Jak změnit trvalé bydliště v roce 2016

18.07.2016

Mezi povinnosti každého občana České republiky patří nahlášení jednoho místa trvalého pobytu. Toto místo se musí nacházet na našem území a mít přidělené popisné nebo evidenční číslo.

Pokud chystáte změnu adresy trvalého bydliště, nezapomeňte tuto událost nahlásit nejpozději do 3 pracovních dnů na příslušné úřady: 

  • obecní úřad 
  • městský úřad 


Změnu trvalého bydliště v roce 2016 provází tyto doklady: 

  • Průkaz totožnosti - záleží pouze na vás, jaký typ si zvolíte. Nejčastěji se lidé prokazují občanským průkazem. Pozor. Než se vydáte na úřad, ověřte si jeho platnost. 
  • Doklad, který vás opravňuje k užívání nového bydliště. Jedná se například o výpis z katastru nemovitostí nebo nájemní smlouvu. 


Úředníci se budou také domáhat vyplněného a podepsaného “Přihlašovacího lístku k trvalému pobytu”, který je určený pro změnu trvalého bydliště v roce 2016. Kde ho najdete? Na každé ohlašovně, nebo si ho můžete stáhnout online. 


Při změně adresy trvalého bydliště vás čeká poplatek 50 Kč. V případě, že je vám méně než 15 let, jste od poplatku osvobozeni. Vše si zařiďte včas, jinak vám hrozí nepříjemné sankce, které zatím nejsou pevně stanoveny. 

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru