Jak začít podnikat na volné noze po střední škole?

26.03.2019

Víte, že na vysokou školu se už hlásit nebudete nebo jste ve fázi, že vás natolik láká vlastní podnikání, že chcete studium na škole přerušit. Co byste měli vědět a na co si dát pozor?

 

Rodičům, kteří vás odrazují, vysvětlete svůj podnikatelský záměr

Podnikání není jednoduché. Nikdy totiž dopředu nevíte, jestli se váš projekt uchytí a nakolik bude úspěšný. Jako mladý podnikatel navíc musíte překonat i takové překážky, jako je častý despekt vůči vašemu nižšímu věku nebo námitky ze strany rodiny. Vyplatí se vám, pokud budete s rodiči v tomto směru komunikovat a vysvětlíte jim svůj podnikatelský záměr. Budou klidnější a smířlivější, když budou znát váš cíl.

 

Zkušenosti nasbíráte za pochodu

Jako mladý podnikatel budete možná čelit poznámkám o vašem nízkém věku. Jedna polovina lidí vás bude bezmezně obdivovat za vaši odvahu, druhá polovina vás od podnikání začne odrazovat a zmiňovat vaše malé zkušenosti. Neposlouchejte ani jednu stranu a jděte si za tím, po čem toužíte. Úspěšné podnikání hodně závisí na vaší houževnatosti, dobré organizaci a samozřejmě vynikajícím nápadu. Připravte se na to, že pro úspěch si budete muset dojít a bude vás to stát hodně času a práce. Zkušenosti získáte postupně, nikdo učený z nebe nespadl.

 

Výhody a nevýhody podnikání při studiu

Pokud stále studujete, nese to s sebou výhody i nevýhody. Výhodou je určitě fakt, že sociální a zdravotní pojištění vám platí stát, jako studenti ušetříte nemalé peníze a ve většině případů vám jsou finanční oporou stále rodiče. Na druhou stranu studium na škole vám zabere hodně času a někdy může dojít k situaci, kdy budete kvůli podnikání školu šidit nebo budete muset studium dokonce ukončit dříve. A to především v případě, pokud se váš byznys rozjede správným směrem a vy se dostanete do časového presu.

 

Jak začít podnikat?

Pokud máte dobrý nápad na podnikání, vyplatí se vám začít ještě během studia nebo hned po něm. V začátku si nejspíš projdete řadou chyb a omylů, ale svůj projekt rozjedete postupně s určitou jistotou a zadními vrátky.  Není také od věci, pokud si zaplatíte nějaký kurz podnikání, abyste se vyvarovali některých zbytečných přešlapů. Na něm se naučíte základy podnikatelského práva, účetnictví nebo marketingu. Porozhlédněte se také po facebookových skupinách pro podnikatele, kde se můžete na cokoli zeptat. Nepodceňujte internet. Založte si stránky a prozkoumejte sociální sítě, na kterých se zviditelníte.

 

Pro konkrétní kroky si přečtěte si také článek Ještě mi není 18, ale chci založit společnost. Jak na to?

 

 Přečtěte si také:

Jak vytvořit společnosti profil na Facebooku

Právní minimum, které by měl znát každý začínající podnikatel

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru