Vše, co jste chtěli vědět o DPH. Víme, jak ušetřit 21 % z ceny

01.09.2017

Jste plátci DPH a přemýšlíte, jak ušetřit oněch 21 % z ceny Vašeho zboží, či služeb? Poradíme vám, jak na to. Přinášíme vám ucelený přehled o dani z přidané hodnoty, který zodpoví všechny vaše otázky. 

Kdo platí DPH?

DPH

Pokud podnikáte (ať už jako OSVČ nebo jako firma), můžete se stát plátcem DPH buď povinně nebo dobrovolně. Povinnost odvádět DPH do státní kasy má firma nebo fyzická podnikající osoba, jejíž obrat za posledních 12 měsíců přesáhne částku 1 milion Kč. Pokud vyděláte méně, můžete se sami rozhodnout, jestli se stanete plátcem DPH. V některých situacích se to vyplatí (viz níže), jindy bude lepší, když zůstanete neplátcem. Upozorňujeme však, že registrace plátce DPH při nedosažení obratu 1 milion Kč za posledních 12 měsíců je problematická, zdlouhavá, a ne vždy úspěšná.

Plátci mají víc starostí s EET

EET (elektronická evidence tržeb) je povinná pro plátce i neplátce DPH od minulého roku. Plátci mají však víc povinností. Všichni podnikatelé bez rozdílu posílají elektronickou zprávu o právě vzniklé tržbě finančnímu úřadu a zároveň vystavují zákazníkovi účtenku s unikátním kódem. Plátci DPH musejí v některých případech odesílat navíc ještě následující údaje:

  • základ daně z přidané hodnoty a daně podle sazeb daně z přidané hodnoty
  • celkovou částku v režimu daně z přidané hodnoty pro cestovní službu 
  • celkovou částku v režimu daně z přidané hodnoty pro prodej použitého zboží

Kdy je lepší zůstat neplátcem DPH?

Jestli se stanete plátcem DPH, záleží na několika faktorech. Pokud máte menší obrat, než je
1 milion Kč za posledních 12 měsíců, a zvažujete, zda se přihlásit k DPH, odpovězte si na otázku, kdo je vaším odběratelem? Platí totiž, že pokud většina vašich zákazníků patří mezi neplátce DPH, uděláte lépe, pokud ho také nebudete platit. Proč? DPH ovlivní konečnou cenu za vaše zboží či služby. Nová cena navýšená o DPH by mohla některé vaše stávající nebo nové zákazníky odradit.  Zejména klienty z řad běžných občanů.

Přejít na nabídku společností

Kdy se vyplatí být plátcem DPH?

Jsou vaši zákazníci plátci? Potom pro vás bude výhodnější, když začnete DPH také platit. Stejné pravidlo platí i v případě, že vystupujete v roli zákazníka vy sami a většina vašich dodavatelů platí daň. Jako plátci si totiž můžete daň odečíst z nákladů. 

Administrativa spojená s placením daně

Než se finálně rozhodnete, zda se stanete dobrovolným plátcem, důkladně si vše propočítejte a mějte také na paměti, že každý plátce DPH má určité administrativní zatížení. Vystavuje daňové doklady a podává daňové přiznání. Pokud se nakonec zařadíte mezi plátce, zaškrtněte si v kalendáři červeně datum, do kterého musíte podat daňové přiznání. Všechny doklady a evidenci ohledně daní musíte ze zákona archivovat po dobu 10 let.

 

Platíte DPH? Ušetřete 21 % z ceny zboží či služeb Vašich klientů.

Podnikáte a jste zároveň plátci DPH? Přesto byste rádi ušetřili 21 % z ceny? Poradíme vám, jak toho dosáhnete. Podnikejte s 2 společnostmi. Ze své současné podnikatelské činnosti odvádějte dál daň z přidané hodnoty, ale v nové firmě figurujte jako neplátce. Budete tak mít 2 společnosti, přičemž u každé můžete čerpat výhody plátce a neplátce DPH podle své potřeby.

Jaké z toho plynou výhody a je to vůbec legální?

Podnikání s 2 společnostmi je naprosto legální. Pokud jste např. živnostník, který už přesáhl obrat milion Kč, stačí, když si část svých aktivit převedete na novou společnost – neplátce DPH. Můžete tak buď ve stávající firmě figurovat jako plátce a v nové jako neplátce, nebo během roku zažádat o vyjmutí z registru plátců a být neplátcem v obou společnostech. Vždy si ovšem musíte důkladně ohlídat, aby tržba za posledních 12 měsíců nepřesáhla stanovený limit. Obchodujete částečně s plátci a částečně s neplátci DPH? S novou firmou můžete obchod se zákazníky upravit tak, aby vám to vyhovovalo. V nové firmě, ve které budete vystupovat jako neplátce získáte možnost nabídnou svým zákazníkům výhodnější ceny, což bude pro mnoho z nich určitě velmi atraktivní. Například autoservis může klientům z řad plátců DPH fakturovat své služby s DPH a naopak fyzickým osobám – neplátcům DPH – bez DPH.

Kde a jak získáte novou společnost?

Novou firmu nemusíte zakládat od píky. Poohlédněte se po firmě na prodej, která ještě nikdy nepodnikala. Jedná se tzv. ready made společnost. Tedy společnost, která byla založená za účelem dalšího prodeje. To znamená, že nemá žádné předchozí závazky ani pohledávky. Ready made společnost je již zapsaná v obchodním rejstříku, pořizovací cena se pohybuje od 8 900 Kč a podnikáte s ní do 24 hodin od podpisu kupní smlouvy. Nemusíte nic zařizovat, vyhnete se jednání s úřady, nepřipravujete ani vstupní dokumenty. Všechno za vás uděláme rychle a spolehlivě v Simply Office. Nová společnost nebude vystupovat jako plátce DPH, takže můžete začít čerpat všechny výhody s tím spojené právě teď.

Aktuálně nabízené společnosti

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru