OSVČ a nemocenská: Máte na ni jako podnikatel nárok?

25.08.2020

Podzim je za dveřmi a s ním i období častých nachlazení, rýmy či chřipky. Jak je to s nemocenskou, když jste podnikatel? Máte na ni vůbec nárok?

Nemocenské dávky jsou určeny pro případy, že se z důvodu onemocnění ocitnete v pracovní neschopnosti. Abyste ale měli nárok na tyto dávky, musíte si platit nemocenské pojištění. V případě zaměstnance ho za vás automaticky odvádí zaměstnavatel jako součást odvodů na sociální pojištění. Pokud jste ale OSVČ není pro vás placení nemocenského pojištění povinné, ovšem musíte počítat s tím, že v případě potřeby nebudete mít nárok na nemocenské dávky. Jaké jsou tedy vaše možnosti?

 

Platit si nemocenskou v rámci sociálního pojištění?

Jednou z možností, jak nezůstat v případě nemoci bez příjmu, je platit si dobrovolně nemocenské pojištění v rámci sociálního pojištění. V takovém případě budete platit 2,1 % z měsíčního základu, ale můžete odvádět i více. Nezapomínejte, že jako OSVČ se počítá s minimálním vyměřovacím základem pro nemocenské pojištění pro rok 2020 ve výši 6 000 Kč. Měsíčně tedy budete platit alespoň 126 Kč.

 

Výhody dobrovolného placení nemocenské

Pokud se rozhodnete platit si jako OSVČ státní nemocenské pojištění, bude vám nemocenská vyplácena od 15. dne nemoci. Navíc také získáte nárok na mateřskou a otcovskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství či otcovskou poporodní péči). Ovšem prvních 14 dnů nemocenské musíte pokrýt jiným způsobem.

 

Abyste na nemocenské dávky získali nárok, a potažmo pak na mateřské, musíte splnit podmínku, která říká, že si nemocenské musíte platit alespoň 270 kalendářních dnů z posledních 2 let před nástupem na mateřskou.

 

Pojistěte si pracovní neschopnost

V případě nemocenské pro OSVČ musíte počítat s tím, že výše dávky se pravděpodobně vašim pravidelným příjmům nebude rovnat. Mnoho podnikatelů se proto rozhodne pro pojištění pracovní neschopnosti. Nabízí ho komerční i soukromé pojišťovny a na základě smlouvy pak platíte měsíční pojistné.

 

Velkou výhodou tohoto pojištění je, že si ve smlouvě sjednáte částku, kterou v případě pracovní neschopnosti budete dostávat. Navíc si můžete zvolit i to, od kterého dne pracovní neschopnosti se vám sjednaná částka bude vyplácet. Nemusíte tedy čekat 14 dní, než budete mít zase nějaký příjem, ale klidně si sjednáte placení třeba i od 1. dne.

 

Dejte si pozor na pojistné podmínky

Komerční pojištění pracovní neschopnosti má i své nevýhody. Jednou z těch největších je, že mnoho pojišťoven má určenou maximální výši vyplácené částky na den. Za určitých podmínek, například při překročení denní nemocenské, bude pojišťovna ověřovat váš příjem. A stejně tak je v pojistné smlouvě často uvedena podmínka maximální doby vyplácení sjednané částky. Dobře si proto promyslete, od kterého dne zvolíte vyplácení „nemocenské“.

 

Nejlepší pomoc je rezerva

Mít něco našetřeno, jako takovou železnou rezervu, je vždy vhodné nejen pro OSVČ, ale pro každého. Díky tomu získáte jistotu, že když se něco stane a vy zůstanete neschopni práce, máte čím pokrýt své výdaje alespoň na několik měsíců, než se zase dáte dohromady.

 

Co s dlouhodobou pracovní neschopností u OSVČ?

Dlouhodobá pracovní neschopnost může být pro OSVČ problém. Nejlepším řešením se v takovém případě nabízí mít dostatečnou rezervu a k tomu sjednané pojištění pracovní neschopnosti s karencí 30 a více dnů. Karenční doba (tedy doba, než vám bude vyplácena „nemocenská“) snižuje měsíční pojistné, což je při dlouhodobém výpadku příjmu výhodou. Díky prodloužení karenční doby navíc prodloužíte i dobu vyplácení „nemocenské“ od pojišťovny.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru