Založení společnosti v DE

12.09.2016

Přemýšlíte o založení společnosti v Německu a trochu se tohoto kroku obáváte? Nemusíte. Sepsali jsme pro vás potřebné informace, které vám se začátkem podnikání pomohou. Jakou si můžete zvolit právní formu? Kolik potřebujete peněz na základní kapitál? A na co byste rozhodně neměli zapomenout?

Vybírejte z právních forem

V případě, že se rozhodnete podnikat v Německu, jakou variantu právní formy si zvolíte? Vybírat můžete například z těchto:

  • pobočka
  • malý živnostenský podnik
  • registrovaný obchodník 
  • společnost s ručením omezeným (německá zkratka GmbH)
  • Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränk) (německá zkratka UG)
  • komanditní společnost 
  • a akciová společnost

 


Mezi nejoblíbenější formy patří GmbH a UG (haftungsbeschränkt). 


Kolik peněz si musíte pro začátek připravit? 

Německo není nejlevnější zemí a vypovídá o tom také základní kapitál, který budete pro založení společnosti s ručením omezeným potřebovat. Jedná se o částku 25 000 eur. Před zápisem do obchodního rejstříku musíte základní kapitál splatit. Existuje však jedna výjimka. V případě, že jste jediným společníkem, stačí, když uhradíte jen polovinu. 


Obdobou společnosti s ručením omezeným je UG (haftungsbeschränkt). V tomto případě vám jako základní kapitál postačí pouze 1 euro. Ale pozor. Počítejte s tím, že každý rok musíte odvést minimálně 25 % z čistého ročního příjmu do rezervního fondu. Až v tomto fondu dosáhnete částky 25 000 eur a váš základní kapitál bude splacený, přemění se vaše UG (haftungsbeschränkt) na společnost s ručením omezeným. 


Ať si vyberete jakkoliv, nevyhnete se návštěvě místního notářského úřadu. Výlet do Německa si ušetříte pouze tehdy, pokud udělíte plnou moc vašemu daňovému poradci nebo advokátovi. Zhruba do dvou týdnů vaši novou společnost rejstříkový soud zapíše. 


Svěřte svůj podnik do rukou daňového poradce 

Ihned po zápisu se zaregistrujte k dani z příjmu. Už při tomto kroku zvažte výpomoc německého daňového poradce. Lépe se orientuje ve zdejších zákonech a poradí vám také s vedením účetnictví a mzdovou agendou. Nehledě na to, že v očích daňových úřadů bude vaše společnost v rukou zdejšího daňového poradce působit o mnoho seriózněji. 


Než na německý trh vstoupíte, vše si pečlivě promyslete a důkladně zapátrejte mezi německými známými, zda neznají šikovného daňového poradce, který by vám s celým procesem dokázal pomoci. 

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru