Jak si přivydělat a na co si dát pozor?

14.11.2022

Jste zaměstnaní, na mateřské či rodičovské nebo v důchodu a hodilo by se vám pár korun měsíčně navíc? Přečtěte si, jak si přivydělat podnikáním.

Zdroj: Pixabay

Jak si přivydělat?

Nevíte, v čem začít podnikat? Přinášíme vám 13 tipů na rychlé přivýdělky.

1.      Doučování

Předejte to, v čem jste dobří, dál, a ještě na tom vydělejte. Doučování je dnes skvělou formou přivýdělku. Populární je výuka jazyků nebo hry na hudební instrument. Uplatnit se ale můžete také coby doučovatelé základních školních předmětů, jako je matematika, český jazyk, fyzika apod.

Hlavní výhodou doučování je, že si sami určíte, kdy a kde budete pracovat. Pro rozjezd takového podnikání navíc zpravidla nepotřebujete žádnou větší investici.

2.      Psaní/korektury/překlady

Ovládáte český nebo cizí jazyk jako své boty? Pak si můžete velmi dobře přivydělat v jedné z následujících profesí:

  • copywriter,
  • korektor,
  • překladatel,
  • bloger.

3.      Virtuální asistentka

Zajímavým a dobře placeným přivýdělkem může být práce virtuální asistentky. Virtuální asistentka pomáhá firmám s úkoly spojenými s administrací, marketingem nebo komunikací se zákazníkem.

Výhodou je, že práci virtuální asistentky můžete vykonávat na dálku z pohodlí domova a ve většině případů na živnostenský list.

4.      Výpomoc v domácnosti

Poptávka po úklidu domácností, ale i kancelářských prostor je stále vysoká. Jako soukromá fyzická osoba můžete konkurovat velkým úklidovým firmám cenou i flexibilitou.

5.      Hlídání dětí / domácích mazlíčků

Hlídání dětí nebo domácích mazlíčků je ideální pro rodiče na mateřské, resp. rodičovské nebo seniory v důchodu. Pokud k hlídání přidáte doučování dětí nebo drobné domácí práce, hodinovou sazbu můžete klidně zdvojnásobit.

6.      Prodej vlastních výrobků

Jste zdatný cukrář, pekař nebo snad ve volném čase vyrábíte šperky? Využijte svůj koníček efektivně a začněte prodávat vlastní výrobky. Nepotřebujete k tomu nic než přístup k internetu. K inzerci využijte online portály, sociální sítě nebo lidi ze svého okolí.

7.      Prodej nepotřebných věcí

Každý má doma kupu věcí, které s největší pravděpodobností už nikdy nevyužije. Uvolněte místo v kumbále a vydělejte při tom nějaké peníze. Na online bazarech, jako je Sbazar, Aukro nebo facebookový Marketplace, snadno prodáte všechno od spotřebiču, přes oblečení, těhotenské oblečení až po nábytek.

8.      Pronájem

Sdílená ekonomika je budoucnost. Nejenže šetří přírodu, ale navíc každému umožňuje si bez námahy přivydělat. Pronajímat nemusíte jen byt či dům, ale i auto, obyčejné kolo nebo klidně sekačku. Zkrátka vše, po čem je ve společnosti sháňka.

9.      Mystery shopping

Mystery shopping je forma výzkumu, během kterého vybraná osoba hodnotí kvalitu služeb v daném zařízení. Na stránkách společností, které mystery shopping provozují, se můžete zaregistrovat jako tzv. mystery shopper. Kromě drobného přivýdělku navíc často získáte zdarma večeři v kvalitní restauraci nebo drink v baru.

10.  Řemeslné práce

Jste-li zručný řemeslník, využijte svůj um k přivýdělku. Na internetových portálech, jako je AAAPOPTÁVKA.CZ nebo epoptávka.cz, lidé neustále shánějí šikovné malíře, opraváře nebo instalatéry a jsou ochotni jim za jejich práci dobře zaplatit.

11.  Grafik/programátor/designer

Bokem se nemusíte živit jen jako řemeslník. Na volné noze si můžete přivydělat i například jako grafik, programátor webů či aplikací nebo designer.

12.  Influencer marketing

Sociální sítě jsou vaším denním chlebem a na Instagramu vás sledují tisíce příznivců? Využijte svůj vliv a staňte se influencerem. Za barter nebo finanční provizi můžete ve volném čase propagovat výrobky či služby jiných podnikatelů.

13.  Prodej fotografií

Umíte to s foťákem a máte cit pro kompozici? Zkuste své výtvory prodat do fotobank, jako je Shutterstock. V dnešní interaktivní době není vizuálního obsahu nikdy dost a redaktoři z internetových magazínů nebo populárních blogů rádi za kvalitní fotografie zaplatí.

Zřiďte si živnost vedlejší

Plánujete-li si podnikáním pouze přivydělávat, bude vám stačit tzv. živnost vedlejší, s níž v prvním roce nemusíte platit zálohy na pojistné.

Další postup závisí na tom, zda si plánujete přivydělávat při zaměstnání, na mateřské, resp. rodičovské nebo k důchodu.

1.      Přivýdělek k zaměstnání

Z většiny smluv k pracovněprávnímu poměru vyplývá, že zaměstnanec má povinnost informovat svého zaměstnavatele o případném přivýdělku mimo pracovní poměr. Než se pustíte do podnikání, dobře si pracovní smlouvu pročtěte a případně si vyžádejte souhlas svého zaměstnavatele.

Pozor na konkurenční doložku

Konkurenční doložka omezuje výdělečné činnosti zaměstnance tak, aby během doby trvání svého pracovního poměru nepředstavoval konkurenci pro zaměstnavatele.

Konkurenční doložku upravuje § 304 odst. 1 zákoníku práce. Nemusí být tedy explicitně zmíněna v pracovní smlouvě, aby se na vás jakožto na zaměstnance vztahovala. K podnikání v obdobné činnosti, kterou vykonáváte ve svém zaměstnání, potřebujete písemný souhlas zaměstnavatele.

Pozor: Konkurenční doložka se nevztahuje na vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

2.      Přivýdělek na mateřské

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů při narození jednoho dítěte a 37 týdnů při narození vícerčat. Následně se překlápí do rodičovské dovolené. Už v průběhu mateřské dovolené si však můžete začít přivydělávat na živnost vedlejší, která pobírání vašeho státního příspěvku nijak neovlivní.

Pozor: Při podnikání na hlavní živnost by váš nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství zanikl. Přečtěte si víc o tom, na co si dát pozor při podnikání na mateřské.

Naopak s následnou rodičovskou dovolenou nesouvisí v oblasti podnikání téměř žádná omezení. Pokud jste ale současně stále zaměstnaní, platí pro vás stejná konkurenční doložka jako pro aktivního zaměstnance (viz výše).

3.      Přivýdělek k důchodu

Pokud nejde o předčasný starobní důchod, podnikání nijak neovlivní pobírání vaší penze. Veškeré vedlejší výdělky ale budou podléhat klasickému zdanění. Daň si můžete snížit o slevu na poplatníka a další slevy, na které máte ze zákona nárok.

Zákon nijak neomezuje ani podnikání v invalidním důchodu, kde máte navíc nárok na dodatečné slevy na dani.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru