Obrat do 1 milionu korun: Jak je to s DPH?

08.07.2020

Podnikáte nebo nad podnikáním uvažujete? Začít podnikat dnes není nic těžkého. Měli byste však mít jasno v několika věcech. Mezi ně patří i to, zda budete plátce DPH nebo nikoliv. Do určité situace se jím můžete stát dobrovolně, po překročení hranice to už ale je povinnost.

Začít podnikat je snadné

Podnikání dnes není nic ojedinělého. Mnoho lidí podniká při zaměstnání, ať už vlastní e-shop či poskytují služby, například poradenství. Založit si firmu je velmi jednoduché, stačí si zřídit živnost (nejčastěji jde o živnost volnou, případně řemeslnou) a následně si promyslet, jestli chcete podnikat na vlastní jméno jako OSVČ, nebo raději zvolíte formu podnikání se společností s ručením omezeným.

 

V případě s. r. o. pak musíte vymyslet název společnosti, pod jakým zapíšete firmu do obchodního rejstříku. Existuje ale i jednodušší cesta, na které se vyhnete pobíhání po úřadech a papírování – ready-made společnost. Jde o již připravenou společnost bez jakýchkoliv závazků, se kterou můžete začít podnikat už do 24 hodin. Rozhodnutí, zda být plátci DPH, nebo ne, se ale i tak nevyhnete.

 

Kdo je plátce DPH?

Plátcem DPH je každý, kdo se tak rozhodne dobrovolně a ten, kdo překročí obrat 1 milionu Kč v období předchozích 12 měsíců. Základní sazba DPH je pak 21 %. Plátci DPH tuto částku připočtou k ceně produktu a cena pro spotřebitele je proto vyšší. Jako plátce DPH se ale můžete registrovat i dobrovolně hned na začátku podnikání. To se vyplatí zejména těm, kteří mají jako koncové zákazníky rovněž plátce DPH nebo od plátců ve velkém nakupují. Výhodou je i to, že jako plátce DPH můžete uplatňovat odečty DPH z nákladů.

 

Překročili jste milionovou hranici? Pohlídejte si registraci

Pokud jste kdykoliv v posledních 12 měsících dosáhli obratu 1 milionu Kč, musíte se k DPH registrovat povinně podle zákona. Lhůta pro registraci je do 15. dne měsíce následujícího po tom, ve kterém jste daný obrat dosáhli. To znamená, že když například začnete podnikat v lednu a v červenci jste již překročili hranici pro povinnou registraci k platbě DPH, musíte se jako plátce DPH přihlásit na finančním úřadě nejpozději do 15. srpna.

 

Reklamní systémy a identifikovaná osoba 

Máte příjem z reklam umístěných na vašem webu? Můžete se stát tzv. identifikovanou osobou. Ta je plátcem DPH a stává se jí právě díky příjmu z reklamních systémů jako je Facebook, AdSense nebo AdWords, nebo tento systém k propagaci sama využívá. Ovšem toto platí pouze pro přeshraniční plnění. To znamená, že pokud poskytujete služby z tuzemska do zahraničí (máte na svém webu reklamu z Google AdSense a váš smluvní vztah je s pobočkou Google v zahraničí), máte povinnost se přihlásit jako identifikovaná osoba.

 

Jako identifikovaná osobu následně podáváte souhrnné hlášení, DPH neodvádíte. Hlášení se podává vždy po skončení zdaňovacího období, kdy jste službu do zahraničí poskytli.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru