Založení s.r.o. v roce 2014

Založení s.r.o. v roce 2014
11.11.2013

Jistě jste zaregistrovali, že od 1. ledna 2014 vstoupí v platnost novelizovaný občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích č. 90/2012 Sb., který nahrazuje obchodní zákoník. Jaké hlavní novinky přináší tato změna do světa podnikání? Změní se nějak zakládání firem a společností s ručením omezeným?

Základní kapitál - založení s.r.o. za 1 korunu

Založení společnosti s ručením omezeným patří mezi nejoblíbenější způsoby podnikání. Dosud platný vstupní vklad ve výši 200 000 korun bude od nového roku nahrazen symbolickou částkou 1 koruna. Předpokládá se, že to bude více lidí motivovat k založení s.r.o. Tato velmi často vychvalovaná změna však má svá úskalí. Dle názoru odborné veřejnosti je vstupní kapitál ve výši 1 koruny příliš nízký a proto nedůvěryhodný pro obchodní partnery. Pokud vám tedy záleží na dobrém obchodním jménu, je z psychologického hlediska doporučováno navýšit základní kapitál alespoň na 100 000 korun.

Že i to je pro vás dost peněz? Ale zároveň nechcete být hned na začátku svého podnikání nedůvěryhodní? Potom bez obav využijte našich služeb založení s.r.o. na klíč nebo nákupu hotové „ready made“ společnosti. A váš problém bude vyřešen.

Ostatní poplatky a náklady na založení s.r.o. zůstávají stejné. Nové zákony v tomto smyslu nepřináší žádné významné zlepšení nebo zjednodušení administrativy pro podnikatele. Pokud tedy nevyužijete našich služeb, musíte si opět sami zajistit všechny právní náležitosti či absolvovat běhání po úřadech.

zakládání společností a firem v roce 2014

Zvýšená odpovědnost za úpadek s.r.o. = větší ochrana věřitelů

Pokud jednatelé společností nebudou firmy spravovat „s péčí řádného hospodáře“, budou povinní k náhradě škody, případně k vrácení odměn. V kompetenci soudů bude rozhodnutí, že jednatel může ručit celým svým majetkem za povinnosti s.r.o., tedy třeba za zaplacení dluhů s.r.o. Soud tedy může členy statutárních orgánů přimět k úhradě škody a vyloučit z výkonu funkce až na tři roky.

Tím věřitelé získávají větší jistotu, že se případně domohou svých oprávněných nároků. Dosud se museli spoléhat na spíše fiktivní částku v účetnictví.

Zvýšená odpovědnost za podnikatelské aktivity se nově může přenést také na rodinné příslušníky. Například pokud dědic pracuje ve společnosti nebo dědí firmu po jediném podílníkovi, musí podíl přijmout i se všemi závazky a povinnostmi. Ovšem až praxe ukáže, jak to bude s případnou vymahatelností práva u českých soudů.

novinky v založení s.r.o. v roce 2014

Nevýhody a výhody?

Mnozí z vás se jistě shodnou, že hlavní nevýhodou nového zákona o obchodních korporacích je vyšší odpovědnost společníků, kteří budou za společnost nově ručit celým (i soukromým) majetkem. Mezi výhody můžeme jmenovat třeba konec zákazu řetězení společností, nově tedy jednočlenná společnost s ručením omezeným může být jediným společníkem v jiné takové společnosti. Dále se ruší maximální počet společníků, u nepeněžitých vkladů si můžete zvolit libovolného odhadce pro znalecký posudek nebo můžete využít pružné společenské smlouvy, která může skutečně detailně upravovat práva a povinnosti společníků.

Na závět lze říci, že nový občanský zákoník a Zákon č.90/2012 Sb. „o obchodních korporacích“ výrazně upravuje podnikatelské prostředí v ČR. Proto jednatelům společností doporučujeme prostudovat nové zákony.

Začínající podnikatelé, kteří si chtějí ušetřit čas a nezabývat se administrativou, mohou dále využívat oblíbených služeb založení s.r.o. či nákupu hotových ready made společností, u kterých bude zapsán důvěryhodný vklad alespoň 100 000 korun!

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru