Vše o DPH: Plátce vs. neplátce i nákup bez DPH

01.09.2017

Jste plátcem DPH a přemýšlíte, jak ušetřit oněch 21 % z ceny vašeho zboží či služeb? Poradíme vám, jak na to. Přinášíme ucelený přehled o dani z přidané hodnoty, který zodpoví všechny vaše otázky.

dphZdroj: Pixabay

Co je to DPH?

Daň z přidané hodnoty (DPH) je nepřímá daň, které podléhají všechny služby a zboží vyprodukované na území České republiky nebo dovezené do České republiky.

Kolik je DPH v ČR?

Daň z přidané hodnoty se v České republice dělí do tří sazeb:

  • základní sazba DPH ve výši 21 %,
  • první snížená sazba DPH ve výši 15 % (např.: potraviny),
  • druhá snížená sazba DPH ve výši 10 % (např.: kiny či domácí péče o děti a seniory).

Jak funguje DPH?

Hlavním principem DPH je zdanit nově přidanou hodnotu zboží či služby na každém stupni obchodního řetězce. Ve finále však dopadá na konečného spotřebitele, kterému prodejce naúčtuje částky odvedené výrobci, obchodníky, dodavateli a dalšími účastníky obchodního řetězce.

Kdo je plátce DPH?

Plátcem je ten, kdo odvádí DPH. Tedy fyzická nebo právnická osoba, která odvádí daň z přidané hodnoty příslušnému úřadu.

Kdo platí DPH?

DPH platí poplatník, kterým je konečný spotřebitel – každá fyzická nebo právnická osoba, která nakupuje zboží či služby podléhající dani z přidané hodnoty.

Plátce vs. neplátce DPH

Placení DPH se ve svém podnikání nemusíte za každou cenu vyhýbat. Existují případy, kdy pro vás bude výhodnější stát se plátcem DPH dobrovolně. Zda budete, nebo nebudete plátcem DPH, byste si měli ujasnit ideálně už na začátku svého podnikání.

Kdy se vyplatí být plátcem DPH?

Jsou vaši zákazníci plátci DPH? Potom pro vás bude výhodnější, když jej začnete také platit. Stejné pravidlo platí také v případě, že vystupujete v roli zákazníka vy sami a většina vašich dodavatelů platí daň, kterou si můžete odečíst z nákladů.

Výhody plátce DPH

Jako plátce máte možnost uplatňovat daň na vstupu. V momentě, kdy vaše výdaje převyšují výnosy, dochází k nadměrnému odpočtu daně a finanční úřad vám bude vracet peníze.

Kdy se vyplatí být neplátcem DPH?

Jestliže máte menší obrat, než je 1 milion Kč za posledních 12 měsíců, a zvažujete, zda se přihlásit k DPH, odpovězte si na otázku, kdo je vaším odběratelem. Platí totiž, že pokud většina vašich zákazníků patří mezi neplátce DPH, uděláte lépe, když ho také nebudete platit, protože DPH ovlivní konečnou cenu vašeho zboží či služby. Nová cena (navýšená o DPH) by mohla některé vaše stávající nebo nové zákazníky odradit, a to zejména klienty z řad běžných občanů.

Nevýhody plátce DPH

Než se finálně rozhodnete, zda se stanete dobrovolným plátcem DPH, důkladně si vše propočítejte a rovněž mějte na paměti, že každý plátce daně z přidané hodnoty nese určité administrativní zatížení. Vystavuje daňové doklady, podává daňové přiznání k DPH a kontrolní hlášení. Oba dokumenty se podávají vždy do 25. dne měsíce následujícího po skončení zdaňovacího období, které trvá zpravidla měsíc či čtvrtletí.

Všechny doklady a daňovou evidenci zároveň musíte ze zákona archivovat po dobu 10 let.

Jak se přihlásit k DPH?

Jako plátce DPH se registrujete na finančním úřadě (osobně nebo elektronicky), a to na základě vlastního rozhodnutí nebo nejdéle do 15. kalendářního dne v měsíci, který následuje po měsíci, v němž jste překročili obrat 1 milion Kč za poslední rok. 

Tip: Přečtěte si víc o tom, kdy se musíte stát plátcem DPH povinně.

Stáhněte si a vyplňte formulář, který vydala finanční správa, a připravte si smlouvu o nájmu prostor (pokud nemovitost, ve které má vaše firma sídlo, není ve vašem vlastnictví). Máte-li virtuální sídlo, je dobré zdůvodnit, proč nepotřebujete kamennou kancelář.

Jakmile obdržíte registraci k DPH, ověřte si, odkdy se stáváte plátcem a zda již máte zveřejněn účet v registru plátců DPH. V případě, že ne, ihned kontaktujte finanční správu. Pokud by vás totiž obchodní partneři v registru nenašli, mohlo by vám to způsobit nepříjemnosti.

Tip: Čekáte-li rychlý růst podniku a brzké překročení milionové hranice, ušetříte si další administrativu, pokud se plátcem DPH stanete na začátku podnikání.

Jak se odhlásit z registru plátců DPH?

Z registru plátců DPH se můžete také odhlásit. Musíte ale splnit následující podmínky:

  • váš obrat nesmí být za posledních 12 měsíců po sobě jdoucích vyšší než 1 milion korun,
  • musí uběhnout rok ode dne, kdy jste se stali plátcem DPH.

O zrušení registrace požádejte opět na finančním úřadě prostřednictvím formuláře.

Plátce DPH – OSVČ

Plátcem daně z přidané hodnoty se můžete stát, ať už podnikáte jako fyzická, nebo jako právnická osoba. I s akciovou společností, případně s s. r. o., můžete být plátcem DPH.

Jak platit DPH?

Jako plátce daně z přidané hodnoty máte povinnost evidovat své prodeje i nákupy od plátců DPH. Vždy po konci zdaňovacího období (měsíce, případně čtvrtletí) pak příslušnému úřadu odevzdáte kontrolní hlášení, daňové přiznání k DPH a odvádíte příslušnou sumu za DPH, a to:

  • bankovním převodem,
  • prostřednictvím poštovní poukázky typu A.

Jak funguje nákup zboží od neplátce DPH?

Pokud nakupujete zboží či služby od neplátce DPH, nakupujete je za cenu bez daně z přidané hodnoty.

Jak neplatit DPH?

V některých situacích se vám přechod na plátce DPH nemusí vyplatit. I po překročení milionové hranice existují způsoby, jak se placení DPH vyhnout. Stačí začít podnikat se dvěma společnostmi.

Přečtěte si víc o tom, jak zůstat neplátcem DPH i s obratem nad milion.

Jak funguje nákup bez DPH? 

Podnikáte a jste plátcem DPH? Přesto byste rádi ušetřili 21 % z ceny? Poradíme vám, jak toho dosáhnout. Podnikejte se 2 společnostmi. Ze své současné podnikatelské činnosti dál odvádějte daň z přidané hodnoty, ale v nové firmě figurujte jako neplátce. Budete tak mít 2 společnosti, přičemž u každé můžete čerpat výhody plátce a neplátce DPH podle své potřeby.

Jaké z toho plynou výhody a je to vůbec legální?

Podnikání se 2 společnostmi je naprosto legální. Pokud jste např. živnostník, který už přesáhl obrat milion korun, stačí, když si část svých aktivit převedete na novou společnost – neplátce DPH. Můžete tak buď ve stávající firmě figurovat jako plátce a v nové jako neplátce, nebo během roku zažádat o vyjmutí z registru plátců a být neplátcem v obou společnostech. Vždy si ale musíte důkladně ohlídat, aby obrat každé z firem za posledních 12 měsíců nepřesáhl stanovený limit.

Obchodujete částečně s plátci a částečně s neplátci DPH? Díky nové firmě můžete obchod se zákazníky upravit tak, aby vám to vyhovovalo. V nové firmě, ve které budete vystupovat jako neplátce, získáte možnost nabídnout svým zákazníkům výhodnější ceny, což bude pro mnoho z nich určitě velmi atraktivní. Například svým klientům z řad plátců DPH může autoservis fakturovat služby s DPH a naopak fyzickým osobám – neplátcům DPH – bez DPH.

Přečtěte si také:

Aktuálně nabízené společnosti

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru