Jak začít podnikat – kompletní průvodce

25.11.2019

Konečně jste se rozhoupali a chcete začít vydělávat sami na sebe. Víte ale, v čem podnikat a jak začít podnikat? Pokud s podnikáním teprve začínáte, vyplatí se vám více práce na živnostenský list (živnostenské oprávnění) anebo můžete rovnou založit firmu. V našem průvodci se dozvíte, jak na založení živnosti, jaké se k OSVČ vážou daně a odvody, nebo jaká jsou specifika podnikání při zaměstnání.

1. V čem podnikat?

První otázka zní, čím se budete živit. Nápady na podnikání získáte snadno, stačí se jen dívat kolem sebe. Jestliže jste se ještě pevně nerozhodli, využijte naše tipy níže. Odpovědi si napište na papír, snadno tak odhalíte své silné i slabé stránky.

 

 • V čem jste nejlepší? Někdo peče neodolatelné dorty, jiný dokáže ukazovat lidem životní směr a koučovat je. Za co si vás přátelé nejvíce cení? Nebojte se podnikání ani na částečný úvazek. Podnikání na rodičovské je například skvělým způsobem, jak zajistit rodině více peněz a najít nový kariérní směr – zjistěte o něm více v našem článku Začněte podnikat na mateřské dovolené.
 • Existuje nějaká služba nebo výrobek, který byste ocenili, ale trh ho nenabízí? Možná nejste sami, komu by se taková věc hodila. Lidé si za větší pohodlí v životě rádi připlatí, nebojte se svých nápadů. Tipy na podnikání naleznete i u svých známých a kamarádů – s čím se trápí, jaká služba jim chybí? Ptejte se jich a získáte cenné informace z různých prostředí.
 • Jak se budete prezentovat? Budete roztomilý maloobchodník s nejlepším domácím sýrem široko daleko (a nostalgickým příběhem plným srdcových okamžiků) nebo tvrdý a nebojácný majitel stavební firmy, který se nebojí konkurence a nabízí prvotřídní kvalitu za vyšší cenu? Rozmyslete se svoji strategii a příběh, bude se vám to hodit při prezentaci společnosti nebo služeb.
 • Jak se budete jmenovat? V případě založení firmy musíte vymyslet originální a trefné jméno. Bude vás provázet každý den, tak si dejte záležet. Máme pro vás 3 způsoby, jak vymyslet název pro firmu.

 

Založení s.r.o. bez sídla i se sídlem na 6 či 12 měsíců za konečných 9 900 Kč

 

Cena 9 900 Kč bez DPH za kompletní založení Vaší nové s.r.o. je konečná a zahrnuje všechny poplatky za expresní zápis do obchodního rejstříku, vyřízení volných živností a chcete-li, tak i poskytnutí sídla na 6 či 12 měsíců v programu GOLD.

 

V České republice podniká stále více žen, i když muži pořád vedou. Byznysmenkám se ale daří, jestli tedy přemýšlíte, zda byste se jako žena ve světě podnikání prosadila, přečtěte si náš článek s tipy na podnikání pro ženy.

 

Důkladně se připravte

Pro základní představu své podnikatelské cesty si hned na začátku sestavte podrobný podnikatelský plán – ten se vám bude hodit i při případném vyjednávání o bankovním úvěru nebo při prezentování potenciálním investorům. Zjistíte díky němu, zda bude mít vaše úsilí smysl, na co se máte zaměřit a co vše budete k rozjezdu podnikání potřebovat.

 

Nebojte se při podnikání konkurence a poučte se z jejích chyb

Pečlivě si zanalyzujte, kdo bude vaším konkurentem.

 

Najděte své soupeře

Ke zmapování konkurence vám pomůže obyčejný vyhledávač – zadejte do něj svou činnost a případně i město nebo kraj a koukněte, s kým budete o zákazníky soupeřit. V čem dělají ostatní chybu? A proč má ten nejúspěšnější nejvíce klientů? Přemýšlejte nad osobou, která si váš výrobek nebo služby zaplatí. Kdo to je, kolik asi vydělává peněz, proč vás potřebuje a co od vás očekává?

 

Vynikněte, ať jste vidět

Musíte být v něčem NEJ – nejlevnější, nejrychlejší, nejbližší, nejzábavnější, s nejširším výběrem, nejkvalitnější, s nejdelší zárukou… Najděte své NEJ a pak ho prodejte. Představte si sami sebe na místě zákazníka poptávající vaši službu. Proč by měl peníze utratit zrovna u vás? V čem je vaše firma nebo živnost jedinečná, lepší, jiná než ty ostatní? Jestliže nebudete nijak vyčnívat, může se vám stát, že snadno zapadnete a porazí vás jiné společnosti, které něco navíc mají a nebojí se o tom zákazníkům povědět.

 

2. Jak podnikat – co je živnostenský list, hlavní činnost, vedlejší činnost, s. r. o.?

V tomto bodě byste měli mít jasno, co bude obor vašeho podnikání, komu je vaše služba určená a v čem spočívá vaše jedinečnost. Nyní musíte zjistit odpovědi na několik administrativních otázek. Budete podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) na živnostenské oprávnění nebo založíte společnost?

 

 • Potřebujete na svou živnost živnostenské oprávnění (dříve živnostenský list)? Některé služby můžete vykonávat i bez něj (třeba pracovník v zemědělské výrobě, spisovatel, herec, advokát, makléř, tlumočník, psychoterapeut… celý soupis najdete v zákoně č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů § 7 odst. 1, 2). Vaše příjmy ale i tak podléhají dani z příjmu a jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) si musíte platit zálohy na povinná pojištění (více o odvodech OSVČ v roce 2020 naleznete v další kapitole). Jaké existují druhy živností a v čem se liší, najdete v článku o založení živnosti.

 

 • Budete pracovat na hlavní, nebo vedlejší činnost? Pokud je podnikání vaším jediným způsobem obživy, nejste nikde zaměstnaní a nemáte jiný příjem (důchod, rodičovský příspěvek atd.), pracujete na hlavní činnost. Při práci na živnost musíte odvádět jako OSVČ daně a zálohy na sociální a zdravotní pojištění, případně si dobrovolně připlácet i nemocenské pojištění. Platby odvodů OSVČ v roce 2020 jsou oproti minulému roku mírně navýšené, vypočítávají se podle průměrné a minimální mzdy, která každým rokem roste. Vše o odvodech a daních OSVČ najdete dále v článku.

 

 • Podnikání při zaměstnání? Jestliže jste zaměstnancem v jiné firmě a podnikání bude jen vaším přivýdělkem, budete pracovat na vedlejší činnost. Tímto způsobem je podnikání uznáno i pokud pobíráte od státu nějaký druh důchodu nebo rodičovský příspěvek, případně jste studentem. Přesnou definici a všechny zvýhodněné osoby najdete v zákoně č. 155/1995 Sb. Živnost při zaměstnání je skvělým způsobem, jak si přivydělat (klidně můžete začít podnikat i na rodičovské dovolené nebo v důchodu – přečtěte si speciální článek o tom, jak podnikat v seniorském věku) a časem se třeba na vlastní nohy postavit úplně.

 

 • Vyplatilo by se mi založit s. r. o.? Mimo práci na živnost si můžete založit i společnost s ručením omezeným. Založením firmy ochráníte sebe i svůj majetek, pokud by vám podnikání nevyšlo. Do firmy můžete také přibrat zaměstnance a navýšit tak své zisky. Navíc máte možnost získat dotaci nebo si optimalizovat daně. Velkou výhodou je, že dobře zavedenou firmu můžete časem prodat a získat za ní velmi slušné peníze. Problémem naopak může být více administrativy a případné neshody společníků.

 

Přemýšlejte, kde bude společnost sídlit – sídlo v bytě nemusí působit profesionálně. K získání prestižní adresy můžete využít služeb virtuálního sídla s minimálními náklady i vlastní recepcí.  Reprezentativní adresy pro vaši firmu na Praze 1 či v centru Brna vám rádi zajistíme i u nás v SimplyOffice – bude vás to stát jen pár stokorun měsíčně a nemusíte si s ničím dělat starosti.

 

 • Ready-made společnost je skvělým způsobem, jak začít rychle a snadno podnikat. Pokud si chcete ušetřit starosti s administrativou a založením s. r. o, kupte si již hotovou firmu na prodej. Tímto způsobem můžete podnikat již 24 hodin – na rozdíl od zhruba 1 měsíce při založení společnosti svépomocí. Navíc bez starostí a bez extrémně vysokých finančních nákladů.

 

Vyberte si některou ze zavedených firem od SimplyOffice a ušetřete si pochůzky na úřad i nervy s papírováním.

 

Nezapomeňte si také zjistit, zda vaše činnost nepodléhá EET, a případně požádejte o autorizační údaje na finančním úřadě nebo elektronicky přes datovou schránku.

 

3. Odvody: Kolik musíte platit?

Kolik platí OSVČ daně a odvody v 2020 a jaká jsou specifika pojištění při vedlejší činnosti?

 

Odvody OSVČ na hlavní činnost

Jako OSVČ máte povinnost si měsíčně platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, jinak odvody. Počítají se z celorepublikového průměrného a minimálního platu a každý rok se mění. V roce 2020 zaplatí OSVČ s podnikáním jako hlavní činností na sociálním pojištění měsíčně minimálně 2 544 Kč a na zdravotním 2 352 Kč. Záleží však na výši vašich zisků. Dobrovolně si mohou OSVČ platit i nemocenské pojištění (minimálně 126 Kč měsíčně), ze kterého je jim vyplácena finanční podpora v případě nemoci nebo mateřské dovolené.

 

Odvody OSVČ na vedlejší činnost

Jestliže podnikáte na vedlejší činnost, zálohy na zdravotní a sociální pojištění začnete platit až druhý rok činnosti, podle zisku v prvním roce. Okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně musíte doložit Přehled o příjmech a výdajích za celý kalendářní rok a podle něj vám bude částka vypočtena (jak Přehled podat i všechna důležitá data naleznete na stránkách České správy sociálního zabezpečení). Záleží na jeho výši – rozhodnou částkou pro rok 2020 je 83 604 Kč, jestliže si vyděláte méně, pojistné platit nebudete. Pokud ji přesáhnete, zaplatíte na sociálním minimálně 1 018 Kč za měsíc. I při vedlejší činnosti si můžete (ale nemusíte) platit nemocenské pojištění. Zdravotní pojištění si však budete muset platit i při nízkých ziscích – doplatíte ho druhý rok podle výpočtu institucí ze svého Přehledu o příjmech a výdajích za minulý rok.

 

Za zaměstnance vše řeší firma

Pokud založíte společnost a budete mít zaměstnance, musíte odvádět daně a zálohy na pojištění i za ně. Sociální pojištění zahrnuje nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Odkrojená částka představuje pro zaměstnance 6,5 % a pro zaměstnavatele 25 % z hrubé mzdy (dohromady 31,5 %). Zdravotní pojištění vyjde zaměstnance na 4,5 % a zaměstnavatele na 9 % (celkem 13,5 %) z hrubé mzdy.

 

4. Daně pro podnikatele

Jako podnikatel máte povinnost odvádět daň z příjmů a případně i další typy daní. Musíte si vést daňovou evidenci, ve které budete mít přehledně zanesené všechny své výdaje a příjmy, anebo si výdaje na konci roku spočítáte procentuálně z evidence celkových dosažených příjmů. Veškeré daňové formuláře si můžete stáhnout ze stránek finanční správy.

 

OSVČ si daně hlídá sám

Jako OSVČ platíte čtvrtletně nebo pololetně zálohy na daň z příjmů – záleží na výši výdělku (do 150 000 Kč platíte zálohy pololetně, nad 150 000 Kč čtvrtletně). Daňové přiznání podáváte v případě, že vaše roční příjmy přesáhly 15 000 Kč, nebo naopak vykazujete daňovou ztrátu. Registrovat se musíte na finančním úřadě v místě svého trvalého bydliště (případně budete automaticky registrováni po vyplnění Jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě).

 

Příležitostný výdělek je bez poplatků

Jestliže si ročně vyděláte méně než 30 000 Kč nárazovými činnostmi (průměrně 2 500 Kč měsíčně), považuje se váš zisk za příležitostný výdělek, který nepodléhá registraci ani se nijak nedaní a neuvádí v daňovém přiznání. Mohou to být drobné služby jako ušití šatů kamarádce, upečení dortu, pronájem auta a podobně. Jestliže si však vyděláte nad tento limit, musíte veškeré příjmy přiznat.

 

Firma a daně za zaměstnance

Pokud máte firmu a v ní zaměstnance, budete za každého navíc každý měsíc odvádět zálohu na daň z příjmu fyzických osob ve výši 15 % z hrubé mzdy. Na konci roku pak také za zaměstnance podáváte roční zúčtování. Daně platíte finančnímu úřadu, do jehož okrsku spadá sídlo vaší firmy.

 

Další daně, které se vás mohou týkat

Pokud se zaregistrujete jako plátce DPH, budete daňové přiznání a kontrolní hlášení odevzdávat měsíčně nebo čtvrtletně a veškeré doklady a evidenci schraňovat po dobu 10 let. Solidární daň platíte pouze v případě, že vaše roční příjmy v roce 2019 přesáhly 1 569 552 Kč. Jestliže k výkonu podnikání budete používat auto, budete muset navíc každé 3 měsíce platit silniční daň.

 

5. Kam za úředníky a jak začít podnikat oficiálně

Po ujasnění vašeho podnikatelského cíle vám nezbývá než vyrazit na úřady.

 

Založení živnosti (živnostenského oprávnění)

Práci na živnost zahájíte na živnostenském úřadě. Cena živnostenského listu v roce 2020 je 1 000 Kč (poplatek za založení živnosti na hlavní i na vedlejší činnost). Pokud chcete podnikat v jiném oboru, než na jaký živnostenské oprávnění vlastníte, můžete si rozšířit živnost za poplatek 500 Kč. Při žádosti o živnostenský list podepíšete i Jednotný registrační formulář, díky kterému se o vaší činnosti dozví i další státní instituce (příslušná správa sociálního pojištění, zdravotní pojišťovna a případně i úřad práce) a vy je tak nemusíte obíhat každou zvlášť. Pak budete vedeni v rejstříku OSVČ.

 

Zřízení živnostenského listu (oprávnění) zabere asi hodinu a podnikat můžete začít ihned – oficiální vyjádření vám přijde poštou, nebo si ho osobně vyzvednete na živnostenském úřadě do 5 pracovních dní (u koncesovaných živností do 5 dní ode dne rozhodnutí o udělení koncese).

 

Založení s. r. o.

Při založení společnosti s ručením omezením musíte nejdříve navštívit notáře, ustanovit jednatele, najít sídlo společnosti a sejít se na první valné hromadě, kde ustanovíte společenskou smlouvu (pokud jste jediným společníkem, sepíšete zakladatelskou listinu). Následně v bance otevřete firemní účet a složíte na něj základní kapitál společnosti (minimálně 1 Kč). Pak oznámíte svou činnost živnostenskému úřadu a do 90 dnů od založení firmy provedete návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Nakonec se musíte do 30 dnů od zápisu do obchodního rejstříku registrovat i na finančním úřadě.

 

Svěřte se profesionálům a ušetřete čas i nervy

Všechny tyto cesty za úředníky si ušetříte, pokud koupíte zavedenou společnost, která je již u všech institucí registrována předem.  

 

Tzv. ready-made společnost si podle svých preferencí vyberete i u nás v SimplyOffice. Naše služby oceníte zejména v případě, že jste příliš zaneprázdnění na obíhání úřadů, nevyznáte se v byrokracii či chcete založit firmu ve velkém městě, kde nebydlíte. Podnikat s vlastní firmou můžete již za 24 hodin a bez starostí.

Pro firmu budete potřebovat i sídlo společnosti. Pokud nemáte žádné vhodné místo, můžete si jej stejně tak zřídit s pomocí SimplyOffice na reprezentativních adresách již od 199 Kč za měsíc. Společně se sídlem můžete využít i dalších služeb, které vám podnikání zjednoduší – zajištění koncese, pevné linky s přesměrováním nebo správu datové schránky.

 

6. Finance do začátku

Jakmile máte vše rozmyšleno a oficiálně vyřízeno, zamyslete se nad finančními otázkami startu svého podnikání.

 

Mějte připravené finance

V případě založení společnosti budete potřebovat kapitál – dle zákona vám stačí jen 1 Kč, ale reálně si musíte všechny své počáteční náklady spočítat a vynásobit dvěma. Tak dostanete opravdovou částku, kterou byste měli mít pro potřeby firmy připravenou. I jako živnostník mějte naspořený finanční polštář. Ne všichni zákazníci jsou se splatností faktur svědomití, a tak by se vám mohlo snadno stát, že doplatíte na jejich liknavost a nepoctivost. Vždy mějte připravený podnikatelský byznysplán, který jasně ukazuje váš záměr i reálná čísla. Inspirací vám při získávání financí na rozjezd může být i náš starší článek Kde sehnat peníze do začátku podnikání.

 

7. Jak začít podnikat bez peněz

Nemáte-li našetřeno, nezoufejte, podnikání můžete odstartovat i tak. Máte několik možností:

 

 • Snižte své nároky a výdaje. Na rozjezd si pak našetříte rychleji a růst můžete postupně.
 • Bankovní úvěr nebo půjčka. V případě půjčky mějte dokonale propočítaný podnikatelský plán hned po ruce. Předem také zvažte své možnosti splácení a případná rizika.
 • Investor do vaší firmy může vložit peníze, zároveň se ale bude podílet na jejím vývoji, zkrátka vám do podnikání může „mluvit“. To se nehodí pro každého, proto si tuto možnost dobře rozmyslete a před samotným uzavřením případné smlouvy se určitě poraďte s právním zástupcem.
 • Tichý společník – do podnikání vám vloží domluvený základní kapitál a vy mu za to pravidelně odvádíte procentuální částku ze zisku. Pokud se firmě nedaří, podíl na ztrátě má i tichý společník, a to ve stejné výši jako je jeho nárok na část zisku. Takové řešení je velmi výhodné pro obě strany a nabízíme jej i my v SimplyOffice, abychom usnadnili rozjezd podnikání začínajícím firmám.
 • Crowdfunding se vyplatí v případě opravdu prospěšných projektů nebo inovativních výrobků pro širokou část společnosti. Start podnikání vám zafinancují sami potenciální zákazníci za příslib budoucího výrobku/služby „zdarma“.
 • Existuje mnoho dotací pro začínající podnikatele, které jim začátky podnikání usnadní. Obrňte se ale trpělivostí, úředníci po vás budou požadovat velké množství lejster. Musíte zároveň splnit požadované parametry, a opravdové podnikání tak může přijít později, než byste počítali.

 

8. Věnujte čas marketingu

Mimo jiné se věnujte i propagaci své firmy, ať vás zákazníci nepřehlédnou. Jak na to?

 

Přehledný web je klíčový

Nechte si zhotovit nebo si sami založte přehledné webové stránky, díky kterým vás zákazníci snadno najdou. Jasně označte podstránku s kontakty a věnujte pozornost provázání jednotlivých částí webu. Vsaďte na jednoduchý design – přeplácané, příliš barevné a nepřehledné stránky zákazníky spíše odradí. Tvořte kvalitní obsah a mějte jasně daný základ, na kterém budete stavět. Případně poptejte služby online marketingové společnosti, abyste oslovili co nejvíce zákazníků.

 

Sociální sítě zásobujte pravidelně

Budete ke své prezentaci využívat i sociální sítě? Samozřejmostí by dnes měl být Facebook, podle typu podnikání se vám ale může hodit také Instagram, Pinterest či LinkedIn. Povinností to určitě není, ale zejména mladší publikum rádo uvidí fotografie a informace ze zákulisí, nechá se také upozornit na zajímavé akce nebo nový sortiment. Prostřednictvím sociálních sítí a placené reklamy navíc můžete získat nové zákazníky. Pokud si sociální sítě založíte, věnujte se jim – pravidelně publikujte zajímavý obsah a nenechávejte dotazy zákazníků delší čas bez odezvy (ideální doba reakce je 1–2 dny).

 

Nezapomeňte na sebevzdělávání

Každý obor se dnes velmi rychle mění a když zůstanete stát chvíli na místě, ostatní vás převálcují. Sledujte novinky ve svém odvětví, pružně reagujte na poptávku a snažte se pořád zlepšovat. Čtěte, vzdělávejte se a sledujte inspirativní osoby, které vás motivují být lepšími. Navštěvujte školení, která vám pomohou dosáhnout úspěchů rychleji nebo vás k nim posunou blíže, a navíc vás propojí se zajímavými lidmi.

 

Podnikání beze strachu

Postavit se na vlastní nohy vypadá zpočátku složitě, ale buďte bez obav. Pokud máte jasnou vizi, víte, na co se zaměřit a využijete svůj potenciál na maximum, nemáte se čeho bát. Vyvarujte se 8 nejčastějších podnikatelských chyb, vše si předem promyslete a propočítejte a nic vás nezaskočí.

 

Přečtěte si také:

 

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru