Chcete hypotéku, ale jste OSVČ. Půjčí vám vůbec někdo?

02.01.2019

Získat hypotéku není v současné době vůbec snadné. Banky přitvrdily a developeři prodávají nemovitosti za extrémně vysoké částky. Vy ale přesto hypotéku chcete a máte obavu, že ji nezískáte. Co s tím?

Proč mají OSVČ problém získat hypotéku?

Zatímco od zaměstnanců banky požadují výplatní pásku nebo jiné doklady o příjmech, osoba samostatně výdělečně činná dokládá daňové přiznání, a to je onen kámen úrazu. Podnikatelé velmi často svoje příjmy optimalizují tak, aby zisky, a tím pádem i daně, byly co nejnižší. Skutečné zisky máte možná větší, než uvádíte v daňovém přiznání, a to vám zrovna v žádosti o hypotéku příliš nepomůže.

Banky už jsou obezřetnější a přísnější

Česká národní banka se obává, že už takhle si lidé půjčují až moc a často nejsou schopni splácet. Vydala proto bankám nařízení, kolik mohou lidem půjčovat na nemovitosti. Obecně by tak banky neměly poskytnout půjčku vyšší než 90 % nemovitosti a hypoték v rozmezí 80-90 % by nemělo být víc než 15 % z celkového množství nově uzavřených půjček. 

Jiná banka, jiná pravidla

Jak už to ovšem bývá, existuje řada výjimek. Každá banka má svoje postupy a předpisy, kterými se řídí. Posouzení bonity u OSVČ se tak může lišit v závislosti na jednotlivých bankách. Vůbec není od věci, pokud si kvůli tomu najmete schopného finančního poradce, který se v produktech a pravidlech bank orientuje a který vám pomůže najít instituci, u níž byste se svou žádostí o hypotéku nejpravděpodobněji uspěli. 

Například u Air Bank budete potřebovat:

  • Daňové přiznání za předchozí zdaňovací období včetně příloh a razítka finančního úřadu.
  • Pokud vedete účetnictví, připravte si rozvahu a výsledovku.
  • Doklad o bezdlužnosti vůči finančním úřadům.
  •  Potvrzení o zaplacení daně nebo jejího přeplatku. Stačí výpis z běžného účtu nebo sáhněte po potvrzení z finančního úřadu.
  • V některých případech po vás bude banka požadovat navíc ještě daňové přiznání k DPH, potvrzení o bezdlužnosti vůči zdravotní pojišťovně a OSSZ.
  • Samozřejmostí je doklad totožnosti. To, jestli po vás banka bude žádat ještě další doplňující doklady, vám řekne hypoteční specialista.

Nevzdávejte to, šanci na hypotéku rozhodně máte

Banky detailnější informace ke zjišťování bonity OSVČ klientů nesdělují, takže pokud vám žádost jedna banka zamítne, neznamená to, že nemůžete uspět v druhé. Některé banky zohledňují i další příjmy, například z pronájmu, jiné zase sledují, zda OSVČ klient nebyl dlouhodobě ve ztrátě. Někdy je rozhodujícím faktorem zisk, v jiném případě obrat. Rozhodně se proto vyplatí nenechat se odradit a využít služeb zkušeného finančního poradce.

 

Přečtěte si také:

 

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru