Jak nepřekročit obrat 1 milion korun a zůstat tak neplátcem DPH?

14.05.2019

Poradíme vám, jak zůstat v kategorii „neplátce DPH“. Jaké výhody s sebou nese udržení obratu pod milion korun a jaké změny se chystají v oblasti EET?

 

Povinné a dobrovolné placení daně z přidané hodnoty

Vše, co potřebujete vědět o DPH, řeší zákon č 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty. V zásadě máte 2 možnosti. Buď spadáte do kategorie podnikatelů, kteří musí daň platit, ať se jim to líbí nebo ne, nebo se plátcem můžete stát na základě svého vlastního rozhodnutí. To ale platí jenom v případě, že váš obrat za posledních 12 měsíců nepřesáhl 1 milion korun.

 

Co je výhodnější právě pro vás?

Zda je výhodnější platit či neplatit daň z přidané hodnoty není tak zcela jednoznačné. Záleží především na vaší konkrétní situaci a na tom, zda vaši zákazníci a dodavatelé jsou převážně plátci nebo neplátci DPH. Přičemž vždy je pro vás výhodnější, když spadáte do stejné kategorie jako subjekty, s nimiž obchodujete.

 

Neplátci DPH zatím z EET vyjmuti nejsou

Pokud se stanete neplátcem DPH, pak vás mine náročnější administrativa, které se plátci daně bohužel nevyhnou. Ti mají například víc starostí s EET. Již několikrát se k vládnímu projednání dostal návrh, aby byli všichni neplátci DPH vyjmutí z elektronické evidence tržeb. Tyto návrhy ale doposud vláda odmítala.

 

Změna EET pro drobné podnikatele

Asi nejpodstatnější návrh na změnu EET se týká menších podnikatelů. Ti by místo online EET mohli vystavovat papírové účtenky ze speciálního bloku od finančního úřadu. Drobní podnikatelé by tak k EET vůbec nepotřebovali internet. Hlasovat se má o zvýšení limitu z 200 tisíc až na 600 tisíc korun, který bude s největší pravděpodobností schválen.

 

Čerpejte výhody plátců i neplátců DPH

Chcete využívat výhody plátce i neplátce DPH? Řešení je jednodušší, než si možná myslíte. Začněte podnikat s další společností, přičemž v jedné firmě můžete vystupovat jako plátci a v druhé jako neplátci. Jedná se o zcela legální způsob podnikání, díky kterému můžete svým zákazníkům nabídnout lepší, výhodnější a atraktivnější ceny bez 21% přirážky. Novou firmu přitom založíte snadno do 24 hodin.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru