Akciová společnost nebo společnost s. r. o.? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

15.03.2018

Společnost s ručením omezeným s. r. o. a akciová společnost a. s. jsou v České republice nejvyužívanějšími formami obchodních korporací. Zakládání obou firem je hodně podobné, přesto mezi nimi existuje pár zásadních rozdílů.

V akciovce nejste sami

Kapitál společnosti tvoří akcie, s kterými se obchoduje na kapitálových trzích. Každý společník (akcionář) ručí za ztrátu pouze svým vlastním podílem. Přesto nemají jednotliví akcionáři povinnost uhradit ztrátu firmy. Společnost jako taková ručí za své závazky celým majetkem a z tohoto důvodu je nezbytné vytvoření rezervního fondu. Pro koho se tedy akciová společnost hodí? Tato forma obchodní korporace vyhovuje spíše velkým podnikatelům, protože má větší předpoklad pro růst. Celý proces zakládání je složitější a také finančně nákladnější než u společnosti s. r. o. Zároveň počítejte s tím, že budete mít minimálně jednoho společníka a schvalovací procesy půjdou přes víc lidí. 

Do akciové společnosti musíte vložit víc peněz

U akciové společnosti je základní kapitál je o dost vyšší, než je tomu v případě společnosti s ručením omezeným. Minimální výše vkladu činí 2 miliony korun nebo 80 000 eur. Stejně jako v případě s. r. o. vzniká akciová společnost dnem zápisu do OR. Její založení ovšem trvá o něco déle. Před samotným sepsáním zakladatelské listiny u notáře je třeba ještě přijmout stanovy. Objednací lhůty u zaneprázdněných notářů mohou trvat i týdny. Vyřízení ŽL obvykle trvá 5 pracovních dní, a ještě připočtěte čas, než získáte vyjádření od OR. Notář si zpravidla naúčtuje určité procento z vkladu, nejčastěji se jedná o částku 12-13 000 Kč. Zápis společnosti do OR stojí cca 8 000 Kč a je nutné připočíst ještě náklady za živnostenský list 1 000 Kč a případné poplatky za otevření účtu v bance, jejichž výše se odvíjí od vybrané banky.

Založení společnosti s. r. o. je snazší 

Společnost s ručením omezeným se zakládá jednodušeji. Celý proces trvá zhruba 1 měsíc. Společníci ručí za své závazky pouze do výše vkladu, což je největší rozdíl oproti akciové společnosti. Postup zakládání je víceméně stejný. Rovněž je třeba sepsat u notáře zakladatelskou listinu, nebo společenskou smlouvu. Dále vyřídit živnostenský list, otevřít účet v bace a podat návrh na zápis do obchodního rejstříku. Na rozdíl od akciové společnosti je výše vkladu menší. Můžete vložit pouze 1 Kč oproti původním 200 000 Kč. V praxi byste ale měli vložit alespoň 30-50 000 Kč. Zajistíte tím své firmě větší důvěryhodnost. 


S námi ušetříte při zakládání s. r. o. čas i peníze. Firmu vám pomůžeme založit již za 9 900 Kč bez DPH. V ceně je vyřízení všech 80 volných živností včetně poplatku za notáře. Nemusíte se starat o nic. S přípravou dokumentů vám rádi pomůžeme a podnikat budete do 10 dní. Chcete urychlit start svého podnikání? Kontaktujte nás. 

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru