Invalidní důchod a podnikání? Jde to!

24.09.2019

Pobíráte invalidní důchod a chtěli byste začít podnikat? Žádný problém. Neexistuje legislativní překážka, která by vám bránila založit si firmu nebo působit jako OSVČ. Právě naopak, získáte navíc ještě finanční výhody.

Invalidní důchod a podnikání

Zdroj: Pixabay

Invalidní důchod a podnikání jde dohromady

Abyste mohli začít podnikat, pak musíte splnit všechny podmínky, které platí pro jakoukoli jinou podnikatelskou osobu. Budete potřebovat živnostenské oprávnění a další náležitosti v závislosti na tom, zda chcete rovnou založit společnost s.r.o. nebo vám stačí vystupovat jako živnostník.

Tip: Pokud jste se rozhodli pro vlastní společnost, pak nezapomeňte důkladně vybrat také sídlo firmy, které by mělo být v reprezentativních prostorách. Prestižní adresu společně s výhodami virtuální kanceláře vám zajistí virtuální sídlo od Simply Office.

Slevy na dani pro invalidní důchodce

Začátek založení společnosti nebo živnosti je tedy stejný pro všechny. V čem se ale pro vás budou pravidla lišit, to je sleva na dani. Instituce rozlišují celkem tři stupně invalidity, a to podle procent poklesu pracovní schopnosti. Stát bere v potaz, že se snažíte vydělat peníze i přes svůj handicap, a proto se vám bude snažit ulevit alespoň z hlediska daňové zátěže.

  • Invalidita 1. stupně – může uplatnit slevu na invaliditu ve výši 2 520 Kč.
  • Invalidita 2. stupně – může uplatnit slevu na invaliditu ve výši 2 520 Kč.
  • Invalidita 3. stupně – může uplatnit slevu na invaliditu ve výši 5 040 Kč.
  • Držitel průkazu ZTP/P – může uplatnit roční slevu ve výši 16 140 Kč.

S invalidním důchodem neplatíte sociální ani zdravotní pojištění

U invalidních důchodců se podnikatelská činnost posuzuje jako činnost vedlejší, a tak nemáte povinnost odvádět minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Tato výhoda ale platí pouze za určitých podmínek. Nesmíte přesáhnout roční výdělek nad 85 058 Kč (sazba pro rok 2021). Pokud ho přesáhnete, vypočtenou částku budete muset státu odvést.

Kvůli podnikání o invalidní důchod nepřijdete

Ať už máte částečný invalidní důchod nebo plný, výše vašeho příjmu jako OSVČ není nijak omezena. Ať budete mít jakkoli vysoké výdělky, invalidní důchod vám nikdo nesníží ani neodebere. Pro jeho pobírání je rozhodující pouze váš zdravotní stav. Z výše příjmu tak vyplynou pouze zálohy na zdravotní a sociální pojištění, pokud překročíte stanovenou hranici.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru