Zrušení EET od roku 2023. Jak to bude s evidencí letos?

17.02.2022

Vláda schválila zrušení elektronické evidence tržeb od roku 2023. Co to pro podnikatele bude znamenat a jak je to s EET v roce 2022?

Současná vláda považuje EET za zbytečnou

Elektronická evidence tržeb slouží primárně k evidování hotovostních plateb. Jejich podíl na celkovém počtu provedených plateb ale kvůli modernizaci v oblasti správy financí stále klesá. Podle odhadů expertů má být do roku 2025 hotovostních tržeb oproti těm bezhotovostním necelá pětina, v důsledku čehož ztrácí evidování hotovostních plateb smysl.

Podíl bezhotovostních plateb stále roste

Podíl bezhotovostních plateb vzrostl především v posledních letech, a to vlivem koronavirové krize, kdy byli lidé vyzýváni, aby se hotovostním platbám pokud možno vyhýbali.

Ještě v roce 2017 byl podíl hotovostních plateb celých 80 %. V roce 2021 už klesl na polovinu a podle odhadů odborníků by měl do roku 2025 spadnout na 20 %.

Náklady převáží výnosy

Správa EET vyjde stát zhruba na půl miliardy ročně. Po propočítání potenciálních budoucích výnosů nebudou příjmy do státního rozpočtu podle mínění současné vlády dostatečné vysoké, aby se provozování elektronické evidence tržeb vyplatilo.

Výhody zrušení EET

Zrušení elektronické evidence tržeb by podnikatelům mělo přinést úlevu především v oblasti administrativy. Zároveň jim odpadnou náklady s EET spojené, jako je:

  • nákup pokladního zařízení,
  • aktualizace pokladního zařízení,
  • internetové připojení.

Souhrnné minimální roční náklady na provoz EET dosud vycházely jednoho podnikatele přibližně na 3 000 Kč ročně.

Zrušení EET bude znamenat další výdaje

Samotné zrušení elektronické evidence tržeb bude pro státní rozpočet představovat další výdaj. Ten se přičte ke zhruba 2,17 miliardy, které stát vydal na provoz systému EET od roku 2017 do roku 2020. Do provozních nákladů na EET jsou zahrnuty náklady:

  • ministerstva financí,
  • finanční správy,
  • celní správy.

Poznámka: Od roku 2020 byl systém elektronické evidence tržeb kvůli koronavirové pandemii dočasně pozastaven.

Jak to bude s dobrovolnou evidencí?

Po zrušení systému EET nebudou moci podnikatelé své hotovostní tržby v systému evidovat ani dobrovolně. Důvodem jsou vysoké náklady na provoz EET ze strany státu.

Zajímavost: V současné době využívá dobrovolnou elektronickou evidenci tržeb přes 50 000 podnikatelů.

EET v roce 2022

Povinnost elektronické evidence tržeb bývalá vláda kvůli koronavirové pandemii zrušila, a to až do roku 2023. Dočasné zrušení stále platí.

Zůstaňte v obraze. Přečtěte si, s jakými změnami se jako podnikatelé můžete letos setkat.

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru