Fyzická versus právnická osoba, znáte rozdíly?

30.11.2016

Než začnete podnikat, rozmyslete si, zda budete vystupovat jako právnická nebo fyzická osoba. Každá varianta má svá specifika. Sami musíte zvážit, co vám bude víc vyhovovat a jaká rizika jste schopni akceptovat. Přečtěte si v čem je rozdíl. 

Fyzická osoba

Všechna práva a povinnosti upravuje živnostenský zákon. Vystupujete jako živnostník a jedná se o jednoduchou formu podnikání. Na živnostenském úřadě ohlásíte svou živnost a musíte splnit základní podmínky, jakými jsou plnoletost a čistý trestní rejstřík. Poplatek činí 1000 Kč. Pokud z nějakého důvodu nechcete dále podnikat, podnikání snadno zrušíte. Fyzická osoba ale od začátku ručí celým svým majetkem. Že případný úpadek zavinila třetí strana, nehraje žádnou polehčující okolnost. 


Právnická osoba

Všechna práva a povinnosti upravuje obchodní zákoník. Zakládání obchodní společnosti představuje trochu náročnější činnost. Nejprve si musíte zvolit typ. Nejrozšířenější v České republice je společnost s ručením omezeným a akciová společnost. Firma vzniká až dnem zápisu do obchodního rejstříku. Zánik firmy nastává až po uhrazení veškerých závazků. Ručíte ale pouze majetkem společnosti nikoli svým vlastním. Jedná se o lepší variantu, pokud se rozhodnete jít do riskantnějšího oboru nebo si berete větší úvěr u banky. Pokud ve firmě jedná více lidí, jsou práva a povinnosti jasně dané a lépe ošetřené než v případě živnosti. 

 

Probereme s vámi vaše možnosti

Co nakonec zvolíte, záleží jen na vás. Přestože jsou počáteční formality se zakládáním společnosti náročné, představuje tato forma bezpečnější a jistější vstup do světa podnikání. Usnadněte si start s námi. Vyřešíme za vás založení společnosti, oběháme úřady a připravíme všechny potřebné dokumenty. Nebo vám pomůžeme založit společnost na klíč

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru