Fyzická versus právnická osoba, znáte rozdíly?

30.11.2016

Než začnete podnikat, rozmyslete si, zda budete vystupovat jako právnická nebo fyzická osoba. Každá varianta má svá specifika. Sami musíte zvážit, co vám bude víc vyhovovat a jaká rizika jste schopni akceptovat. Přečtěte si v čem je rozdíl. 

Fyzická osoba – definice

Fyzická osoba je každá osoba, která vystupuje sama za sebe. V případě podnikání nejčastěji jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Všechna její práva a povinnosti upravuje živnostenský zákon.

Živnost je jednoduchou formou podnikání, ke které vám stačí živnostenské oprávnění. To získáte na živnostenském úřadě, kde ohlásíte svou živnost, přitom musíte splnit základní podmínky, jakými jsou plnoletost a čistý trestní rejstřík. Poplatek za zřízení živnosti činí 1000 Kč. Pokud z nějakého důvodu nechcete dále podnikat, živnost snadno zrušíte.

Fyzická osoba od začátku ručí celým svým majetkem. Případ, kdy potíže nebo případný úpadek zaviní třetí strana, není polehčující okolností.

Pozor: Soukromá osoba a fyzická osoba jsou jedno a totéž.

Právnická osoba – definice

Právnická osoba je firma či organizace, která je zapsaná v obchodním rejstříku. Všechna její práva a povinnosti upravuje obchodní zákoník.

Založení s. r. o., a. s. nebo jiné formy podniku je oproti založení živnosti náročnější. Firma vzniká až dnem zápisu do obchodního rejstříku. Zánik firmy nastává až po uhrazení veškerých závazků. Výhodou právnických osob je, že ručí pouze majetkem společnosti, nikoli majetkem majitele.

Podnikání formou právnické osoby se vyplatí, pokud se rozhodnete jít do riskantnějšího oboru nebo si berete větší úvěr u banky. Jestliže za firmu jedná více lidí, jsou jejich práva a povinnosti ve srovnání s těmi, která má OSVČ, jasně dané a lépe ošetřené.

Fyzická vs. právnická osoba

Co nakonec zvolíte, záleží jen na vás. Přestože jsou počáteční formality související se založením společnosti náročné, představuje tato forma bezpečnější a jistější vstup do světa podnikání.

Plánujete založit s. r. o., ale chcete se vyhnout běhání po úřadech? Zvolte si tzv. ready made společnost nebo společnost na klíč.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru