Založení s.r.o. společnosti za symbolickou 1 Kč?

17.12.2015

Od roku 2014 se snížil základní kapitál z 200 000 na pouhou 1 Kč. Je to ideální vklad do startu podnikání a kolik založení společnosti stojí ve skutečnosti?

Jak se zakládá s.r.o.?

  • Prvním krokem je uzavření smlouvy formou notářského zápisu. Za ten zaplatíte 6 000 Kč plus DPH. Musíte mít rozmyšlený název společnosti a její sídlo.
  • Za kolek na živnostenském úřadě zaplatíte dalších 1 000 Kč.
  • Od roku 2014 můžete jako základní kapitál složit symbolickou 1 Kč.
  • Nakonec musíte podat žádost o zapsání do obchodního rejstříku. Cena se pohybuje kolem 6 000 Kč.

Celkové náklady na založení společnosti jsou tedy minimálně 13 000 Kč plus čas, který s tím strávíte. Dalším nákladem mohou být také poplatky bance. Přijatelnější alternativu z hlediska času představuje koupě ready-made společnosti. Ta je již zapsaná v obchodním rejstříku a převod na nového majitele je otázkou jednoho dne.

Jak je to se založením firmy od 1 Kč?

Dnes vám k založení společnosti stačí vklad na zvláštní bankovní účet ve výši pouhé 1 Kč. V zásadě ovšem odborníci doporučují minimální vklad ve výši 50 000 Kč. Jakmile je firma zapsaná v obchodním rejstříku, banka uvolní finance na účtu. Myslete na to, že společnost potřebuje do začátku peníze, aby mohla platit svůj provoz, než bude schopná generovat vlastní příjmy. Dalším faktorem, proč zvýšit vklad, je prezentace firmy v očích obchodních partnerů. Ti by v případně symbolického vkladu 1 Kč mohli pochybovat o vaší solventnosti. Vklad má sice pouze účetní hodnotu a neodráží skutečný majetek, ovšem z hlediska psychologie se někteří lidé mohou na firmu se malým kapitálem dívat s nedůvěrou.

Podnikání s tichým společníkem

Může se stát, že požádáte banku o úvěr, abyste měli vyšší částku do začátku podnikání, a banka vám ho nemusí poskytnout. V takovém případě se nabízí varianta tichého společníka. Ten přinese do firmy určitý vklad, který mu následně ve firmě zhodnotíte a dělíte se s ním o zisk. Jedná se o výhodnou smlouvu pro obě strany, která vám do začátku může hodně pomoci.

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru