Jak si přivydělat podnikáním + 5 tipů s čím začít

16.08.2021

Jste zaměstnaní, na mateřské nebo v důchodu a hodilo by se vám pár korun měsíčně navíc? Přečtěte si, jak si přivydělat podnikáním.

Zřiďte si živnost vedlejší

Plánujete-li si podnikáním pouze přivydělávat budete vám stačit tzv. živnost vedlejší, se kterou nemusíte v prvním roce platit zálohy na pojistném.

Další postup závisí na tom, zda si plánujete přivydělávat při zaměstnání, na mateřské nebo k důchodu.

Přivýdělek k zaměstnání

Z většiny smluv k pracovněprávnímu poměru vyplývá, že zaměstnanec má povinnost informovat svého zaměstnavatele o případném přivýdělku mimo pracovní poměr. Než se pustíte do podnikání, dobře si pracovní smlouvu pročtěte a případně si vyžádejte souhlas svého zaměstnavatele.

Pozor na konkurenční doložku

Konkurenční doložka omezuje výdělečné činnosti zaměstnance tak, aby během doby trvání svého pracovního poměru nepředstavoval konkurenci pro zaměstnavatele.

Konkurenční doložku upravuje § 304 odst. 1 zákoníku práce. Nemusí tedy být explicitně zmíněna v pracovní smlouvě, aby se na vás jako na zaměstnance vztahovala. K podnikání v obdobné činnosti, kterou vykonáváte ve svém zaměstnání, potřebujete písemný souhlas od zaměstnavatele.

Pozor: Konkurenční doložka se nevztahuje na vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Přivýdělek na mateřské

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů při narození jednoho dítěte a 37 týdnů při narození vícerčat. Následně se překlápí do rodičovské dovolené. Už v průběhu mateřské dovolené si však můžete začít přivydělávat na živnost vedlejší, která pobírání vašeho státního příspěvku nijak neovlivní.

Pozor: Při podnikání na hlavní živnost by váš nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství zanikl. Přečtěte si víc o tom, na co si dát pozor při podnikání na mateřské.

Naopak s následnou rodičovskou dovolenou nesouvisí v oblasti podnikání téměř žádná omezení. Pokud jste ale současně stále zaměstnaní, platí pro vás stejná konkurenční doložka jako pro aktivního zaměstnance viz výše.

Přivýdělek k důchodu

Pokud nejde o předčasný starobní důchod, podnikání nijak neovlivní pobírání vaší penze. Veškeré vedlejší výdělky ale budou podléhat klasickému zdanění. Daň si můžete snížit o slevu na poplatníka a další slevy, na které máte ze zákona nárok.

Zákon nijak neomezuje ani podnikání v invalidním důchodu, kde máte navíc nárok na dodatečné slevy na dani.

Podnikání jako přivýdělek

Nevíte, v čem začít podnikat? Přinášíme vám 5 tipů na rychlé přivýdělky.

1.     Doučování

Předejte to, v čem jste dobří, dál, a ještě na tom vydělejte. Doučování je dnes skvělou formu přivýdělku. Populární je výuka jazyků nebo hry na hudební instrument. Uplatnit se můžete ale také jako doučovatelé základních školních předmětů jako je matematika, český jazyk, fyzika apod.

Hlavní výhodou doučování je, že si sami určíte, kdy a kde budete pracovat. Pro rozjezd takového podnikání navíc zpravidla nepotřebujete žádnou větší investici.

2.     Psaní/korektury/překlady

Ovládáte český nebo cizí jazyk jako své boty? Pak si můžete velmi dobře přivydělat v jedné z následujících profesí:

  • copywriter,
  • korektor,
  • překladatel,
  • blogger.

3.     Virtuální asistentka

Zajímavým a dobře placeným přivýdělkem může být práce virtuální asistentky. Virtuální asistentka pomáhá firmám s úkoly spojenými s administrací, marketingem nebo komunikací se zákazníkem.

Výhodou je, že práci virtuální asistentky můžete vykonávat na dálku z pohodlí domova a ve většině případech na živnostenský list.

4.     Výpomoc v domácnosti

Poptávka po úklidu domácností, ale i kancelářských prostor je stále vysoká. Jako soukromá fyzická osoba můžete konkurovat velkým úklidovým firmám cenou i flexibilitou.

5.     Hlídání dětí/domácích mazlíčků

Hlídání dětí nebo domácích mazlíčků je ideální pro rodiče na mateřské nebo seniory v důchodu. Pokud k hlídání přidáte doučování dětí nebo drobné domácí práce, hodinovou sazbu můžete klidně zdvojnásobit.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru