Návod, jak se z OSVČ stát právnickou osobou snadno a rychle

29.07.2019

Stát se právnickou osobou s sebou rozhodně přináší řadu nesporných výhod. Jaké to jsou a jak se stanete z osoby samostatně výdělečně činné právnickou osobou?

Začněte podnikat s vlastní společností

Jako OSVČ jste měli snadnější start podnikání. Při podnikání fyzických osob stačí založit si živnost a mohli jste začít podnikat pod vlastním jménem a „na svoje triko“. Řídili jste se živnostenským zákonem, ale teď je ten pravý čas založit si vlastní společnost a začít vystupovat jako právnická osoba. Právě tímto krokem získáte řadu výhod, které jste jako osoba samostatně výdělečně činná mohli čerpat jen těžko.

 

Jaké výhody získáte s firmou?

V první řadě bude váš majetek lépe chráněn. OSVČ ručí celý svým majetkem. Pokud ale podnikáte se společnosti s ručením omezeným, ručíte jen do výše nesplaceného základního kapitálu. K firmám se většinou uchylují podnikatelé, kterým se v podnikání již nějakou dobu daří, tím pádem mají více zakázek a také mohou nabrat více zaměstnanců. Firma expanduje, a i toto je ukazatel pro zákazníky nebo obchodní partnery, že jste důvěryhodnými podnikateli. Se společností máte nárok na odpočet daně, takže si můžete snížit daňový základ. Kromě toho se stáváte zastupitelnými a pokud potřebujete půjčit finance, získáte lepší vyjednávací pozici i podmínky než jako OSVČ.

 

Nezapomeňte na správný převod podnikatelské činnosti

Jakmile dojdete do bodu, kdy se vaše organizační struktura rozroste a máte více zakázek, je ten správný čas přejít z pozice OSVČ k založení vlastní společnosti. V České republice je nejoblíbenější a nejčastější forma podnikání společnost s ručením omezeným. Převod podnikatelské činnosti z fyzické osoby na právnickou je třeba ošetřit především z právního a daňového pohledu, aby nedošlo ke komplikacím a chybám spojeným především s daněmi. Vyhnete se tak nepříjemnostem nebo sankcím. V ideálním případě si proto s převodem podnikatelské činnosti nechte poradit.

 

Pomůžeme vám s hladkým převodem

Můžete využít například nově založenou společnost na klíč nebo zakoupit již existující firmu ready made, u které podle libosti změníte název. Ready made společnost má výhodu především v rychlosti, s jakou začnete podnikat – již za 24 hodin od podpisu smlouvy. Vždy je ale nezbytné, aby došlo k řádnému vypořádání mezi OSVČ a nově vzniklou právnickou osobou. Obraťte se na nás a my vám pomůžeme s novou společností i převodem činnosti z OSVČ na firmu bezpečně a rychle.  

 

Jelikož budete mít nové IČO a změní se i další údaje, nezapomeňte o této změně informovat své zákazníky nebo obchodní partnery. Nemusíte uzavírat nové kontrakty. Při správném převodu přecházejí všechny závazky i pohledávky na vaši nově založenou společnost.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru