Vše, co jste kdy chtěli vědět o datových schránkách

05.02.2016

Víte co je datová schránka? K čemu slouží a jak by Vám mohla v podnikání pomoci? Dali jsme pro Vás dohromady vše co jste kdy chtěli vědět o datových stránkách.

Co je datová schránka?

Datová schránka slouží především k doručování dokumentů orgánů veřejné moci. Zřizování datových schránek podléhá zákonu č. 300/2088 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Nepleťte si proto datovou schránku s obyčejnou e-mailovou schránkou. Komunikace prostřednictvím datové schránky plně nahrazuje doporučenou zásilku. 


Kdo může datovou schránku používat?

Datovou schránku zřizuje Ministerstvo vnitra ČR poté, co se z  evidence dozví o vzniku nového subjektu. Po zřízení datové schránky jsou vygenerovány přístupové údaje a oprávněná osoba obdrží zásilku s údaji obvykle během tří až pěti pracovních dnů. Automaticky dostanou datovou schránku tyto subjekty: orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, právnické osoby zřízené zákonem, advokáti, daňoví poradci, insolvenční správci. Druhou možností jak získat datovou schránku je prostřednictvím vlastní žádosti. To se týká fyzických osob.


Proč využívat datovou schránku?

Datové zprávy nabízí lepší důkazní prostředky, protože odeslanou zprávu si můžete uložit a kdykoli prokázat, co jste přesně úřadu poslali. S přístupovými údaji se můžete přihlásit do informačních systémů sociální i finanční správy. Tam naleznete důležité údaje o stavu svých účtů důchodového a sociálního pojištění i daňových povinností. Výpisy z veřejných i neveřejných rejstříků a registrů získáte zdarma, zatímco za jejich papírové vyhotovení byste museli platit nemalé poplatky. 


Jak si o datovou schránku zažádáte?

Požádat o ní můžete osobně v sítích Czech Point, které najdete na vybraných pobočkách České pošty. Můžete také vyplnit žádost, kterou opatříte ověřeným podpisem a následně doručíte na Ministerstvo vnitra. Nechcete se o datovou schránku starat sami? Využijte externí správy a nechte si obsah zasílat přímo na váš e-mail nebo prostřednictvím SMS. 

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru