Co je to startup

20.03.2017

Startup nebo také start-up je v dnešní době velmi často užívaný výraz a setkáte se s ním téměř na každém rohu. Jedná se o podnikatelský subjekt, tedy firmu, která je nově založena či začíná podnikat a rychle se vyvíjí.

Co je to startup

Ačkoliv neexistuje žádná mezinárodní definice stanovující, co je startup, mohli bychom si ho definovat jako nově založenou společnost, často ve fázi tvorby podnikatelského záměru. Snahou startupu je v co nejkratší době vyrůst v rentabilní a stabilní společnost.

Například server businessdictionary.com definuje start up jako: Počáteční fáze života podniku, kde jeho zakladatelé usilují o rychlý přechod z fáze nápadu k zajištění financování a pokládající základní strukturu budoucího podnikání. 


Důležité vlastnosti startupu

  • Nově založená firma
  • Rychlý růst a rozvoj
  • Nízké počáteční náklady
  • Technologická společnost
  • Vyšší riziko podnikání

 

Životní fáze start-upu

Early stage (Počáteční fáze) – Ještě neexistuje žádná organizační struktura, jen podnikatelský nápad. Většinou se jedná o nějaké inovativní řešení či snahu zpeněžit objevenou díru na trhu.

Seed stage (První investice) – Společnost je již založena a snaží se uvést první produkty/služby do provozu a na trh.

Growth (Růst) – Společnost již má výrobky v provozu a na trhu a snaží se nyní rychle vyrůst a rozšířít se.

Startup – Společnost má již jasnou strukturu s rozvinutým podnikatelským nápadem a pracuje na dalším růstu. Pokud v růstu bude pokračovat a naplní svou vizi či prvotní pohledávky svých investorů, přestává být startupem a stává se klasickou firmou.

 

Přečtěte si také:

 
Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru