Změny roku 2018 v oblasti EET

13.12.2018

Co nového přineslo v roce 2018 EET a jaké jsou prognózy do dalšího roku?

EET už funguje 2 roky

Od prosince roku 2016 vešla v platnost elektronická evidence tržeb. Princip spočívá v tom, že stát chce získat údaje o každé platbě z vašeho pokladního systému. Tyto údaje se odesílají na finanční správu, kde se zaevidují a každá platba dostane unikátní kód, který získáte zpět.

3. a 4. fáze zapojení EET nevešla v platnost

V 1. fázi se EET týkalo oblastí jako je ubytování, pohostinství a stravování. Ve 2. fázi pak následoval maloobchod a velkoobchod. 3. fáze měla vyjít v platnost 1. 3. 2018, kdy se do projektu EET měly zapojit další činnosti jako zemědělství nebo doprava. V červu 2018 bylo naplánováno připojení dalších služeb a řemeslníků. 3. a 4. fáze ale byla zrušena rozhodnutím Ústavního soudu. Ten rozhodl na základě důkladného zvážení dopadů na všechny skupiny podnikatelů.

Offline verze EET

Největší změnou v roce 2018 je offline verze EET. Návrh novely zákona o evidenci tržeb vypracovalo ministerstvo financi a vláda jej schválila ještě před létem. O co tedy jde? Nejmenší podnikatelé, pro které mělo EET často fatální následky, mohou nově evidovat tržby bez připojení k internetu. Evidence tržeb v offline režimu platí pro drobné podnikatele, kteří splní následující podmínky.

  • Patří mezi poplatníky daně z příjmů fyzických osob nebo poskytují zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
  • Nejsou plátci DPH
  • Maximální počet zaměstnanců nepřesahuje 2 osoby
  • Ve 12 po sobě jdoucích měsících nepřesáhly tržby v hotovosti částku 200 000 Kč.

Tito podnikatelé získají od Ministerstva financí zvláštní blok účtenek a nebudou moci používat jiné formáty.

Nejdůležitější změny v oblasti EET 2018

V současné době probíhají jednání v poslanecké sněmovně. Některým stranám se rozšiřování EET nelíbí a jiné ho chtějí dokonce zcela zrušit (např. ODS, TOP 09 a SPD). Jak jednání nakonec dopadnou, se zatím neví. Do konce roku 2018 tak platí tyto nejdůležitější změny:

  • Zrušení 3. a 4. fáze EET.
  • Zrušení povinnosti evidovat platby kartou.
  • Zrušení povinnosti uvádět na účtence DIČ.
  • Výjimka z evidence tržeb pro těžce zrakově postižené a prodejce ryb platí pouze do konce roku 2018. Od roku 2019 se tato výjimka zruší.

Prognózy do roku 2019

Největší změny v systému EET začnou zřejmě platit až ve druhé polovině roku 2019. Novela počítá i s úpravami, které by měly vstoupit v platnost měsíc po vyhlášení zákona. Jedná se například o rozšíření výjimek z povinnosti evidovat tržby. Nově by pak pod systém EET měly spadat elektronické peněženky, čipové karty, kupony a vouchery. Na účtenky se rovněž vrátí DIČ právnických osob. Z tohoto důvodu doporučujeme dál ho na účtence uvádět.

Úleva pro podnikatele v podobě snížení DPH

Další změnou je snížení DPH. To se bude týkat například oboru stravování, některých odborných a řemeslných služeb. Dalšími obory budou kadeřnické služby, opravy jízdních kol, opravy obuvi, úpravy oděvů. Ze stávajících 21 % by mělo DPH klesnout na 10 %. Změna je v současné době v jednání a měla by platit 6 měsíců po vydání zákona.

 Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru