Začněte podnikat na mateřské dovolené

10.02.2019

Máte malé děti a dostala jste skvělý nápad, s čím by se dalo podnikat? Jděte do toho. Tady je pár rad, které by se vám mohly do začátku hodit.

 

S malými dětmi je ten nejlepší čas začít

Podnikání na mateřské či rodičovské dovolené je skvělým načasováním, a to hned z několika důvodů. Zaprvé jste se s dítětem naučila skvělému time managementu, takže zvládnete využít den do poslední minuty. Práci můžete flexibilně rozložit, takže pracujete buď když dítě spí nebo když je ve školce, případně v jeslích. Dál budete pobírat příspěvek od státu, takže pokud by snad podnikání nevyšlo, o nic vlastně nejde. Mateřská a rodičovská dovolená je tím nejlepším časem, kdy se můžete postavit na vlastní nohy.

E-shopy stále vedou

Každý rok u nás stoupá počet žen, které si zakládají e-shop. Nemusí přitom jít zdaleka jen o dětské zboží, i když tento sortiment pořád vede. Je to z toho důvodu, že ženy, které doma pečují o malé děti, se v dětském sortimentu pohybují, a tím pádem se v této oblasti dobře vyznají. Zároveň často objeví díru na trhu, něco jim chybí, a tak si to obstarají sami a založí si vlastní byznys.

Zviditelněte své podnikání na sociálních sítích

Najít si klientelu už není s nástupem internetu zdaleka tak složité, jako tomu bylo v minulých desetiletích. Poohlédněte se na sociálních sítích. K propagaci vašich výrobků nejlépe poslouží Facebook nebo Instagram. Krásné fotky jednoduše táhnou, a tak ať už si vyberete dětské zboží, módu, šperky nebo cokoli jiného, rozmyslete si způsob, jakým budete svůj sortiment prezentovat na sociálních sítích. Rady, jak zviditelnit svou firmu na internetu najdete zde

Jak je to s PPM a podnikáním?

Peněžitá pomoc v mateřství neboli mateřská je příspěvek, který žena pobírá maximálně 28 týdnů. Pokud pobíráte PPM, jehož výše vám byla vypočítána na základně vašeho předchozího zaměstnaneckého poměru, můžete si s klidem založit vlastní podnikání. Jiná situace by byla, kdybyste podnikala ještě před mateřskou dovolenou a PPM vám bylo vypláceno na základě výpočtu z podnikatelské činnosti. V takovém případě se příspěvek dá přirovnat k nemocenským dávkám a v podnikání byste mohla pokračovat teprve s nástupem na rodičovskou dovolenou.

O příspěvek od státu na rodičovské nepřijdete

Pokud si živnost založíte ve stejné chvíli, kdy pobíráte rodičovský příspěvek, tuto živnost nahlaste jako činnost vedlejší. Pokud vaše příjmy nepřesáhnou zákonem stanovenou výši pro vedlejší pracovní poměr, která činí 71 950 Kč, nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění, což je opět velká výhoda. Jestli jste povolený příjem překročila, zjistíte v přehledu po skončení roku, a vymezenou částku pak doplatíte najednou.

Založte si živnost a nezapomeňte na ohlašovací povinnost

Živnost si založíte snadno. Stačí, když zajdete na živnostenský úřad a přinesete s sebou občanský průkaz. Po vyplnění žádosti vás kolek vyjde na 1 000 Kč. Ohlašovací povinnost splníte díky jednotnému registračnímu formuláři, který slouží pro základní registraci na správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a pro hlášení úřadu práce. Se založením živnosti vám rádi pomůžeme i my. Stačí, když nám napíšete nebo zavoláte.

Co vám pomůže při rozjíždění vlastního projektu?

Nezapomeňte na to, že jako živnostnice budete muset vést účetní doklady a také si osvojit vystavování faktur. V případě, že účetnictví nerozumíte, doporučujeme spojit se s účetní na volné noze, která vám poradí, jaký způsob účetnictví pro vás bude tím nejvhodnějším, a můžete se domluvit na dlouhodobé spolupráci. K vystavování faktur vám poslouží např. aplikace Fakturoid, se kterou získáte perfektní přehled o všech platbách.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru