Jak nepřekročit obrat 1 milion korun a zůstat tak neplátcem DPH?

14.05.2019

Poradíme vám, jak zůstat v kategorii „neplátce DPH“. Jaké výhody s sebou nese udržení obratu pod milion korun a jaké změny se chystají v oblasti EET?

Limit pro neplátce DPH je 1 milion korun

Vše, co potřebujete vědět o DPH, řeší zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. V zásadě máte 2 možnosti. Buď spadáte do kategorie podnikatelů, kteří se plátci DPH stanou dobrovolně, nebo vám plátcovství nařídí zákon v momentě, kdy váš obrat za posledních 12 měsíců překročí 1 milion korun.

Přečtěte si víc o povinnosti stát se plátcem DPH při překročení obratu 1 milion korun.

Co je obrat?

Obrat je množství peněz, které jako podnikatel přijmete za konkrétní období. Nejde ale o zisk. Zisk je součet všech příjmů ponížených o výdaje (náklady) a daně.

Obrat plátce DHP

V případě limitu pro plátce a neplátce DPH je stěžejní součet všech vašich příjmů za posledních po sobě jdoucích 12 měsíců.

Jak zůstat jako OSVČ neplátcem DPH?

Pokud se váš obrat blíží k limitu pro neplátce DPH, můžete se plátcovství vyhnout založením druhé společnosti. Převedením části své obchodní činnosti na novou společnost snížíte obrat u jednoho subjektu, a povinnost přihlásit se k dani z přidané hodnoty se tak na vás vztahovat nebude.

Založení nové s. r. o. nemusíte řešit měsíce dopředu. S ready made společností můžete podnikat už do 24 hodin.

Čerpejte výhody plátce a neplátce DPH zároveň

Podnikáním se dvěma společnostmi můžete čerpat výhody plátců i neplátců DPH. V jedné firmě můžete vystupovat jako plátce a ve druhé jako neplátce. Jedná se o zcela legální způsob podnikání, díky kterému můžete svým zákazníkům nabídnout lepší, výhodnější a atraktivnější ceny bez 21% přirážky.

Kdy zůstat neplátcem DPH?

Zda je výhodnější platit, či neplatit daň z přidané hodnoty, není tak zcela jednoznačné. Záleží především na vaší konkrétní situaci a na tom, zda jsou vaši zákazníci a dodavatelé převážně plátci, nebo neplátci DPH. Přičemž je pro vás vždy výhodnější, když spadáte do stejné kategorie jako subjekty, s nimiž obchodujete.

Platí povinnost EET i pro neplátce DPH?

Zda jste plátcem, nebo neplátcem DPH, nemá na povinnost EET vliv. Přečtěte si víc o tom, jak funguje ETT pro neplátce DPH.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru