OSVČ a nemocenská: Máte na ni jako podnikatel nárok?

25.08.2020

Podzim je za dveřmi a s ním i období častých nachlazení, rýmy či chřipky. Jak je to s nemocenskou, když jste podnikatel? Máte na ni vůbec nárok?

Nemocenské dávky jsou určeny pro případy, když se z důvodu onemocnění ocitnete v pracovní neschopnosti. Abyste ale na tyto dávky měli nárok, musíte si platit nemocenské pojištění. Jste-li zaměstnancem, automaticky ho za vás odvádí zaměstnavatel, a to v rámci odvodů na sociální pojištění. Pokud jste ale OSVČ, není pro vás placení nemocenského pojištění povinné. Takže jestliže si ho dobrovolně nehradíte, musíte počítat s tím, že v případě potřeby nebudete mít nárok na nemocenské dávky. Jaké jsou tedy vaše možnosti?

Jak si zajistit příjem v době pracovní neschopnosti?

Aktualizováno: 21.6.2021

Jednou z možností, jak nezůstat v případě nemoci bez příjmu, je dobrovolně si platit nemocenské pojištění v rámci sociálního pojištění. V takovém případě budete odvádět minimálně 2,1 % z měsíčního základu.

Pro OSVČ je v roce 2021 minimální vyměřovací základ pro nemocenské pojištění stanoven na 7 000 Kč. Měsíčně tedy budete platit alespoň 147 Kč.

Výhody dobrovolného placení nemocenské

Pokud se rozhodnete platit si jakožto OSVČ nemocenské pojištění, v případě pracovní neschopnosti vám stát začne od 15. dne vyplácet nemocenskou. Navíc získáte nárok na mateřskou a otcovskou (resp. peněžitou pomoc v mateřství či otcovskou poporodní péči). Nicméně náklady, které vám vzniknou v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti, musíte pokrýt jiným způsobem.

Podmínky získání nároku na nemocenskou

Aktualizováno: 21.6.2021

Abyste získali nárok na nemocenské dávky, musíte splnit následující podmínky:

  • platit si nemocenské pojištění   po dobu alespoň 3 měsíců, a to bezprostředně před vznikem pracovní neschopnosti,
  • po dobu pracovní neschopnosti nevykonávat samostatně výdělečnou činnost,
  • být v pracovní neschopnosti déle než 14 dní.

V případě dávek na mateřské platí tyto podmínky:

  • účast na nemocenském pojištění trvala v posledních dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou,
  • účast na nemocenském pojištění zároveň v posledním roce trvala alespoň 180 dní před nástupem na mateřskou (započítává se do 270 dní, viz výše)
  • v průběhu mateřské osobně nevykonáváte samostatně výdělečnou činnost.

Tip: Pokud si živnost založíte až na mateřské, o státní příspěvek nepřijdete.

Nárok na otcovskou můžete uplatnit, pokud:     

  • vaše účast na nemocenském pojištění trvala alespoň 3 měsíce bezprostředně před nástupem na otcovskou,
  • po dobu pobírání otcovské osobně nevykonáváte samostatně výdělečnou činnost.

Pojistěte si pracovní neschopnost

V případě nemocenské pro OSVČ musíte počítat s tím, že se výše dávky pravděpodobně nebude rovnat vašim pravidelným příjmům. Mnoho podnikatelů se proto rozhodne pro pojištění pracovní neschopnosti, které nabízejí soukromé pojišťovny.

Velkou výhodou tohoto pojištění je, že si ve smlouvě sjednáte částku, kterou v případě pracovní neschopnosti budete dostávat. Navíc si můžete zvolit, od kterého dne pracovní neschopnosti se vám sjednaná částka bude vyplácet. Nemusíte tedy čekat 14 dní, než vám stát začne vyplácet nemocenskou.

Dejte si pozor na pojistné podmínky

Komerční pojištění pracovní neschopnosti má i své nevýhody. Jednou z těch největších je, že mnoho pojišťoven má určenou maximální výši částky vyplácené na den. V pojistné smlouvě je také často uvedena podmínka maximální doby, po kterou bude vyplácena sjednaná částka. Dobře si proto promyslete, od kterého dne si budete chtít nechat vyplácet náhradu příjmu.

Nejlepší pomoc je rezerva

Mít železnou rezervu se vždy hodí, nejen živnostníkům. Díky úsporám získáte jistotu, že když se dostanete do pracovní neschopnosti, budete mít pokryty své výdaje alespoň na několik následujících měsíců.

Jak je to s dlouhodobou pracovní neschopností u OSVČ?

Dlouhodobá pracovní neschopnost může být pro OSVČ problém. Jako nejlepší řešení se v takovém případě jeví dostatečná rezerva a pojištění pracovní neschopnosti s karencí 30 a více dnů. Karenční doba (tedy období, než vám bude vyplácena „nemocenská“) snižuje měsíční pojistné, což je při dlouhodobém výpadku příjmu výhodou. Prodloužení karenční doby přitom znamená současné prodloužení doby, kdy vám bude pojišťovna vyplácet náhradu za pracovní neschopnost.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru