Neprůstřelné výhody s. r. o. aneb Proč založit společnost s ručením omezeným

27.01.2016

Vymysleli jste geniální podnikatelský plán a chcete se osamostatnit? Určitě vám hlavou proběhla otázka, zda podnikat jako OSVČ, nebo raději zvolit cestu založení s. r. o. V článku se dozvíte výhody, ale i nevýhody obou forem podnikání a zjistíte své možnosti.

s.r.o. vs. a.s.Zdroj: Unsplash

Jaký je rozdíl mezi s. r. o. a OSVČ?

Rozhodování o formě podnikání nemusí být vždycky jednoduché. V každém případě je dobré se hned v začátku zamyslet nad podnikatelským plánem a svým budoucím směřováním. Právě to by mohlo být dobré vodítko pro volbu té pravé formy podnikání.

 

Specifika a výhody podnikání jako OSVČ

Pokud se hodláte pustit do podnikání sami, chcete mít minimální náklady a víte, že v blízké budoucnosti nebudete mít ambice svůj byznys rozšířit, pak bude pravděpodobně lepší stát se OSVČ. Je tu ale jedna velká nevýhoda a tou je ručení za závazky. Pokud totiž podnikáte jako OSVČ, pak ručíte celým svým majetkem, což je poměrně velký handicap. Zejména pro začínající podnikatele může být tento fakt argumentem, proč si raději založit společnost s ručením omezeným. Začít podnikat jako OSVČ je nicméně velmi jednoduché, stačí vyplnit registrační formulář a navštívit živnostenský úřad.

 

Co je s. r. o. a jaké jsou její výhody?

S. r. o. je zkratka pro společnost s ručením omezeným, což je nejrozšířenější forma podnikání u nás. Jedná se o právnickou osobu, která je podle zákona kapitálovou společností. Ručí pouze do výše svého základního kapitálu. Upravuje ji občanský zákoník zákon o obchodních korporacích.

 

Tip! Víc o společnosti s ručením omezeným se dočtete v článku Jak založit s. r. o. krok za krokem.

 

Nespornou výhodou společnosti s ručením omezeným je (jak název napovídá) omezené ručení za její závazky. Společníci s. r. o. ručí jen do výše svých nesplacených vkladů a to znamená, že jakmile jsou všechny dluhy splaceny, společnost ručí jen do výše základního kapitálu, což může být dnes i symbolická 1 Kč.

 

Jak funguje společnost s ručením omezeným a jejích 6 výhod

Tato forma podnikání se dnes těší velké oblibě. Jaké výhody s sebou tedy přináší podnikání s s. r. o.?

1. Vystupujete-li jako právnická osoba, vzbuzujete větší důvěru

V s. r. o. vystupujete jako právnická osoba a to u potenciálních klientů většinou vzbuzuje větší důvěru než obchodování s fyzickou osobou. Celá společnost vytváří dojem většího a stabilnějšího zázemí po všech stránkách. Důvěryhodnosti pomáhá také reprezentativní sídlo společnosti. Díky prestižnímu sídlu v centru velkoměsta, jako je Praha nebo Brno, získáte lepší startovní podmínky a postavení na trhu.

2. Jako OSVČ ručíte vlastním majetkem, jako s. r. o. pouze majetkem firmy 

Pokud by se vám v podnikání nedařilo (stát se může cokoli) a dostali byste se do finančních obtíží, jako OSVČ ručíte celým svým majetkem. Společnost s ručením omezeným ručí jen do výše majetku firmy. Ani majitel, ani jednatel tedy neručí celým svým majetkem. Tento fakt může být pro řadu začínajících podnikatelů poměrně zásadní, a proto zvolí raději společnost s r. o.

3. Vaše daňová povinnost vzniká na základě skutečných zisků společnosti

U s. r. o. máte daňovou povinnost, která se počítá ze skutečného zisku společnosti. V případě, že nemáte žádnou odměnu, nemusíte platit odvody zdravotní pojišťovně ani správě sociálního zabezpečení. Oproti tomu živnostníci platí odvody od začátku svého podnikání. 

 

4. Budujete historii společnosti a zvyšujete její finanční hodnotu

V s. r. o. průběžně budujete historii společnosti a zlepšujete její dobré jméno. Ve finále tak zvyšujete její hodnotu pro případný prodej. Je dobré myslet i na tuto stránku věci. Ve firmě můžete být léta a pak nastane moment, kdy ji od vás odkoupí například společník nebo někdo jiný, a vy se tak můžete díky prodeji s. r. o. s historií finančně zajistit na několik let.

5. Podnikáte pod vlastním názvem

S s. r. o. podnikáte pod názvem, který si sami zvolíte. OSVČ podniká pod svým jménem a příjmením. V případě, že je vám podnikání pod vlastním jménem z nějakého důvodu proti srsti, řešením může být založení společnosti s r. o.

 

Tip: Inspirujte se osvědčenými tipy, jak vybrat název pro svou firmu.

6. Odvody u s. r. o. mohou být nižší a vy výrazně ušetříte

Pokud se ve své firmě sami nezaměstnáváte, ale vyplácíte si podíl na zisku, můžete výrazně ušetřit na odvodech za sociální a zdravotní pojištění. Jako OSVČ odvádíte 29,2 % vyměřovacího základu na sociální a 13,5 % na zdravotní pojištění. Zatímco jako společník v s. r. o. odvádíte zdravotní pojištění ve stejné výši, sociální činí pouze 21,5 %.

 

Ušetřete si práci s administrativou při zakládání s. r. o.

Náklady na vznik společnosti s ručením omezeným jsou nízké a tato forma podnikání je obecně výhodnější než podnikání jako OSVČ. Jedinou nevýhodou s. r. o. by mohla být náročnější počáteční administrativa. Ale i to můžete vyřešit poměrně chytře – koupí ready-made společnosti. Ta se zakládá čistě z důvodu následného prodeje – je tedy zcela bez závazků i pohledávek. Nečeká vás žádné vyřizování na úřadech, v bance ani u notáře. Ready-made společnost pořídíte již od 14 900 Kč. Novým majitelem se stanete po podpisu smlouvy o převodu a podnikat můžete prakticky již druhý den po nákupu společnosti.

 

Tip: Máme pro vás podrobný návod, ve kterém se dozvíte, jak si sami založit s. r. o. krok za krokem.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru