Úskalí vázané živnosti

12.10.2016

Chcete začít podnikat? Založení živnosti předchází výběr jejího typu. Zvolíte volnou, vázanou, nebo řemeslnou? Co znamená, když se váš obor podnikání ocitne mezi vázanými živnostmi, a co k jejímu založení budete potřebovat?

Jak si vybrat živnost?

Na úplném začátku podnikání si budete potřebovat založit živnost. Musíte si však vybrat tu správnou podle druhu podnikání. Jinou živnost potřebuje lékař, jinou zase truhlář. Živnosti lze rozdělit na:

  • ohlašovací – do této kategorie patří většina živností, které můžete provozovat pouze na základě ohlášení na živnostenském úřadě, a jde o živnosti volné, řemeslné a vázané,
  • koncesované – pro jejich provozování potřebujete tzv. koncesi, prokázat přitom musíte požadovanou odbornou způsobilost, kterou upravuje příloha č. 3 živnostenského zákona.

K provozování volné živnosti stačí splnit všeobecné podmínky (plnoletost, bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům), u živností řemeslných a vázaných potřebujete mít i příslušné vzdělání nebo praxi.

 

Co je vázaná živnost?

Živnost vázaná patří mezi ohlašovací živnosti, a chcete-li získat oprávnění k jejímu provozování, musíte prokázat příslušné vzdělání nebo praxi v oboru. Poté však stačí provést ohlášení na živnostenském úřadě, který vám vydá živnostenské oprávnění. Živnost vzniká dnem ohlášení a podnikat můžete začít i bez příslušného dokladu v ruce. 

Podmínky vázané živnosti jsou uvedeny příloze č. 2 živnostenského zákona. Doložit přitom musíte, že splňujete nejen všeobecné podmínky, ale i ty související s vaší odbornou způsobilostí. Typicky jde například o doklad o ukončeném odborném vzdělání, rekvalifikaci či také o délce praxe.

 

Jaké jsou nejčastější vázané živnosti?

Mezi typické vázané živnosti patří například masérské služby, projektová činnost či průvodcovská činnost. Pokud chcete podnikat jako realitní makléř, vázanou živnost budete potřebovat i vy.

Seznam vázaných živností
Předmětem podnikání u vázaných živností je např.:

  • oční optika,
  • činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,
  • provozování autoškoly,
  • masérské, rekondiční a regenerační služby,
  • provádění staveb, jejich změn a odstraňování,
  • geologické práce,
  • průvodcovská činnost horská,
  • psychologické poradenství a diagnostika.

Celkem existuje 34 vázaných živností. Kompletní seznam uvádí příloha č. 2 k zákonu č. 455/1991 Sb. Živnosti vázané.

 

Živnost, nebo raději s. r. o.?

Než vyrazíte na živnostenský úřad, promyslete si, zda by pro vás nebylo výhodnější založit si s. r. o. Asi největší výhodou společnosti s ručením omezeným je to, že ručíte pouze do výše vkladu. Živnostník naopak ručí celý svým majetkem a v případě krachu tak může přijít o všechno.

Počítejte s tím, že založení živnosti i společnosti s ručením omezeným vám zabere nějaký čas – čeká vás minimálně návštěva živnostenského úřadu, notáře a banky. Pokud na podobné pochůzky nemáte čas ani náladu, využijte pomoci profesionálů, kteří za příznivý poplatek zařídí vše za vás. Nebo můžete sáhnout po již hotové společnosti, tzv. ready-made společnosti, která nemá žádnou historii podnikání, nemusíte se tudíž bát, že na vás čeká past v podobě nesplacených pohledávek a dluhů. Podnikat s ní můžete už do 24 hodin.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru