPH?

Dani z přidané hodnoty (DPH) podléhá všechno zboží vyprodukované na území České republiky nebo dovezené do České republiky. Jejím hlavním principem je zdanit nově přidanou hodnotu zboží a služby na každém stupni obchodního řetězce. Ve finále však dopadá na konečného spotřebitele, kterému jsou naúčtovány částky odvedené výrobci, obchodníky, dodavateli a dalšími účastníky obchodního řetězce.

DPH

Kdo je plátce DPH?

Pokud podnikáte (ať už jako OSVČ, nebo jako firma), můžete se stát plátcem DPH buď povinně, nebo dobrovolně.

Povinnost odvádět DPH do státní kasy má firma nebo podnikající fyzická osoba, jejíž obrat za posledních 12 měsíců přesáhne částku 1 milion korun.

Pokud vyděláte méně, můžete se sami rozhodnout, zda se stanete plátcem DPH. V některých situacích se to vyplatí (viz níže), jindy bude lepší, když zůstanete neplátcem. Upozorňujeme však, že registrace plátce DPH při nedosažení obratu 1 milion korun za posledních 12 měsíců je problematická, zdlouhavá a ne vždy úspěšná.

Jak neplatit DPH?

V některých situacích se vám přechod na plátce DPH nemusí vyplatit. I po překročení milionové hranice existují způsoby, jak se placení DPH vyhnout. Přečtěte si, jak zůstat neplátcem DPH i s obratem nad milion.

Plátci mají víc starostí s EET

EET (elektronická evidence tržeb) je od minulého roku povinná pro plátce i neplátce DPH. Plátci však mají víc povinností. Všichni podnikatelé bez rozdílu posílají elektronickou zprávu o právě vzniklé tržbě finančnímu úřadu a zároveň vystavují zákazníkovi účtenku s unikátním kódem. Plátci DPH musejí v některých případech odesílat navíc ještě následující údaje:

  • základ daně z přidané hodnoty a daně podle sazeb daně z přidané hodnoty,
  • celkovou částku v režimu daně z přidané hodnoty pro cestovní službu,
  • celkovou částku v režimu daně z přidané hodnoty pro prodej použitého zboží.

Povinnost platit DPH se na vás nevztahuje? Přečtěte si, jak funguje EET pro neplátce DPH.

Plátce vs. neplátce DPH

Placení DPH se ve svém podnikání nemusíte za každou cenu vyhýbat. Existují případy, kdy pro vás bude výhodnější stát se plátcem DPH dobrovolně. Zda budete, nebo nebudete plátcem DPH, byste si měli ujasnit ideálně už na začátku svého podnikání.

Kdy se vyplatí být plátcem DPH?

Jsou vaši zákazníci plátci DPH? Potom pro vás bude výhodnější, když jej začnete také platit. Stejné pravidlo platí i v případě, že vystupujete v roli zákazníka vy sami a většina vašich dodavatelů platí daň, kterou si můžete odečíst z nákladů.

Výhody plátce DPH

  • Jako plátci máte možnost uplatňovat daň na vstupu. V momentě, kdy vaše výdaje převyšují výnosy, dochází k nadměrnému odpočtu daně a finanční úřad vám bude vracet peníze.
  • Čekáte-li rychlý růst podniku a brzké překročení milionové hranice, ušetříte si další administrativu, pokud se plátci DPH stanete na začátku podnikání.

Kdy se vyplatí být neplátcem DPH?

Jestliže máte menší obrat, než je 1 milion Kč za posledních 12 měsíců, a zvažujete, zda se přihlásit k DPH, odpovězte si na otázku, kdo je vaším odběratelem. Platí totiž, že pokud většina vašich zákazníků patří mezi neplátce DPH, uděláte lépe, když ho také nebudete platit, protože DPH ovlivní konečnou cenu vašeho zboží či služby. Nová cena (navýšená o DPH) by mohla některé vaše stávající nebo nové zákazníky odradit, a to zejména klienty z řad běžných občanů.

Administrativa spojená s placením daně

Než se finálně rozhodnete, zda se stanete dobrovolným plátcem DPH, důkladně si vše propočítejte a rovněž mějte na paměti, že každý plátce DPH nese určité administrativní zatížení. Vystavuje daňové doklady a podává daňové přiznání k DPH. Pokud se nakonec zařadíte mezi plátce, červeně si v kalendáři zaškrtněte datum, do kterého musíte podat daňové přiznání k DPH. Všechny doklady a daňovou evidenci musíte ze zákona archivovat po dobu 10 let.

Platíte DPH? Ušetřete 21 % z ceny zboží či služeb

Podnikáte a jste zároveň plátci DPH? Přesto byste rádi ušetřili 21 % z ceny? Poradíme vám, jak toho dosáhnout. Podnikejte s 2 společnostmi. Ze své současné podnikatelské činnosti dál odvádějte daň z přidané hodnoty, ale v nové firmě figurujte jako neplátce. Budete tak mít 2 společnosti, přičemž u každé můžete čerpat výhody plátce, resp. neplátce DPH podle své potřeby.

Jaké z toho plynou výhody a je to vůbec legální?

Podnikání s 2 společnostmi je naprosto legální. Pokud jste např. živnostník, který už přesáhl obrat milion korun, stačí, když si část svých aktivit převedete na novou společnost – neplátce DPH. Můžete tak buď ve stávající firmě figurovat jako plátce a v nové jako neplátce, nebo během roku zažádat o vyjmutí z registru plátců a být neplátcem v obou společnostech. Vždy si ale musíte důkladně ohlídat, aby tržba každé z firem za posledních 12 měsíců nepřesáhla stanovený limit.

Obchodujete částečně s plátci a částečně s neplátci DPH? Díky nové firmě můžete obchod se zákazníky upravit tak, aby vám to vyhovovalo. V nové firmě, ve které budete vystupovat jako neplátce, získáte možnost nabídnout svým zákazníkům výhodnější ceny, což bude pro mnoho z nich určitě velmi atraktivní. Například svým klientům z řad plátců DPH může autoservis fakturovat služby s DPH a naopak fyzickým osobám – neplátcům DPH – bez DPH.

Jak založit společnost?

Novou firmu nemusíte zakládat od píky. Poohlédněte se po firmě na prodej, která ještě nikdy nepodnikala. Jedná se o tzv. ready made společnost, tedy společnost, která byla založena za účelem dalšího prodeje. To znamená, že nemá žádné předchozí závazky ani pohledávky. Ready made společnost:

  • je již zapsaná v obchodním rejstříku,
  • se dá pořídit od 8 900 Kč,
  • je připravená na podnikání do 24 hodin od podpisu kupní smlouvy.

Nemusíte nic zařizovat, vyhnete se jednání s úřady, nepřipravujete ani vstupní dokumenty. Všechno za vás uděláme rychle a spolehlivě v Simply Office.

Přečtěte si také:

Aktuálně nabízené společnosti

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru