Můžu podnikat, když pobírám invalidní důchod?

24.09.2019

Pobíráte invalidní důchod a chtěli byste začít podnikat? Žádný problém. Neexistuje legislativní překážka, která by vám bránila založit si firmu nebo působit jako OSVČ. Právě naopak, získáte navíc ještě finanční výhody.

Vlastní firma nebo statut OSVČ?

Abyste mohli začít podnikat, pak musíte splnit všechny podmínky, které platí pro jakoukoli jinou podnikatelskou osobu. Budete potřebovat živnostenské oprávnění a další náležitosti v závislosti na tom, zda chcete rovnou založit společnost s. r. o. nebo vám stačí vystupovat jako živnostník. Pokud jste se rozhodli pro vlastní firmu, pak nezapomeňte důkladně vybrat také sídlo firmy, které by mělo být v reprezentativních prostorách. Výhodou je vždy adresa, která je všeobecně známá, zaručí vám to větší důvěryhodnost.

 

Slevy na dani pro invalidní důchodce

Začátek založení společnosti nebo živnosti je tedy stejný pro všechny. V čem se ale pro vás budou pravidla lišit, to je sleva na dani. Instituce rozlišují celkem tři stupně invalidity, a to podle procent poklesu pracovní schopnosti. Stát bere v potaz, že se snažíte vydělat peníze i přes svůj handicap, a proto se vám bude snažit ulevit alespoň z hlediska daňové zátěže.

 

-        Invalidita 1.stupně představuje pokles 35–49 %, 210 Kč sleva měsíčně

-        Invalidita 2.stupně představuje pokles 50–69 %, 210 Kč sleva měsíčně

-        Invalidita 3. stupně představuje pokles od 70 %, 420 Kč sleva měsíčně

-        Držitel průkazu ZTP/P (zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce) 1 345 Kč sleva měsíčně

 

Sociální a zdravotní platit nemusíte

U invalidních důchodců se podnikatelská činnost posuzuje jako činnost vedlejší, a tak nemáte povinnost platit minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Tato výhoda ale platí pouze za určitých podmínek. Nesmíte přesáhnout roční výdělek nad 78 476 Kč (sazba pro rok 2019). Pokud ho přesáhnete, vypočtenou částku budete muset státu odvést.

 

Kvůli podnikání o invalidní důchod nepřijdete

V každém případě není výše příjmů invalidního důchodce nijak omezena. Ať budete mít jakkoli vysoký příjem, invalidní důchod vám nikdo nesníží ani neodebere. Pro jeho pobírání je rozhodující pouze váš zdravotní stav. Z výše příjmu tak vyplynou pouze zálohy na zdravotní a sociální pojištění, pokud překročíte stanovenou hranici.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru