Obrat do 1 milionu korun: Jak je to s DPH?

08.07.2020

Podnikáte a obrat vám rok od roku roste? Pak je na čase řešit DPH. Přečtěte si, kdy máte povinnost se registrovat k DPH a jak se plátcem stát.  

Kdo je plátce DPH?

Plátcem DPH je každý podnikatel, který je registrován podle zákona o dani z přidané hodnoty. Základní sazba DPH činí 21 %. Plátci DPH tuto částku připočtou k ceně produktu či služby a prodejní cena pro spotřebitele je tak vyšší.

Registrace plátce DPH může být povinná i dobrovolná

Jako plátce daně z přidané hodnoty se můžete registrovat dobrovolně kdykoliv v průběhu podnikání. To se vyplatí zejména těm, kteří mají jako koncové zákazníky rovněž plátce DPH nebo od plátců ve velkém nakupují. Výhodou je, že jako plátce DPH můžete uplatňovat odečty DPH z nákladů.

Povinnost registrace k DPH máte v okamžiku, kdy překročíte obrat 1 milionu Kč v období předchozích 12 měsíců.

Co je obrat pro DPH?

Obrat pro účely DPH představuje něco jiného, než jak obrat definují účetní. Podle zákona o dani z přidané hodnoty jde o souhrn všech úplat bez daně, které vám náleží za poskytnuté služby s místem v tuzemsku nebo prodané zboží do tuzemska či do zahraničí.

Do obratu pro DPH se nezahrnují:

  • úplaty z poskytnutí dlouhodobého majetku pokud nejde o předmět podnikání,
  • plnění osvobozená od daně, pokud jde o doplňkovou činnost.

Překročili jste milionový obrat? Pohlídejte si registraci k DPH

Pokud jste kdykoliv v posledních 12 měsících dosáhli obratu 1 milionu Kč, musíte se k DPH registrovat povinně podle zákona. Lhůta pro registraci je do 15. dne měsíce následujícího po tom, ve kterém jste daného obratu dosáhli.

Př.: Začali jste podnikat v lednu a v červenci jste již překročili hranici milionového obratu. Jako plátci DPH se musíte přihlásit na finančním úřadě nejpozději do 15. srpna.

I s obratem nad milion můžete zůstat neplátcem DPH

Vyplatilo by se vám zůstat neplátcem DPH i po překročení hranice jednoho milionu? Je to možné. Stačí začít podnikat se dvěma společnostmi. Přečtěte si víc o tom, jak ušetřit na DPH.

Tip: Nejste si jistí, co je pro vaše podnikání výhodnější? Zjistěte, zda se vám vyplatí být plátcem nebo neplátcem DPH.

Reklamní systémy a identifikovaná osoba

Máte příjem z reklam umístěných na vašem webu? Můžete se stát tzv. identifikovanou osobou. Ta je plátcem DPH a stává se jí právě díky příjmu z reklamních systémů jako je Facebook, AdSense nebo AdWords, nebo tento systém k propagaci sama využívá. Ovšem toto platí pouze pro přeshraniční plnění. To znamená, že pokud poskytujete služby z tuzemska do zahraničí (máte na svém webu reklamu z Google AdSense a váš smluvní vztah je s pobočkou Google v zahraničí), máte povinnost se přihlásit jako identifikovaná osoba.

Jako identifikovaná osobu následně podáváte souhrnné hlášení, DPH neodvádíte. Hlášení se podává vždy po skončení zdaňovacího období, kdy jste službu do zahraničí poskytli.

Začít podnikat je snadné

Podnikání dnes není nic ojedinělého ani složitého. Založit si firmu může každý. Stačí si zřídit živnost (nejčastěji jde o živnost volnou, případně řemeslnou) nebo rovnou založit společností s ručením omezeným.

Se založením s.r.o. souvisí celá řada papírování a běhání po úřadech. Existuje ale i jednodušší cesta – nákup ready-made společnosti. Jde o již připravenou společnost bez jakýchkoliv závazků, se kterou můžete začít podnikat už do 24 hodin. Rozhodnutí, zda být plátci DPH, nebo ne, se ale i tak nevyhnete.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru