7 nejčastějších otázek při zakládání firmy

20.01.2016

Už vás nebaví být řadovým zaměstnancem, rádi byste si založili vlastní firmu a byli svými vlastními pány? Máte nápad na podnikání, kterému věříte? Založení firmy můžete udělat několika způsoby. Podívejte se na nejčastější otázky, které si začínající podnikatelé kladou.

1. Jaký je postup při zakládání firmy?

Promyslete si, jak se bude vaše firma jmenovat a kde bude její sídlo. Jaký typ společnosti chcete založit a s jakým kapitálem. Firmu si můžete založit svépomocí nebo přeskočíte počáteční administrativu a koupíte si ready made společnost. Pokud se rozhodnete pro založení firmy na vlastní pěst, připravte se na zdlouhavá jednání s úřady, bankou a notářem. Teprve poté, co získáte všechny potřebné dokumenty, můžete nechat novou firmu zapsat do obchodního rejstříku.

 

2. Co je virtuální sídlo a pro koho je vhodné?

Pronájmem virtuálního sídla získáte prestižní adresu pro vaší firmu včetně prostor, ve kterých můžete uskutečnit konferenci nebo schůzku s klienty či obchodními partnery. Virtuální sídlo je vhodné pro všechny podnikatele, kteří nepotřebují každodenní přístup do kanceláře a díky lukrativní adrese chtějí působit důvěryhodněji.

 

3. Můžu firmu skutečně založit od 1 Kč?

Od roku 2014 založíte firmu od 1 Kč místo původního vkladu 200 000 Kč. Odborníci tuto symbolickou částku ale nedoporučují. Nebudete působit věrohodně a stejně se počátečním výdajům nevyhnete.

 

4. Kolik stojí založení společnosti?

Při zakládání společnosti počítejte s časovou vytížeností a samozřejmě i finančními výdaji. Při zakládání na vlastní pěst vás vyjdou vstupní náklady na 11 -13 000 Kč. V částce je zahrnutá odměna pro notáře, poplatky bance za založení a vedení účtu včetně poplatků na úřadech.

 

5. Co znamená ready made společnost?

Jedná se o založenou společnost, která je zapsaná v obchodním rejstříku. Nemá žádné pohledávky ani závazky a je primárně určená k prodeji koncovému zákazníkovi.

 

6. V čem jsou její výhody?

Ready made společnost je výhodná především proto, že nemusíte vyřizovat administrativní záležitosti okolo zakládání společnosti sami. Nemáte-li se zakládáním zkušenosti, nemine vás nastudování právnické terminologie. Odborníci, kteří ready made společnosti zakládají, mají s tímto procesem letité zkušenosti a můžete se na ně kdykoli obrátit pro právní radu. 

 

7. Za jak dlouho je možné začít podnikat?

Pokud dáte přednost ready made společnosti, můžete podnikat již druhý den. Při zakládání společnosti svépomocí budete podnikat nejdříve za týden. V případě, že se vám nepodaří založit firmu na první pokus a podáte žádost o odvolání, doba vyřízení se protahuje o další dva týdny.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru