Právní minimum, které by měl znát každý začínající podnikatel

17.12.2018

Rozhodli jste, že začnete podnikat? Pak si přečtěte následující řádky, kde vám poradíme, na co při podnikání nezapomenout.

Právní tipy pro začínající podnikatele

Každý podnikatel musí nejprve přemýšlet o tom, v jakém oboru chce podnikat. Položte si otázky, v čem vynikáte, co můžete nabídnout nového, jaké jsou mezery na trhu? Zvažte, jak budete řešit finanční záležitosti a jak zpracujete podnikatelský plán. Pokud tohle všechno už máte za sebou, pak se zaměřte na právní tipy, ve kterých byste se měli bezpodmínečně vyznat.

Přesvědčte se, že s vaším nápadem už někdo nepřišel

Možná máte pocit, že jste objevili díru na trhu, ale dejte si pozor a raději si to ověřte. Nespoléhejte se přitom jenom na internetový vyhledávač, ale zapátrejte i na Úřadu průmyslového vlastnictví. Zde najdete registry všech chráněných nápadů a získáte tak jistotu, že jste skutečně ve hře.

Vyberte si vhodnou formu podnikání

Forma podnikání je opravdu velmi důležitá. Odvíjí se od toho daňová zátěž i případná jednoduchost nebo naopak složitost založení. Promyslete si, jestli chcete do podnikání vstoupit jako OSVČ nebo jako právnická osoba a založit si společnost s. r. o. O výhodách společnosti s. r. o. se můžete poradit s účetním nebo daňovým poradcem. „Eseróčko“ vám pomůžeme založit na klíč nebo si u nás rovnou můžete pořídit ready made firmu, která nemá žádné závazky ani pohledávky.

Připravte si několik vzorů smluv

Smlouvy rozhodně neberte na lehkou váhu a nespoléhejte se na formuláře, které můžete stáhnout z internetu. Místo toho investujte peníze do právníka a s jeho pomocí připravte několik vzorů smluv. Ze začátku vám bude stačit smlouva pro zaměstnance, pro dodavatele a pro odběratele. Jedná se sice o finanční výdaj, berte ho ale jako investici. Několikanásobně se vám to vrátí.

Kde všude se přihlásit?

Asi netřeba připomínat, že neznalost zákona neomlouvá. Pro specifické obory mohou platit odlišná pravidla, v zásadě ale existují obecně platné předpisy pro všechny podnikatele. Které to jsou?

- Podnikat může osoba starší 18 let s čistým trestním rejstříkem a občanským průkazem.

- Budete potřebovat živnostenský list, který vám vydá příslušný živnostenský úřad.

- Je-li podnikání hlavní činností, budete posílat pravidelné zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

- Na konci března musíte podat daňové přiznání. Jednoduší formu evidence příjmů budete schopni zpracovat bez pomoci. U daňové evidence se raději obraťte na odborníky, kteří vám ji bezchybně zpracují.

Na co se často zapomíná, ale vy už na to nezapomenete

Se skončením účetního období vzniká řada povinností, vztahujících se k uveřejňování dokumentů ve sbírce listin obchodního rejstříku. Typicky platí pro s. r. o. a a. s. Často také podnikatelé zapomínají na účetní závěrku a tzv. zprávu o vztazích propojených osob. Důležité je i aktuální znění společenské smlouvy, které musíte uložit do sbírky listin. Dejte si na to pozor. Za nedodržení těchto povinností hrozí citelné finanční pokuty, v tom nejhorším případě může dojít i ke zrušení společnosti.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru