Zjistěte, jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou

07.11.2022

Než začnete podnikat, rozmyslete si, zda budete vystupovat jako právnická nebo fyzická osoba. Každá varianta má svá specifika. Sami musíte zvážit, co vám bude víc vyhovovat a jaká rizika jste schopni akceptovat. Přečtěte si v čem je rozdíl. 

Rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobouZdroj: Pixabay

Kdo je fyzická osoba?

Fyzická osoba (FO) je každá osoba, která vystupuje sama za sebe. V případě podnikání nejčastěji jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Všechna její práva a povinnosti upravuje živnostenský zákon.

Živnost je jednoduchou formou podnikání, ke které vám stačí živnostenské oprávnění. To získáte na živnostenském úřadě, kde ohlásíte svou živnost, přitom musíte splnit základní podmínky, jakými jsou plnoletost a čistý trestní rejstřík. Poplatek za zřízení živnosti činí 1000 Kč. Pokud z nějakého důvodu nechcete dále podnikat, živnost snadno zrušíte.

Fyzická osoba od začátku ručí celým svým majetkem. Případ, kdy potíže nebo případný úpadek zaviní třetí strana, není polehčující okolností.

Pozor: Soukromá osoba a fyzická osoba jsou jedno a totéž.

Kdo je právnická osoba?

Právnická osoba (PO) je firma či organizace, která je zapsaná v obchodním rejstříku. Všechna její práva a povinnosti upravuje obchodní zákoník.

Založení s. r. o., a. s. nebo jiné formy podniku je oproti založení živnosti náročnější. Firma vzniká až dnem zápisu do obchodního rejstříku. Zánik firmy nastává až po uhrazení veškerých závazků. Výhodou právnických osob je, že ručí pouze majetkem společnosti, nikoli majetkem majitele.

Podnikání formou právnické osoby se vyplatí, pokud se rozhodnete jít do riskantnějšího oboru nebo si berete větší úvěr u banky. Jestliže za firmu jedná více lidí, jsou jejich práva a povinnosti ve srovnání s těmi, která má OSVČ, jasně dané a lépe ošetřené.

Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou?

Hlavní rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou je ten, že FO je člověk, zatímco PO je obchodní společnost či organizace. Další zásadní rozdíly se týkají především výše daně z příjmů, formy ručení a způsobu vedení účetnictví:

  • Fyzická osoba platí 15% daň, zatímco právnická osoba platí 19% daň.
  • Fyzická osoba ručí celým svým majetkem, zatímco právnická osoba ručí pouze majetkem společnosti či organizace.
  • Fyzická osoba jako OSVČ si buď vede daňovou evidenci, nebo využívá paušální výdaje, zatímco právnická osoba má povinnost vést podvojné účetnictví.

Tip: Vyznejte se jako podnikatel v daních.

Právnická vs. fyzická osoba

Co nakonec zvolíte, záleží jen na vás. Přestože jsou počáteční formality související se založením společnosti náročné, představuje tato forma bezpečnější a jistější vstup do světa podnikání.

Plánujete založit s. r. o., ale chcete se vyhnout běhání po úřadech? Zvolte si tzv. ready made společnost nebo společnost na klíč.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru