6 neprůstřelných důvodů, proč je s.r.o. výhodnější než živnost

27.01.2016

A je to tu. Vymysleli jste geniální podnikatelský plán a jste definitivně rozhodnutí, že se osamostatníte. Na startu vlastního podnikání nastává otázka, zda se stát OSVČ nebo právnickou osobou. Přinášíme vám 6 neprůstřelných důvodů, proč založit s.r.o.

Jako osoba samostatně výdělečně činná máte na začátku mnohem méně práce. Nemusíte zakládat firmu prostřednictvím zakladatelské listiny a jakmile získáte živnostenské oprávnění, můžete se vrhnout do byznysu. Přesto s.r.o. skýtá oproti OSVČ mnohem více výhod.

Co je s.r.o. a jaké jsou její výhody?

S.r.o. je společnost s ručním omezeným, která patří k nejoblíbenějším formám podnikání u nás. Upravuje ji občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. A jaké jsou její výhody?

1. Právnická osoba vzbuzuje větší důvěru

V s.r.o. vystupujete jako právnická osoba, a to většinou vzbuzuje větší důvěru než obchodování s fyzickou osobou. Celá společnost vytváří dojem většího a stabilnějšího zázemí po všech stránkách. 


2. Jako OSVČ ručíte vlastním majetkem, jako s.r.o. pouze majetkem firmy 

Pokud by se vám v podnikání nedařilo (stát se může cokoli) a dostali jste se do finančních obtíží, jako OSVČ ručíte celým svým majetkem. Společnost s ručením omezeným ručí jen do výše majetku firmy. Ani majitel ani jednatel tedy neručí celý svým majetkem.  


3. Daňová povinnost vzniká na základě skutečných zisků společnosti

U s.r.o. máte daňovou povinnost, která se počítá ze skutečného zisku společnosti. V případě, že nemáte žádnou odměnu, nemusíte platit odvody zdravotní pojišťovně ani správě sociálního zabezpečení. Oproti tomu živnostníci platí odvody od začátku svého podnikání


4. Budujete historii společnosti

V s.r.o. průběžně budujete historii společnosti a zlepšujete její dobré jméno. Ve finále tak zvyšujete její hodnotu pro případný prodej.

 
5. Podnikáte pod vlastním názvem

s.r.o. podnikáte pod názvem, který si sami zvolíteOSVČ podniká pod svým jménem a příjmením. 


6. Odvody u s.r.o. mohou být nižší

Pokud se ve své firmě sami nezaměstnáváte, ale vyplácíte si podíl na zisku, můžete výrazně ušetřit na odvodech za sociální a zdravotní pojištění.  

Jako OSVČ odvádíte 29,2 % vyměřovacího základu na sociální pojištění a 13,5 % na zdravotní. Zatímco jako společník v s.r.o. odvádíte zdravotní pojištění ve stejné výši, sociální činí pouze 21,5 %.


Ušetřete si práci s úvodní administrativou

Náklady na vznik společnosti s ručením omezeným jsou nízké a tato forma podnikání je v globálu výhodnější než OSVČ. Jedinou nevýhodou s.r.o., by mohla být náročnější počáteční administrativa. Ale i to můžete vyřešit poměrně chytře - koupí ready-made společnosti nebo přečtením si našeho podrobného návodu, jak založit s.r.o. krok za krokem.

Ready-made se zakládá čistě z důvodu následného prodeje – je tedy zcela bez závazků i pohledávek. Žádné vyřizování na úřadech, v bance ani u notáře nemusíte řešit sami. Ready-made společnosti pořídíte již od 14 900 Kč. Novým majitelem se stanete po podpisu smlouvy o převodu a podnikat můžete prakticky již druhý den po nákupu společnosti.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru