Rub a líc podnikání s tichým společníkem

19.11.2019

 Pojem tichý společník je často spojován zejména s otázkou financování podnikání. Co přesně znamená tichý společník? A jaké jsou výhody a nevýhody podnikání s tichým společníkem?

Co je tiché společenství?

Tiché společenství je obchodně-právní vztah. Vzniká na základě smlouvy a upravuje ho Občanský zákoník. Využívá se nejčastěji v začátcích podnikání jako jedna z forem investice do podnikání. Může přitom jít jak o fyzickou, tak i právnickou osobu, která se chce na podnikání podílet svou investicí, tedy finančním vkladem.

 

Proč se využívá tiché společenství?

Tichý společník se využívá v případech, kdy podnikatel nechce veřejně říct, že potřebuje finanční pomoc. Tichý společník se totiž nepodílí na rozhodování ani činnosti podnikání jinak než finančně, přičemž výhodu z vkladu do podnikání dostává ve formě zisku.

 

Výhody tichého společníka

Výhodou tichého společníka je pochopitelně finanční vklad, který do vašeho podnikání vloží. Tichých společníků muže být víc a každý může přispět svou částí. Navíc nic neriskujete, jen tichému společníkovi budete zhodnocovat jeho vklad. Nespornou výhodou je, oproti klasickým investorům, že tichý společník vám nebude mluvit do podnikání. V případě, že vám spolupráce s ním nebudete vyhovovat, můžete od smlouvy odstoupit.

 

Tichý společník se podílí i na ztrátě

Tiché společenství se jistě jeví jako jeden z nejlepších způsobů financování podnikání, zejména v jeho začátcích. Je ale nutné si říct, že tichý společník se bude podílet kromě zisku i na ztrátě společnosti. Všechno se ale odvíjí od podílu na hospodaření, který stanovuje smlouva. V případě neúspěšného podnikání se může snadno stát, že investor ­– tichý společník přijde o celý svůj vklad. Proto vždy, než jako tichý společník investujete, si promyslete, do jakého podnikání vkládáte peníze.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru