Akciová společnost nebo společnost s. r. o.? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

15.03.2018

Společnost s ručením omezeným s. r. o. a akciová společnost a. s. jsou v České republice nejvyužívanějšími formami obchodních korporací. Zakládání obou firem je hodně podobné, přesto mezi nimi existuje pár zásadních rozdílů.

Výhody akciové společnosti

Kapitál akciové společnosti tvoří akcie, se kterými se obchoduje na kapitálových trzích. Každý společník (akcionář) ručí za ztrátu pouze do výše svého podílu. Přesto nemají jednotliví akcionáři povinnost uhradit ztrátu firmy. 

Společnost jako taková ručí za své závazky celým majetkem a z tohoto důvodu je nezbytné vytvoření rezervního fondu.

Rozdíl mezi s.r.o. a a.s.

Pro koho se tedy akciová společnost hodí? Výhodou akciové společnosti oproti s.r.o. je větší předpoklad k růstu, proto tato forma obchodní korporace vyhovuje spíše velkým podnikatelům. Celý proces zakládání je ale složitější a také finančně nákladnější než u s.r.o. Zároveň počítejte s tím, že budete mít minimálně jednoho společníka a schvalovací procesy půjdou přes víc lidí. 

Nevýhody akciové společnosti

Základní kapitál akciové společnosti je výrazně vyšší než společnosti s ručením omezeným. Minimální výše vkladu činí 2 miliony korun nebo 80 000 eur. 

Stejně jako v případě s.r.o. vzniká akciová společnost dnem zápisu do obchodního rejstříku. Její založení ovšem trvá o něco déle. Před samotným sepsáním zakladatelské listiny u notáře je třeba ještě přijmout stanovy. Objednací lhůty u zaneprázdněných notářů mohou trvat i týdny. Vyřízení živnostenského listu obvykle trvá 5 pracovních dní, a ještě připočtěte čas, než získáte vyjádření od obchodního rejstříku.

Zároveň je založení a.s. finančně náročnější. Notář si zpravidla naúčtuje určité procento z vkladu, nejčastěji se jedná o částku 12-13 000 Kč. Zápis společnosti do OR stojí cca 8 000 Kč a je nutné připočíst ještě náklady za živnostenský list 1 000 Kč a případné poplatky za otevření účtu v bance, jejichž výše se odvíjí od vybrané banky.

Založení a.s. vám usnadní náš podrobný návod, jak založit akciovou společnost krok za krokem.

Výhody s.r.o.

Společnost s ručením omezeným se zakládá jednodušeji. Celý proces trvá zhruba 1 měsíc. Postup zakládání je víceméně stejný. Rovněž je třeba sepsat u notáře zakladatelskou listinu, nebo společenskou smlouvu. Dále vyřídit živnostenský list, otevřít účet v bace a podat návrh na zápis do obchodního rejstříku. Na rozdíl od akciové společnosti je výše vkladu menší. Můžete vložit pouze 1 Kč oproti původním 200 000 Kč. V praxi byste ale měli vložit alespoň 30-50 000 Kč. Zajistíte tím své firmě větší důvěryhodnost. Jak přesně založení probíhá si přečtěte v článku: Jak založit s.r.o. krok za krokem.

Společníci v s.r.o. ručí za své závazky pouze do výše vkladu, což je největší rozdíl oproti akciové společnosti.

Chcete při zakládání s.r.o. ušetřit čas i peníze? Nechte si založit novou firmu již za 9 900 Kč bez DPH, nebo si rovnou pořiďte hotovou ready-made společnost. S přípravou dokumentů vám rádi pomůžeme a podnikat budete do 10 dní. Kontaktujte nás a urychlete start svého podnikání.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru