6 neprůstřelných důvodů, proč je s.r.o. výhodnější než živnost

27.01.2016

A je to tu. Vymysleli jste geniální podnikatelský plán a jste definitivně rozhodnutí, že se osamostatníte. Jste kreativnější a cílevědomější než většina zaměstnanců, takže realizace vašeho plánu byla jen otázkou času. Vše už máte prakticky vymyšlené, chybí jen rozhodnutí, zda se stát OSVČ nebo si založit s.r.o. Podívejte se, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých forem.

Dejte zelenou společnosti s ručením omezeným

Jako osoba samostatně výdělečně činná máte na začátku mnohem méně práce. Nemusíte zakládat firmu prostřednictvím zakladatelské listiny. Jakmile získáte živnostenské oprávnění, můžete se vrhnout do byznysu. To je ale jediná výhoda, kterou vám OSVČ oproti s.r.o. skýtá. Jaké výhody má společnost s ručením omezeným?  


1. V s.r.o. vystupujete jako právnická osoba a to většinou vzbuzuje větší důvěru než obchodování s fyzickou osobou. Celá společnost vytváří dojem většího a stabilnějšího zázemí po všech stránkách. 


2. Pokud by se vám v podnikání nedařilo (stát se může cokoli) a dostali jste se do finančních obtíží, jako společníci v s.r.o. ručíte pouze omezeně. Respektive jen do výše majetku společnosti nikoli svého vlastního. Naproti tomu OSVČ ručí celým svým majetkem


3. U s.r.o. máte daňovou povinnost, která se počítá ze skutečného zisku společnosti. V případě, že nemáte žádnou odměnu, nemusíte platit odvody zdravotní pojišťovně ani správě sociálního zabezpečení. Oproti tomu živnostníci platí odvody od začátku svého podnikání


4. V s.r.o. průběžně budujete historii společnosti a zlepšujete její dobré jméno. Ve finále tak zvyšujete její hodnotu pro případný prodej.

 
5. S s.r.o. podnikáte pod názvem, který si sami zvolíte. OSVČ podniká pod svým jménem a příjmením. 


6. V případě, že bude narůstat počet zakázek a času bude stále méně, můžete zvolit druhého jednatele a delegovat práva i povinnosti na další osobu. To v případě OSVČ není možné. 


Ušetřete si práci s úvodní administrativou

Náklady na vznik společnosti s ručením omezeným jsou nízké a tato forma podnikání je v globálu výhodnější než OSVČ. Jediné, co mluví proti založení společnosti s ručením omezeným, by mohla být náročnější počáteční administrativa. Ale i to můžete vyřešit poměrně chytře - koupí ready made společnosti nebo přečtením si našeho podrobného návodu, jak založit sro krok za krokem.

Ready made se zakládá čistě z důvodu následného prodeje - je tedy zcela bez závazků i pohledávek. Veškeré vyřizování na úřadech, v bance ani u notáře nemusíte řešit sami. Ready made společnosti pořídíte již od 14 900 Kč. Novým majitelem se stanete po podpisu smlouvy o převodu a podnikat můžete prakticky již druhý den po nákupu společnosti.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru