Pracovat se dá i z pláže. Co obnáší být digitálním nomádem?

17.05.2021

Patříte k lidem, kteří nejsou ochotni podrobit své životy práci? Digitální nomádi přišli na to, jak šikovně využít moderní technologie, aby se práce přizpůsobila jim. Přečtěte si, co znamená být digitálním nomádem.

Digitální nomádi ke své práci potřebují většinou jen počítač a připojení k internetu. Díky tomu nejsou nijak závislí na lokalitě a mohou svobodně cestovat po světě, aniž by si brali dovolenou.

Mezi první digitální nomády patřili freelanceři a profesionálové v oblasti IT nebo webdesignu. Dnes se k nim přidávají podnikatelé i zaměstnanci. Nejčastěji se nomády stávají:

  • programátoři a vývojáři,
  • překladatelé, copywriteři a další lidé pracující s texty,
  • analytikové,
  • pracovníci z oblasti zákaznické podpory,
  • grafici,
  • designéři.

Bez větších obtíží ale mohou nomádit například i konstruktéři, projektanti, účetní nebo filmoví střihači.

Výhody nomádství

Chcete si užívat života naplno, ale nemáte dost dovolené? Nomádské spojení práce a cestování může být ideálním řešením. Jaké výhody alternativní styl života přináší?

1.     Nižší životní náklady

Během nomádění se vyplatí cestovat do méně vyspělých zemí, kde jsou náklady na život nižší než v České republice. Za plat, který by vám v Česku sotva pokryl měsíční náklady, si můžete například v jihovýchodní Asii žít jako králové.

2.     Nakopnete kreativitu

Změna prostředí obecně prospívá kreativitě. Živíte-li se například psaním, fotografováním nebo vymýšlením grafických návrhů, vymanění se ze stereotypu vám jedině prospěje.

3.     Slunce každý den

Patříte k lidem, o které se s příchodem podzimního počasí pokouší deprese? S prací na cestách se můžete při prvních známkách deště přemístit do slunnější destinace.

Příležitostní nomádi, kteří cestují jen několik měsíců v roce, utíkají z České republiky nejčastěji právě v podzimních nebo zimních měsících a vracejí se s příchodem jara.

4.     Volný čas využijete naplno

Ráno hodinka surfování, odpoledne degustace exotických specialit a během víkendů výlety k vodopádům. Během nomádění máte možnost zažít to pravé dobrodružství, kdy vás zrovna napadne.

Nomádství ale není jen růžové

Život digitálních nomádů může na sociálních sítích vypadat perfektně. I práce na cestách však s sebou přináší řadu překážek, se kterými je třeba se popasovat. Než se i vy rozhodnete stát digitálním nomádem, myslete na to, že:

1.     Digitální nomádi nejsou na dovolené

Kdekdo si může digitální nomádství splést s dovolenou. Opak je ale pravdou. Aby si nomádi na svůj alternativní styl života vydělali, musejí pracovat, stejně jako každý jiný.

2.     Nekonečný boj s rozptýlením

Už práce z domova může být náročná. Výmluv, proč zrovna nepracovat, se dá na cestách najít ještě víc. Odolat lákadlům exotických zemí je dvakrát tak náročné než odolávat televizi v obývacím pokoji.

3.     Jsou věci, které si na cesty nesbalíte

Při dlouhodobém nomádství vám mohou začít chybět přátelé nebo rodina, které si do batohu zkrátka nesbalíte. Proto se řada nomádů uchyluje k tzv. příležitostnému nomádění, kdy vyráží na cesty jen na pár týdnů nebo měsíců v roce.

Jak se stát digitálním nomádem?

Abyste se mohli pustit do nomádění, potřebujete si v první řadě najít práci, kterou můžete bez problémů vykonávat jen pomocí počítače, mobilu a internetového připojení. Pokud už nyní většinu času pracujete z domova, máte napůl vyhráno.

Začátečníkům se doporučuje tzv. příležitostné nomádství. Než se do cestování vrhnete po hlavě a zbavíte se veškerého zázemí, vyzkoušejte si nejprve odjet jen na pár týdnů. Až zjistíte, že práci na cestách zvládáte a digitální nomádství je pro vás skutečně to pravé, pusťte se do toho naplno.

První krok do světa digitálního nomádství může být strašidelný. Pokud vás ale ubíjí nekonečný stereotyp a toužíte zažít něco víc, stojí za to trochu riskovat.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru