Vše, co jste kdy chtěli vědět o datových schránkách

05.02.2016

Co jsou datové schránky? K čemu slouží? A jak vám mohou v podnikání pomoci? Dali jsme pro vás dohromady vše, co jste kdy o datových schránkách chtěli vědět.

Co je datová schránka?

Datová schránka slouží k příjímání a podávání úředních dokumentů. Zřizování datových schránek podléhá zákonu č. 300/2088 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Nepleťte si proto datovou schránku s obyčejnou e-mailovou schránkou. Komunikace prostřednictvím datové schránky plně nahrazuje doporučenou zásilku. 

Kdo může datovou schránku používat?

Aktualizace: 13. 4. 2021

O zřízení datové schránky mohou zažádat všechny fyzické osoby a právnické osoby, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku.

Právnické osoby, které jsou zapsány v obchodním rejstříku, orgány veřejné moci, advokáti, daňoví poradci a insolvenční správci mají datovou schránku zřízenou ze zákona, a proto o ni nemusejí žádat.

Proč využívat datovou schránku?

Aktualizace: 13. 4. 2021

V době koronavirové pandemie datové schránky nesporně ulehčují komunikaci s úřady. I za normálních okolností ale nabízejí řadu výhod.

  • Usnadňují a zrychlují komunikaci.
  • Zvyšují šanci na úspěšné doručení zpráv.
  • Snižují spotřebu papíru.
  • Umožňují zpětné prokázání doručení dokumentů.

Prostřednictvím datové schránky můžete využívat službu CzechPOINT@home nebo se přihlásit do informačních systémů sociální a finanční správy. Výpisy z veřejných i neveřejných rejstříků a registrů získáte zdarma, zatímco jejich papírové vyhotovení by vás stálo nemalé poplatky. 

Jak si o datovou schránku zažádat?

O zřízení datové schránky lze zažádat osobně na kontaktních místech Czech POINT, které najdete na vybraných pobočkách České pošty. Můžete také vyplnit žádost, kterou opatříte ověřeným podpisem a následně doručíte na ministerstvo vnitra. Nechcete se o datovou schránku starat sami? Využijte externí správy a nechte si obsah zasílat přímo do e-mailové schránky nebo prostřednictvím SMS. 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru