Vyšší sleva na poplatníka a další změny, které čekají podnikatele v roce 2022

10.01.2022

S novým rokem přichází i řada změn v oblasti podnikání. Přečtěte si ty hlavní, o kterých musíte jako podnikatel vědět.

1.    Vyšší sleva na poplatníka v roce 2022

Sleva na poplatníka je základní daňová sleva, která snižuje daň z příjmů každému poplatníkovi daně. Zaměstnanci ji uplatňují každý měsíc u jednoho zaměstnavatele, zatímco OSVČ ji uplatní jednou ročně při podávání daňového přiznání.

V roce 2021 činila sleva na poplatníka 27 840 Kč. Tuto částku uvedete v daňovém přiznání, které budete podávat letos na jaře.

V roce 2022 se sleva na poplatníka zvyšuje na 30 840 Kč. Novou výši slevy na dani však uplatníte až v daňovém přiznání, které budete podávat příští rok.

Tip: K podání daňového přiznání nepotřebujete účetní. Přečtěte si náš článek, jak si jako podnikatel poradit s daněmi, a vše zvládnete levou zadní sami.

2.    Zavádí se nová sleva za zastavenou exekuci

Novela zákona zavádí v roce 2022 slevu za zastavenou exekuci. Nová sleva na dani z příjmů se týká nízkých pohledávek, jejichž exekuce byla zastavena.

Předmětem mohou být pouze pohledávky do 1 500 Kč bez příslušenství, které existovaly alespoň 3 roky a v těchto třech letech nebyly ani z části vymoženy.

Výše slevy na dani se rovná výši náhrady, kterou věřiteli přizná exekutor při zastavení exekuce, přičemž maximálně může dosahovat 30 % vymáhané pohledávky. Vzhledem k tomu, že maximální výše pohledávky je 1 500 Kč, maximální výše slevy za zastavenou exekuci bude 450 Kč.

Slevu za zastavenou exekuci můžete uplatnit jako fyzická či právnická osoba v rámci daňového přiznání.

3.    Vyšší paušální daň v roce 2022

Od loňského roku se mohou živnostníci přihlásit k tzv. paušální dani, která jim usnadňuje administrativu. Paušální daň spočívá v placení měsíčních záloh, které se v roce 2022 zvyšují na 5 994 Kč a zahrnují:

  • zálohu na zdravotní pojištění ve výši 2 627 Kč,
  • zálohu na sociální pojištění ve výši 3 267 Kč,
  • zálohu na daň z příjmů ve výši 100 Kč.

4.    Mění se minimální zálohy pro OSVČ

Pro živnostníky, kteří nejsou přihlášeni k paušální dani, platí zvýšení minimálních záloh na pojistné:

  • záloha na důchodové pojištění pro živnost hlavní činí 2 841 Kč,
  • záloha na důchodové pojištění pro živnost vedlejší činí 1 137 Kč,
  • záloha na zdravotní pojištění pro živnost hlavní činí 2 627 Kč.

Jak funguje zvýšení záloh v praxi?

Minimální zálohy na pojistné v nové výši stanovené pro rok 2022 platí všichni podnikatelé, kteří zahajují samostatnou výdělečnou činnost v letošním roce.

Fyzické osoby, které podnikaly už loni, platí stejné zálohy jako doposud, a to až do podání daňového přiznání a přehledů OSVČ za rok 2021, na jejichž základě jim příslušné úřady vypočítají novou výši záloh.

Pokud však na zdravotní pojištění (neplatí pro důchodové pojištění) již jako fungující podnikatelé platíte minimální zálohy, jste povinni je od ledna 2022 zvýšit na 2 627 Kč.

5.    Minimální mzda v roce 2022 opět roste

Minimální mzda určuje minimální částku, kterou musíte jako zaměstnavatel vyplatit zaměstnanci v pracovněprávním vztahu. Letos se tato částka zvyšuje z 15 200 Kč na 16 200 Kč (v hodinové sazbě vychází minimální mzda na 96,40 Kč).

6.    Elektronické daňové přiznání u tzv. zelené nafty

Pokud si jako fyzická osoba chcete nárokovat vrácení daně z tzv. zelené nafty, musíte podat daňové přiznání, eventuálně i dodatečné daňové přiznání v elektronické formě. To však platí pro daňová přiznání za období od 1. ledna do 31. prosince 2022 – tedy ta, která se budou podávat až v roce 2023.

7.    Spotřební daň z cigaret a tabákových výrobků roste

Spotřební daň se od loňska zvyšuje podle schváleného harmonogramu pro období od roku 2021 do roku 2023:

  • loni stoupla o 10 %,
  • v roce 2022 se zvyšuje o 5 %,
  • příští rok poroste opět o 5 %.

Zvýšení se týká spotřební daně z cigaret, doutníků, tabáku ke kouření i ze zahřívaných tabákových výrobků.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru