Chci založit společnost, ale ještě mi není 18. Jak na to?

24.10.2018

Máte výborný nápad na podnikání a ambice založit si vlastní společnost, i když vám ještě nebylo 18 let? Žádný problém, jde to, jen je to trochu složitější. Poradíme vám, jaké kroky podniknout, abyste mohli co nejrychleji začít.

Výjimka udělení způsobilosti k podnikání pro osoby mladší 18 let

Nezletilá osoba do 18 let je v České republice technicky vzato stále brána jak dítě. Důležité slovo mají proto zákonní zástupci nezletilého, tedy rodiče. Nezletilí u nás nejčastěji podnikají v oblasti IT. Není divu, často předběhnou svými znalostmi nejednoho dospělého.

Založení společnosti předchází nejprve vyřízení živnosti. Podmínky jsou vypsané v § 6 živnostenského zákona. Je mezi nimi i výjimka, a to zahájení podnikání pod věkovou hranicí 18 let, ke kterému ale potřebujete souhlas rodičů. 

Nejprve si obstarejte souhlas rodičů, potom rozhodne soud

Pokud jste se rozhodli, že chcete podnikat a ostatní podmínky splňujete, soud vám na základě souhlasu od rodičů a posouzení vašeho konkrétního případu, udělí zletilost. Jako první ale musíte získat již zmiňovaný souhlas svých rodičů. V ideálním případě by měli s udělením zletilosti souhlasit oba dva, pokud je ale jeden proti, i tak můžete zletilost k podnikání získat. Každý případ je individuální a rozhoduje o něm soudce

Připravte si podnikatelský plán, bude se vám hodit

Na váš podnikatelský plán a jednotlivé kroky se budou podrobně vyptávat nejenom vaši rodiče, ale pravděpodobně také soudce. Právě proto byste měli mít podnikatelský záměr dobře připravený a propracovaný, abyste přesvědčili soud, že jste opravdu způsobilí k vykonávání vlastního podnikání. Musíte dokázat, že zvládnete komunikovat s klienty, bankou nebo úřady. Rodiče mají někdy obavu, aby se potomci nezadlužili. Vysvětlete jim, jak chcete svůj projekt financovat.

Zletilost platí jen pro podnikání

Pamatujte také na to, že pokud získáte zletilost k podnikání, platí tato výjimka pouze na podnikatelskou činnost. V ostatních věcech budete stále považováni na osobu nezletilou, což znamená, že si nemůžete udělat řidičský průkaz ani pít alkohol.

S námi založíte živnost snadno

My vám s tím, jak založit firmu, rádi pomůžeme. V ceně jsou zahrnuty všechny poplatky včetně zápisu do obchodního rejstříku. O počáteční administrativu se tak nemusíte vůbec starat, uděláme to za vás. Kontaktujte nás, vyřídíme za vás volnou živnost i expresní zápis do obchodního rejstříku tak, abyste mohli co nejrychleji začít.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru