OSVČ versus s. r. o.: Co je pro vás výhodnější?

02.06.2020

Rádi byste začali podnikat, ale nevíte, zda bude lepší být OSVČ, nebo si založit společnost s ručením omezeným? V tomto článku si to ujasníte. Podívejte se, zda je pro vás výhodnější OSVČ, nebo s. r. o.

Rozdíl mezi s. r. o. a OSVČ

Na začátek si krátce řekneme, v čem jsou tyto dvě formy podnikání specifické.

 

OSVČ

OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná představuje formu podnikání, kdy fyzická osoba podniká pod vlastním jménem. Co se týče ručení, tak v tomto případě ručíte celým svým majetkem. Začít podnikat jako OSVČ je velmi jednoduché, stačí vyplnit Jednotný registrační formulář a navštívit živnostenský úřad. Podle druhu živnosti si můžete zvolit živnost:

-               Ohlašovací – stačí doložit vaši odbornou způsobilost v oboru, ve kterém chcete podnikat, ať už to bude maturitní vysvědčení, diplom z vysoké školy, nebo výuční list.

-               Volnou – nejjednodušší druh živnosti, jelikož nemusíte dokládat žádnou odbornost.

-               Vázanou – k téhle formě se váže i osvědčení nebo jiné oprávnění.

-               Koncesovanou – v tomto případě je postup maličko složitější, co se týče založení – živnostenský úřad vám musí udělit koncesi (povolení).

 

Výhody a nevýhody OSVČ

OSVČ je vhodná forma podnikání zejména pro ty, kdo chtějí podnikat na volné noze, třeba grafici, marketéři nebo různí poradci. I samotné založení zvládnete o něco jednodušeji a rychleji.

 

Na druhou stranu se nevyhnete nutné administrativě kolem pojištění a daní. V případě daní platí, že pokud vyděláte víc než 15 000 Kč ročně, odvádíte 15% daň z příjmů. Rovněž musíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, které vás v součtu vyjdou minimálně na 4 896 Kč měsíčně (2 352 Kč za zdravotní a 2 544 Kč za sociální pojištění).

 

Společnost s ručením omezeným (s. r. o.)

S. r. o. je oproti OSVČ i právně zcela jinak vymezený pojem. Jedná se o právnickou osobu a společnost musíte zapsat do obchodního rejstříku. Z hlediska založení s. r. o. se tak celý proces může zdát zdlouhavější, než je tomu při OSVČ. Navíc budete potřebovat základní kapitál, který je však nízký – minimálně 1 Kč. Rozdíl je také v ručení – s  s. r. o. ručíte pouze do výše základního kapitálu, tedy do výše vkladu.

 

K založení s. r. o. budete potřebovat také společenskou smlouvu, musíte složit alespoň část základního kapitálu a následně zapsat společnost do obchodního rejstříku. Výhodou s. r. o. je ale to, že nepodnikáte pod svým jménem, ale pod názvem společnosti. Naproti tomu může být nevýhodou sídlo, které k podnikání potřebujete. Doporučujeme uvést adresu sídla společnosti jinou, než je vaše trvalé bydliště. Nejenže to působí mnohem profesionálněji, ale je to výhodné i pro styk s úřady. Navíc tak oddělíte pracovní život od toho osobního.

 

Pojištění u s. r. o.

Výhodou společnosti s ručením omezeným je také to, že jako vlastník a jediný zaměstnanec můžete platit pouze minimální zálohy na zdravotní pojištění. Sociální pojištění platit nemusíte, avšak myslete na to, že tím přicházíte o peníze na důchod.

 

Na co při rozhodování nezapomenout?

Než si zvolíte jednu z možností forem podnikání, určitě zvažte i specifika své práce (oboru) a budoucnost. Jako nezávislému profesionálovi a odborníkovi vám bude pravděpodobně více vyhovovat OSVČ. Pokud se ale do podnikání chcete pustit ve velkém a mít třeba do budoucna vlastní firmu a klidně i pár dalších lidí k ruce, s. r. o. je pro vás tou správnou cestou.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru