Typy společností a kterou si vybrat

08.09.2020

Přemýšlíte, že začnete podnikat? Pak vyvstane otázka, jaký typ společnosti si zvolit. Nejčastěji si podnikatelé volí formu obchodní společnosti s. r. o., ale ne vždy to musí být výhodné. Jaké jsou další typy společností a kterou si vybrat?

Typů obchodních společností je několik. Mezi ten nejvyužívanější ale patří společnost s ručením omezeným neboli s. r. o. Když přemýšlíte, jak založit firmu, pak je tento typ společnosti pravděpodobně ten nejjednodušší. Ovšem, v nabídce je i akciová společnost, komanditní společnost nebo veřejná obchodní společnost. Víte, jaké mají výhody?

 

Společnost s ručením omezeným

Společnost s ručením omezeným je nejrozšířenější typ společnosti, který si zvolí většina začínajících podnikatelů. K jejímu založení potřebujete mít živnostenský list a společnost pak musíte zapsat do obchodního rejstříku. Navíc potřebujete také zakládací listinu. Ovšem to, co láká nejvíce podnikatelů, je minimální vklad pouze 1 Kč. Vklad tvoří základní kapitál společnosti a jím je omezené ručení (s. r. o. ručí jen do výše základního kapitálu). S. r. o. se navíc hodí téměř ke každému druhu podnikání.

 

Nechce se vám chodit po úřadech? Kupte si ready-made společnost

Ready-made firma je již založená společnost a je určená k prodeji koncovým podnikatelům. Nemusíte se bát, jde o společnosti, se kterými se nikdy nepodnikalo, takže nemají žádné závazky a vy začnete s čistým stolem. Podnikat s ní můžete už do 24 hodin a nemusíte čekat, než vám úřady vše schválí a proběhnou nutné úkony spojené se založením firmy.

 

Podívejte se na ready-made společnosti k prodeji. 

 

Akciová společnost

Akciová společnost je druhým nejznámějším typem obchodní společnosti. Funguje na principu, kdy majitelé a zakladatelé disponují jměním rozděleným do akcií, které zároveň definují práva akcionáře. Minimální vklad je 2 miliony korun, takže to není typ společnosti vhodné pro každý druh podnikání. Na rozdíl od s. r. o. se v akciové společnosti ručí celým svým majetkem.

 

Veřejná obchodní společnost

Veřejná obchodní společnost neboli v. o. s. má velkou výhodu v tom, že k jejímu založení nepotřebujete žádný kapitál, tedy základní vklad. Na druhou stranu ale budete ručit vlastním majetkem. V. o. s. je možné založit pouze s někým dalším, nemůžete do toho jít sami.

 

Komanditní společnost

Komanditní společnost není velmi rozšířená mezi běžnými podnikateli. Jde o tzv. osobní obchodní společnost, kterou tvoří minimálně dvě osoby – komandista a komplementář. Základní kapitál do společnosti vkládá pouze komandista, a to minimálně ve výši 5 000 Kč. Komplementář nemusí vložit žádný základní kapitál a má více práv, co se týče vedení společnosti. Ovšem na rozdíl od komandisty za vše ručí celým svým soukromým majetkem.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru