Změna trvalého bydliště: Co všechno budete potřebovat?

10.04.2023

Stěhujete se a měníte své trvalé bydliště? Tato zdánlivě jednoduchá věc může být pěkně záludná. Návštěvě úřadů se nevyhnete. Záleží ale i na tom, zda podnikáte, máte řidičský průkaz nebo jestli například pobíráte důchod. Jak na změnu trvalého bydliště bez problémů?

Zdroj: Pixabay

Trvalé bydliště musí mít každý občan České republiky. Tato adresa je totiž směrodatná pro veškeré úřady a instituce. Měla by to být adresa objektu určenému na bydlení či ubytování, ve kterém skutečně bydlíte a který je označen evidenčním nebo popisným číslem.

Změna trvalého bydliště

Samotnou změnu trvalého bydliště je nutné nahlásit na úřadě nacházejícím se v místě nového bydliště. Tam vyplníte formulář „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“ a zaplatíte 50 korun. Následně vám bude znehodnocen občanský průkaz ustřižením jeho rožku a dostanete prozatímní doklad „Potvrzení o změně trvalého pobytu“.

Je nutné si s sebou vzít i doklad, kterým doložíte novou adresu (výpis z katastru, kupní smlouvu, nájemní smlouvu). Ohlašovna, kde jste změnu bydliště nahlásili, má povinnost změnu adresy zapsat do systému evidence obyvatel nejpozději do 3 dnů.

Jak to funguje trvalé bydliště v nájmu?

Řešíte-li pronájem bytu a chcete si přihlásit trvalé bydliště v podnájmu, stačí vám k tomu nájemní smlouva. Podle zákona nepotřebujte souhlas majitele. Majitel navíc nemá právo přihlášení bránit, a to ani kdyby zákaz přihlášení k trvalému pobytu stál přímo v nájemní smlouvě.

Tip: Pro maximalizování ochrany práv si stáhněte vzor nájemní smlouvy, který je v souladu s platnou legislativou. 

Co ke změně trvalého bydliště budete potřebovat?

Bez několika dokumentů se při ohlášení změny trvalého bydliště neobejdete. Jsou jimi:

-           přihlašovací lístek k trvalému pobytu,

-           občanský průkaz,

-           doklad o vlastnictví nemovitosti, případně oprávnění jejího užívání.

Požádejte si o nový občanský průkaz

Jelikož vám při ohlášení změny trvalého bydliště bude znehodnocen váš občanský průkaz, je nutné vybavit si nový s novou adresou. O jeho vydání jste povinni si požádat do 15 dnů od ohlášení změny bydliště. Zpravidla ho budete mít připravený k vyzvednutí do 30 dnů.

Za poplatek je možné si požádat o zrychlené vydání, a to do 24 hodin za 1 000 korun nebo do 5 pracovních dnů za 500 korun.

Od roku 2018 není povinné při změně trvalého bydliště žádat o nový řidičský průkaz.

Komu nahlásit změny?

Novou adresu trvalého bydliště musíte nahlásit následujícím institucím.

1.     Zdravotní pojišťovně

Díky registrům může pojišťovna zjistit a provést změnu adresy sama bez vašeho impulzu. Podle zákona jste ale i tak povinni nové trvalé bydliště pojišťovně nahlásit, a to do 30 dnů od změny buď:

  • osobně,
  • telefonicky,
  • elektronickou poštou,
  • písemně.

2.     Živnostenskému úřadu

Jestli podnikáte a trvalé bydliště máte zároveň zapsané i jako sídlo firmy (podnikatele), musíte jít i na živnostenský úřad. Ten si vaše trvalé bydliště sice vytáhne z registru sám, avšak adresu sídla nezmění. Tudíž je nutné novou adresu nahlásit, a to do 15 dnů od změny.

Tip: Za poplatek 100 Kč můžete změnu nahlásit na kterémkoliv finančním úřadě. Nemusíte tak chodit na úřad v místě starého sídla.

Jedinou výjimkou, kdy nemusíte chodit na úřad, je, když stanovíte, že adresa sídla bude vždy souhlasit s adresou trvalého bydliště. Tehdy živnostenský úřad všechny změny provede sám.

3.     České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Na ČSSZ je změnu trvalého bydliště nutné nahlásit v případě, kdy pobíráte důchod. Máte dvě možnosti:

-           Důchod pobíráte prostřednictvím složenky – změnu nahlásíte na kterékoliv poště, která provede změnu výplaty na novou poštu podle místa trvalého bydliště a následně změnu ohlásí i na ČSSZ.

-           Důchod pobíráte na účet – změnu bydliště nahlásíte přímo na ČSSZ písemně s uvedenou novou adresou, rodným číslem a svým podpisem. Případně je možné využít formulář „Hlášení změny adresy nebo jména a příjmení u výplaty důchodu poukazovaného na účet“.

4.     Dalším institucím

Změnu trvalého bydliště byste měli ohlásit i dalším institucím, jako jsou:

  • banky,
  • lékaři,
  • zaměstnavatel,
  • školy,
  • pojišťovny, kde máte uzavřené například pojištění domácnosti, majetku a dalších.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru