5 pojmů, bez kterých se podnikatel neobejde

12.08.2016

Každý ostřílený podnikatel je zná. Možná podnikáte teprve chvíli nebo se dokonce rozhodujete, jestli vůbec půjdete s kůží na trh. V každém případě vám přinášíme 5 základních pojmů, které byste si měli osvojit.

Co je IČO?

IČO je zkratka pro identifikační číslo osoby. Jde o unikátní osmimístné číslo přidělené právnické nebo fyzické osobě a organizačním složkám státu.

Ani v případě, že podnikatelský subjekt zanikne, jeho číslo nedostane už nikdo jiný. Každý subjekt disponuje pouze jedním identifikačním číslem, i kdyby podnikal ve více oborech najednou.

Co je DPH?

DPH je zkratka pro daň z přidané hodnoty, která tvoří nezanedbatelnou část státního veřejného rozpočtu. Známá je také jako univerzální daň, protože ji platí všichni při nákupech zboží či služeb. Zdravotnické, sociální a vzdělávací služby jsou od DPH zcela osvobozeny.

V současné době činí sazba daně z přidané hodnoty 21 %. Na zdravotnické pomůcky a potraviny se vztahuje snížená 15% daň. Nejnižší sazba ve výši 10 % zatěžuje knihy, kojeneckou výživu a léky.

Plátce DPH

Plátci daně z přidané hodnoty odvádějí do státní kasy určitý podíl ze zisku. Své podnikání pravděpodobně budete začínat jako neplátci DPH. Za určitých podmínek, mezi které patří například obrat 1 milion Kč v posledních 12 měsících, se automaticky stáváte plátcem DPH.

Přečtěte si víc o tom, jak je to s DPH nebo jak se stát neplátcem DPH.

Co je virtuální sídlo?

Každá společnost má své sídlo. Menší živnostníci nejčastěji volí jako sídlo společnosti vlastní trvalé bydliště. Pokud je pro vaše podnikání ale důležitá prestiž, zkuste se porozhlédnout po virtuálním sídle.

Proč zvolit virtuální sídlo? Získáte díky němu nejen lukrativní adresu v Praze, Brně či Ostravě pro svou společnost, ale také:

  • reprezentativní zasedací místnosti pro vaše schůzky s klienty,
  • přebírání a přeposílání pošty,
  • recepční, která bude přijímat telefonické vzkazy.

S virtuálním sídlem chytře minimalizujete náklady za jinak drahé pronájmy prostor a platíte jen za to, co skutečně využijete.

Co je obchodní rejstřík?

Obchodní rejstřík obsahuje všechny údaje o podnikatelích na území České republiky. Funguje jako veřejný a volně přístupný seznam, do kterého může kdokoli svobodně nahlížet. Každá nově vzniklá společnost musí být v obchodním rejstříku zapsaná.

Co je ready-made společnost?

Ready-made společnosti jsou již založené firmy, se kterými se vyhnete veškerému papírování a zařizování, které je jinak spojené se založením nové společnosti. Podnikat můžete začít do 24 hodin.

Alternativou je založení společnosti na klíč. Odborníci v oboru vám založí novou společnost přesně podle vašich představ do 5–10 dnů.   

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru