Zvládnutý time management posune vaše podnikání dál. Jak na to

23.01.2017

V potu tváře vyřizujete páté přes deváté, a přesto se vám úkoly kupí? Máte na konci pracovního dne pocit, že jste vlastně nic neudělali? Pracujete často po nocích? Nejspíš máte problém se zvládnutím svého time managementu. Poradíme vám, jak svou situací zlepšíte a naučíte se být efektivní.

Seznamy úkolů fungují

Ačkoliv se vám to může zdát přežitkem, nejlepším řešením, jak se v úkolech a povinnostech zorientovat, je sepsat si je. A je úplně jedno, jestli za tímto účelem využijete některou z moderních aplikací, jakou je například populární Trello, nebo si pořídíte sešit a propisku. Na začátku pracovního dne si sedněte a sepište, co vše musíte ten den zařídit a vyřídit. Poté se na svůj seznam podívejte a oznámkujte sepsané úkoly od 1 do 3. Jednička označuje úkoly, které musíte vyřídit neodkladně jako první, dvojka úkoly, které nespěchají, ale bylo by fajn je dneska udělat, a trojka zastupuje úkoly,  které klidně počkají do zítra. Nebo do pozítří a nikdo se kvůli tomu nezblázní. 

Zatrhněte si prokrastinaci

Kdyby se pořádalo mistrovství světa v prokrastinaci, s přehledem byste vyhráli? Nejvyšší čas s tím něco udělat. V první řadě vezměte na začátku pracovní doby svůj smartphone a zakažte notifikace všech aplikací, které nutně nepotřebujete ke své práci. V dalším kroku zpytujte svědomí, kde všude po internetu v pracovní době brouzdáte. Pak si stáhněte některý z programů (například Cold Turkey), který vám zatrhne přístup na lákavé stránky na tak dlouhou dobu, jakou si nastavíte. Obzvláště velkými žrouty času bývají sociální sítě a zpravodajské stránky. Jen si je pěkně zablokujte.

Časomíry zvyšují efektivitu

Samozřejmě není reálné, abyste pracovali a plně se soustředili na práci celých osm hodin v kuse. Takový zápřah by nevydrželi ani dispečeři letového provozu. Ale než si dovolíte přestávku, měli byste aspoň nějakou dobu pracovat. Velmi úspěšná je už několik desítek let tzv. pomodoro technika. Spočívá v tom, že vždy 25 minut pracujete a soustředíte se na úkol a poté 5 minut odpočíváte a relaxujete. Po čtyřech takových kolečkách by měla následovat delší, třicetiminutová pauza. Pakliže se vám nechce neustále sledovat hodiny a odpočítávat minuty (pamatujte - máte se soustředit!), využijte online časovače, které najdete na internetu. Některé z nich si můžete stáhnout do počítače a používat i offline.

Nakopněte své podnikání. Přece jste se nevydali na tuto cestu, abyste se stali otrokem svých špatných pracovních návyků. Pokud ovládnete svůj pracovní čas a naučíte se ho efektivně využívat, pravidelná práce po nocích a o víkendech bude patřit navždy minulostí.

 

Přečtěte si také:

 

 

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru