Půjčka pro podnikatele. Co splnit, abyste na ni dosáhli?

20.09.2021

Sháníte peníze na rozjezd firmy? Podnikatelské půjčky bývají první volbou. Jejich získání ale není samozřejmostí. Přečtěte si, jak na ně můžete dosáhnout.

Žádosti o půjčku z pozice prosperující firmy je vcelku snadná. Můžete-li bance předložit daňové přiznání, které dokazuje, že vaše podnikání generuje dostatečné zisky, a dokázat svou dobrou platební morálku, vaše šance na získání podnikatelského úvěru jsou vysoké. Přesto dbejte na to, abyste:

  • daňové přiznání podávali v řádném termínu,
  • banku transparentně seznámili s aktuální finanční situací ve vašem podnikání,
  • neměli negativní záznamy v registrech dlužníků.

Tip: Daňové přiznání se záporným hospodářským výsledkem nemusí být pro získání podnikatelské půjčky překážkou. Jako žadatel ale musíte uvést pádné důvody, proč záporný hospodářský výsledek vznikl, a dokázat, že navzdory němu vaše podnikání funguje a v budoucnu bude generovat dostatečné zisky ke splacení úvěru.

Půjčka pro začínající podnikatele

Získat podnikatelskou půjčku jako začínající podnikatel je podstatně náročnější, než když o ni žádáte coby zavedená firma. Začínající podnikatelé nemají jak doložit, že jejich obchodní činnost prosperuje, a pro banky jsou tak rizikovou skupinou. Přesto pro ně není půjčka nedosažitelná. Stačí se na jednání dostatečně připravit. Co budete potřebovat?

1.     Potvrzení o bezdlužnosti

Získání všech typů úvěrů u bankovních společností i u většiny těch nebankovních je podmíněno vaší bezdlužností.

Záznam v registru dlužníků o opožděné splátce úvěru z vás dlužníka ještě nedělá. Pokud ale nebudete své závazky splácet dlouhodobě, s poskytnutím podnikatelského úvěru nepočítejte.

2.     Podnikatelský plán

Jako začínající podnikatel nemáte v ruce téměř nic jiného než svou vizi, kterou musíte bance náležitě prodat. K takovému účelu slouží podnikatelský plán, který kromě předmětu podnikání obsahuje také:

  • počáteční náklady,
  • případná rizika,
  • zmapování trhu a konkurence,
  • předpokládanou finanční situaci firmy.

Na základě správně sestaveného podnikatelského plánu, který je opřen o fakta a čísla, může banka odhadnout, jak vysoké šance na úspěch vaše podnikání má, a tím pádem i jak velké je riziko, že podnikatelskou půjčku nebudete schopni řádně splácet.

3.     Ručitele nebo zástavu

I v případě, že vaše podnikání bude mít podle podnikatelského plánu vysoké šance na úspěch, může banka požadovat zajištění podnikatelské půjčky v podobě bonitního ručitele nebo zástavy (nejčastěji nemovitosti).

Banky poskytují i nezajištěné úvěry. Ty jsou však častěji zamítány nebo mají v případě schválení žádosti méně výhodný úrok. Naproti tomu zajištěné úvěry jsou zpravidla delší dobu ve schvalovacím řízení, a to kvůli nutnosti posouzení zástavy nebo ručitele.

Půjčka se spolužadatelem

Šance na získání podnikatelské půjčky zvýšíte, pokud žádost podáte s vhodným spolužadatelem. Ideálně s osobou, která má dostatečné doložitelné příjmy a v očích banky se jeví jako bonitní. K žádosti můžete přizvat jednoho, ale i více spolužadatelů.

Podnikatelská půjčka však není jedinou cestou, jak můžete financovat rozjezd podnikání. Pokud vám banka neposkytne dostatečně vysoký úvěr, poradíme vám, kde jinde sehnat peníze do začátku podnikání.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru