Jaké změny čekají datové schránky v roce 2022?

21.03.2022

Ani datové schránky se letos nevyhnou změnám. Přečtěte si, jak bude nově fungovat fikce doručení a na co byste si jako podnikatelé rozhodně měli dát pozor.

Co je to datová schránka?

Datová schránka je elektronickou obdobou té poštovní. Slouží k odesílání a přijímání korespondence v elektronické podobě.

Zajímá vás víc? Přečtěte si článek Vše, co jste kdy chtěli vědět o datových schránkách.

Fikce doručení a datové schránky

Stejně jako u písemné pošty se i u té elektronické, která chodí do datové schránky, aplikuje tzv. fikce doručení. Díky ní se každý dopis či zásilka považuje za doručenou po deseti dnech od uložení na poště nebo dodání do datové schránky, bez ohledu na to, zda ji adresát skutečně četl nebo zda se do datové schránky vůbec přihlásil. Cílem fikce doručení je zabránit tomu, aby adresát odkládal nabytí účinnosti veřejnosprávních zpráv tím, že je odmítne převzít.

Od roku 2022 platí fikce doručení i v soukromé korespondenci

Dosud se fikce doručení vztahovala pouze na veřejnosprávní zprávy. Od letošního roku platí, že desetidenní lhůta, po které se dokument automaticky považuje za doručený, platí i v soukromé korespondenci uskutečněné prostřednictvím datové schránky.

Do komunikace soukromé povahy spadají zprávy, které si vyměníte například s:

  • bankou,
  • pojišťovnou,
  • dodavatelem energií.

Pozor: Pokud se do datové schránky přihlásíte před uplynutím desetidenní lhůty, budou zprávy automaticky považovány za doručené v momentě vašeho přihlášení.

Automatické povolení zpráv soukromé povahy

Od roku 2022 je příjem zpráv soukromé povahy povolen automaticky. Pokud jste ale fyzická osoba, která nepodniká, můžete si příjem těchto zpráv opět zablokovat.

Nastavte si notifikace datové schránky

Vzhledem k tomu, že se po 10 dnech každý dokument ve vaší datové schránce považuje za doručený, vyplatí se zprávy číst co nejdříve, abyste například nepromeškali důležité termíny. Pokud obsah datové schránky nekontrolujete pravidelně, nastavte si notifikace, které vás prostřednictvím e-mailu či SMS upozorní na novou datovou poštu.

Jak nastavit notifikace datové schránky?

Pro aktivaci upozornění na nově příchozí zprávy se přihlaste do své datové schránky a v záložce nastavení zvolte položku notifikace. Tam najdete možnost aktivovat upozornění jak prostřednictvím e-mailu, tak SMS zprávy.

Podrobnější návod na nastavení notifikací datové schránky najdete zde.

Co přinesou změny v roce 2022?

Hlavní výhodou změn týkajících se datových schránek v roce 2022 je zvýšená dostupnost většího množství uživatelů. Datové zprávy totiž nově můžete posílat všem podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám, které doposud měly příjem soukromých zpráv zablokovaný.

Datové schránky v roce 2023

Podle plánovaných změn pro rok 2023 by se měla datová schránka zřizovat automaticky všem podnikajícím fyzickým osobám, a to ihned po jejich zápisu do obchodního nebo živnostenského rejstříku.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru