Neprůstřelné výhody s. r. o. aneb Proč založit společnost s ručením omezeným

27.01.2016

Vymysleli jste geniální podnikatelský plán a jste definitivně rozhodnuti, že se osamostatníte. Na startu vlastního podnikání nastává otázka, zda se stát OSVČ, nebo právnickou osobou. Přinášíme vám 6 neprůstřelných důvodů, proč založit s. r. o.  

s.r.o. vs. a.s.Zdroj: Unsplash

Jako osoba samostatně výdělečně činná máte na začátku mnohem méně práce. Nemusíte zakládat firmu prostřednictvím zakladatelské listiny, a jakmile získáte živnostenské oprávnění, můžete se vrhnout do byznysu. Přesto s. r. o. skýtá oproti OSVČ mnohem více výhod.

Co je s. r. o.?

S. r. o. je zkratka pro společnost s ručením omezeným, což je nejrozšířenější forma podnikání u nás. Jedná se o právnickou osobu, která je podle zákona kapitálovou společností. Víc o společnosti s ručením omezeným se dočtete v článku Jak založit s.r.o. krok za krokem.

6 výhod s. r. o.

Společnost s ručením omezeným patří k nejoblíbenějším formám podnikání u nás. A jaké jsou výhody podnikání s s. r. o.?

1. Právnická osoba vzbuzuje větší důvěru

V s. r. o. vystupujete jako právnická osoba a to většinou vzbuzuje větší důvěru než obchodování s fyzickou osobou. Celá společnost vytváří dojem většího a stabilnějšího zázemí po všech stránkách. 

2. Jako OSVČ ručíte vlastním majetkem, jako s. r. o. pouze majetkem firmy 

Pokud by se vám v podnikání nedařilo (stát se může cokoli) a dostali byste se do finančních obtíží, jako OSVČ ručíte celým svým majetkem. Společnost s ručením omezeným ručí jen do výše majetku firmy. Ani majitel, ani jednatel tedy neručí celým svým majetkem.

3. Daňová povinnost vzniká na základě skutečných zisků společnosti

U s. r. o. máte daňovou povinnost, která se počítá ze skutečného zisku společnosti. V případě, že nemáte žádnou odměnu, nemusíte platit odvody zdravotní pojišťovně ani správě sociálního zabezpečení. Oproti tomu živnostníci platí odvody od začátku svého podnikání

4. Budujete historii společnosti

V s. r. o. průběžně budujete historii společnosti a zlepšujete její dobré jméno. Ve finále tak zvyšujete její hodnotu pro případný prodej.

5. Podnikáte pod vlastním názvem

s. r. o. podnikáte pod názvem, který si sami zvolíteOSVČ podniká pod svým jménem a příjmením. 

6. Odvody u s. r. o. mohou být nižší

Pokud se ve své firmě sami nezaměstnáváte, ale vyplácíte si podíl na zisku, můžete výrazně ušetřit na odvodech za sociální a zdravotní pojištění.

Jako OSVČ odvádíte 29,2 % vyměřovacího základu na sociální pojištění a 13,5 % na zdravotní. Zatímco jako společník v s. r. o. odvádíte zdravotní pojištění ve stejné výši, sociální činí pouze 21,5 %.

Jaký je rozdíl mezi s. r. o. a OSVČ?

OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná představuje formu podnikání, kdy fyzická osoba podniká pod vlastním jménem a ručí celým svým majetkem. Začít podnikat jako OSVČ je velmi jednoduché, stačí vyplnit registrační formulář a navštívit živnostenský úřad.

Společnost s r. o. je oproti OSVČ právnickou osobou, která se zapisuje do obchodního rejstříku a ručí pouze do výše svého základního kapitálu. Upravuje ji občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích.

Ušetřete si práci s administrativou

Náklady na vznik společnosti s ručením omezeným jsou nízké a tato forma podnikání je v globálu výhodnější než OSVČ. Jedinou nevýhodou s. r. o. by mohla být náročnější počáteční administrativa. Ale i to můžete vyřešit poměrně chytře – koupí ready-made společnosti nebo přečtením si našeho podrobného návodu, jak založit s.r.o. krok za krokem.

Ready-made společnost se zakládá čistě z důvodu následného prodeje – je tedy zcela bez závazků i pohledávek. Žádné vyřizování na úřadech, v bance ani u notáře nemusíte řešit sami. Ready-made společnost pořídíte již od 14 900 Kč. Novým majitelem se stanete po podpisu smlouvy o převodu a podnikat můžete prakticky již druhý den po nákupu společnosti.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru