Jak založit datovou schránku? Jednoduchý návod

24.09.2019

Nečekejte na poště. Využijte všechny výhody elektronické komunikace. Zřízení datové schránky vám ušetří čas i peníze.  

Datová schránka – pro firmy povinnost, pro ostatní volba

Právnickým osobám ukládá povinnost zřídit si datovou schránku zákon. Jako fyzická osoba se pro její zřízení můžete sami rozhodnout. Více o tom, proč se vám zřízení datové schránky vyplatí, najdete v článku Co je datová schránka? Vše, co potřebujete vědět, na jednom místě

Jak založit datovou schránku?

Žádost o založení datové schránky můžete podat několika způsoby:

  • Nejjednodušší je zažádat přímo na kontaktním místě Czech Pointu České pošty nebo městském úřadu. V takovém případě budete potřebovat doklad totožnosti.
  • Alternativou je osobní podání žádosti přímo na Ministerstvu vnitra.
  • Další možností je zaslání vyplněné žádosti s úředně ověřeným podpisem na adresu Ministerstva vnitra. I v takovém případě ale budete muset kvůli úředně ověřenému podpisu na Czech Point.
  • Žádost s úředně ověřeným podpisem můžete zaslat také elektronicky na e-mail Ministerstva vnitra posta@mvcr.cz.
  • Nově lze o zřízení datové schránky zažádat přes tzv. identitu občana.

Jak získáte přístupové údaje?

Pokud jste o zřízení datové schránky žádali prostřednictvím identity občana, přihlašovací údaje se vám ihned zobrazí na obrazovce.

Při podání klasické žádosti můžete uvést svou e-mailovou adresu, kam vám po zřízení datové schránky přijde aktivační link. Jde o možnost využití tzv. virtuální obálky, kterou lze ale použít pouze v případě, že žádost podáte přímo na Czech Pointu, kde bude zároveň ihned vyřízena.

V opačném případě vám přístupové údaje a potvrzení o zřízení datové schránky bude zasláno klasicky poštou.

Automatické zřízení datové schránky právnickým osobám

Jakmile vznikne nová firma (právní subjekt), Ministerstvo vnitra jí automaticky založí datovou schránku. Během 3–5 dnů subjekt obdrží veškeré přístupové údaje. Po přihlášení ihned získá informace o svých daňových povinnostech a údaje o stavu účtů důchodového a sociálního pojištění.

Tip na závěr

Nemáte čas hlídat datovou schránku? Nechte to na nás. Rádi se o všechno postaráme. S naší službou externí správy datové schránky vám žádná důležitá zpráva neuteče.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru