Praktické tipy při přechodu na IČO: Nezveřejňujte svou adresu, pořiďte si virtuální sídlo

Praktické tipy při přechodu na IČO: Nezveřejňujte svou adresu, pořiďte si virtuální sídlo
28.11.2023

Od 1. ledna 2024 vyjde v platnosti rozšířená novela zákoníku práce měnící pracovní podmínky zejména pro pracovníky na dohodu o provedení práce (DPP). Ještě větší zpřísnění má přinést vládou schválený konsolidační balíček zahrnující u „dohodářů“ změnu účasti na nemocenském a sociálním pojištění. Řadu zaměstnanců tak od Nového roku patrně čeká přechod na flexibilnější pracovní úvazky, mezi které patří například práce na živnost.

Průměrná hrubá mzda: Její vývoj u nás a vliv na zaměstnance

Průměrná hrubá mzda: Její vývoj u nás a vliv na zaměstnance
27.11.2023

Průměrná mzda představuje klíčový indikátor ekonomické prosperity a sociální stability. Zároveň však podléhá rozmanitým faktorům, které ovlivňují její trajektorii a vývoj. Ačkoli se uvádí přesah nominální mzdy 40 000 Kč ve 2. čtvrtletí roku 2023, skutečnost mluví jinak. Podívejme se, co ovlivňuje průměrnou mzdu v Česku a jaké všechny mzdy se vypočítávají?

Minimální mzda v roce 2023: Co ovlivňuje a jaké změny přináší

Minimální mzda v roce 2023: Co ovlivňuje a jaké změny přináší
30.10.2023

V roce 2023 došlo v mnoha zemích včetně České republiky k opětovnému navýšení minimální mzdy. Její variabilita závisí každoročně na ekonomické situaci dané země a na politických rozhodnutí. Současná výše minimální mzdy v České republice činí 17 300 Kč. Nač má její zvyšování vliv? A jaké názory panují ohledně jejích změn?

Jak vyplnit daň z nabytí nemovitosti: Průvodce krok za krokem

Jak vyplnit daň z nabytí nemovitosti: Průvodce krok za krokem
29.09.2023

Daň z nabytí nemovitosti: Jaká pravidla platí v roce 2023? Plánujete nákup nového bytu, rodinného domu, chaty, pozemku nebo jiné nemovitosti? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Povinnost platit daň z nabytí nemovitosti, která činila 4 % z tzv. základu daně, byla v roce 2020 zcela zrušena. Víte, proč došlo k jejímu zrušení? A jaké další daně v souvislosti s nemovitostmi je povinné platit?

Pronájem bytu a daně: Co potřebujete vědět při krátkodobém pronájmu?

Pronájem bytu a daně: Co potřebujete vědět při krátkodobém pronájmu?
01.09.2023

Chystáte se pronajímat svou nemovitost? Pak jistě přemýšlíte o tom, zda ji nabídnete k dlouhodobému, nebo ke krátkodobému pronájmu. Krátkodobé pronájmy lákají na větší zisky. Na druhou stranu mohou zkomplikovat život zejména začínajícím pronajímatelům. Pojí se s nimi totiž celá řada povinností včetně placení daní.

Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté mzdy 2023 a výpočet čisté mzdy na hodinu

Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté mzdy 2023 a výpočet čisté mzdy na hodinu
07.08.2023

Zvažujete, o kolik peněz si říct v novém zaměstnání? Nebo si chcete překontrolovat svůj výplatní lístek? V tom případě se vám bude hodit online kalkulačka pro výpočet čisté mzdy. Kromě ní v článku najdete také mechaniku výpočtu čisté měsíční i hodinové mzdy, ve které se snadno zorientujete i jako lajk.
 

Jak vybrat název firmy, aby byl funkční, kreativní a v souladu se zákonem

Jak vybrat název firmy, aby byl funkční, kreativní a v souladu se zákonem
03.07.2023

Řešíte, jak pojmenovat svou firmu? Ať už vaše firma patří mezi fyzické, nebo právnické osoby, v obou případech je dobré držet se několika pravidel. Pozor, nejde pouze o doporučení copywriterů, grafiků a jiných kreativců. Většina pravidel je daná zákonem. A platí jak při vymýšlení názvu pro zbrusu novou firmu, tak i při změně stávajícího názvu zaběhnuté firmy.

Podnikání na kapitálovém trhu pro začátečníky

Podnikání na kapitálovém trhu pro začátečníky
12.06.2023

Kapitálové trhy mohou – a jistě budou – zajímat dvě skupiny. První skupinu tvoří investoři, kteří hledají způsoby, jak své peníze zhodnotit. K druhé patří firmy, které peníze potřebují, aby s nimi mohly dále nakládat (podmínkou však je, že za ně mají co nabídnout). 


Právě pro firmy je vstup na kapitálový trh dobrým způsobem, jak získat další peníze například na nákupy a rozvoj. Chtěli byste, aby vaše firma v budoucnu rostla právě tímto způsobem? Zjistěte základy o tom, jak funguje kapitálový trh a jak na něj vstoupit.

Založení společnosti: Podrobný návod pro začátečníky i cizince podnikající v ČR

Založení společnosti: Podrobný návod pro začátečníky i cizince podnikající v ČR
29.05.2023

Podnikatelské prostředí v České republice nepatří k nejpřívětivějším v EU. Podle Indexu prosperity, který připravil portál datové žurnalistiky spolu s Českou spořitelnou, se Česko v této oblasti řadí k propadlíkům. Z unijní sedmadvacítky států obsadilo až 21. místo. Jak v takovém prostředí založit firmu a nepřijít o čas a nervy? Jde to i jednoduše.

Změny zákonů: Novinky pro OSVČ a malé podnikatele v roce 2023

18.05.2023

Podnikatelé a živnostníci si každý rok musejí udržovat přehled o aktualitách v oblasti legislativy, aby jim nic neuteklo. Připravili jsme pro vás přehled novinek roku 2023, o kterých byste rozhodně měli vědět.

Změna trvalého bydliště: Co všechno budete potřebovat?

10.04.2023

Stěhujete se a měníte své trvalé bydliště? Tato zdánlivě jednoduchá věc může být pěkně záludná. Návštěvě úřadů se nevyhnete. Záleží ale i na tom, zda podnikáte, máte řidičský průkaz nebo jestli například pobíráte důchod. Jak na změnu trvalého bydliště bez problémů?

OSVČ a nemocenská: Máte na ni jako podnikatel nárok?

13.03.2023

Podzim je za dveřmi a s ním i období častých nachlazení, rýmy či chřipky. Jak je to s nemocenskou, když jste podnikatel? Máte na ni vůbec nárok?

Jaké existují druhy živností a jak je založit nebo přerušit?

06.02.2023

Dnes už díky jednotnému formuláři není založení nebo přerušení živnosti nijak těžké. Vše provedete rychle a jednoduše. Jak na to?

OSVČ versus s. r. o.: Co je pro vás výhodnější?

02.01.2023

Rádi byste začali podnikat, ale nevíte, zda bude lepší být OSVČ, nebo si založit společnost s ručením omezeným? Díky tomuto článku si to ujasníte. Podívejte se, zda je pro vás výhodnější živnost, nebo s. r. o.

Zdravotní pojištění 2023: Jaká je výše minimálních záloh?

28.12.2022

Pokud jste živnostník, podnikatel nebo OSVČ, musíte si zdravotní pojištění platit sami. Platíte ho formou měsíčních záloh alespoň v minimální stanovené výši. Jaké jsou minimální zálohy zdravotního pojištění v roce 2020?

Sociální pojištění 2023 pro OSVČ: Jak se mění výše minimálních záloh?

05.12.2022

Každý podnikatel nebo živnostník pracující na hlavní činnost má povinnost si platit zdravotní a sociální pojištění sám. Sociální pojištění se platí formou měsíčních záloh, a to alespoň v minimální výši. Jak se změnily zálohy na sociální pojištění v roce 2020?

Koncese a koncesovaná živnost: Vše, co potřebujete vědět

28.11.2022

Chcete se stát živnostníkem? V některých případech získáte živnostenské oprávnění poměrně hladce. To ovšem neplatí pro živnosti koncesované. Kdy jsou potřeba? Kdo nad nimi má dohled? A jak je založíte? Čtěte dál a vše se dozvíte. 

Změna sídla společnosti: Podrobný návod, jak na to

21.11.2022

Chystáte se na změnu sídla společnosti a nevíte, jak na to? Poradíme vám se vším, co k tomu budete potřebovat.

Jak si přivydělat a na co si dát pozor?

14.11.2022

Jste zaměstnaní, na mateřské či rodičovské nebo v důchodu a hodilo by se vám pár korun měsíčně navíc? Přečtěte si, jak si přivydělat podnikáním.

Zjistěte, jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou

07.11.2022

Než začnete podnikat, rozmyslete si, zda budete vystupovat jako právnická nebo fyzická osoba. Každá varianta má svá specifika. Sami musíte zvážit, co vám bude víc vyhovovat a jaká rizika jste schopni akceptovat. Přečtěte si v čem je rozdíl. 

1 2 3 4 ... 12 »

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru