Vyplatí se zakládat firmu v době EET?

19.07.2021

Plánujete začít podnikat, ale napadla vás otázka, zda se vám to v době EET vůbec vyplatí? Přečtěte si, co elektronická evidence tržeb obnáší a na kolik vás vyjde.

EET 2020 až 2023

V důsledku koronavirové pandemie byly už v roce 2020 zrušeny všechny povinnosti podnikatelů spojené s elektronickou evidencí tržeb. Podle posledních zpráv se s obnovením EET počítá až v roce 2023.

Založení firmy v roce 2021

Pokud jste tedy založili nebo budete zakládat firmu mezi lety 2020 a 2023, nemusíte si se zřizováním EET prozatím lámat hlavu.

Povinnost evidovat tržby formou EET nebudete mít ani v případě, že plánujete přijímat výhradně bezhotovostní platby, tedy budou-li vám zákazníci platit kartou nebo převodem na účet. Elektronická evidence tržeb slouží k zaznamenávání pouze hotovostních plateb.

Jak na EET?

Při zařizování EET je důležité zvolit správný režim – ten se bude odvíjet od množství hotovostních plateb, které měsíčně přijmete. Menší podnikatelé si vystačí s mobilní aplikací. Jestliže počítáte se stálou kamennou provozovnou, kde denně přijmete desítky plateb, vyplatí se zainvestovat do EET pokladny. Podnikatelé, kteří přijímají hotovostní platby spíše sporadicky, pak mají šanci dosáhnout na tzv. offline režim.

Kolik stojí EET v mobilu?

Mobilní aplikace EET se vyplatí podnikatelům, kteří denně evidují jen několik hotovostních plateb nebo kteří pracují v terénu a velká EET pokladna by pro ně nebyla příliš praktická.

Aplikace Profi Účtenka, EET Plus a EET pokladna jsou ke stažení zdarma. Abyste je však mohli využívat, budete potřebovat chytrý telefon, tablet nebo počítač. Ceny mobilních telefonů se dnes pohybují od 2 000 až 3 000 Kč nahoru. Většina lidí ale chytrý telefon už vlastní, takže nemusejí vynakládat další finanční prostředky na jeho koupi.

Větší počáteční náklad bude představovat pořízení tiskárny pro tisk účtenek. Ceny přenosných tiskáren začínají na 2 000 Kč.

Pravidelným výdajem při využívání mobilní aplikace se stane internetové připojení, bez kterého se neobejdete. Už 3 GB dat ale u většiny operátorů pořídíte do 500 Kč/měsíc.

Kolik stojí EET pokladna?

Největším nákladem při zařizování elektronické evidence tržeb je nákup EET pokladny. Investice do ní se vyplatí, přijímáte-li každý den větší množství hotovostních plateb.

Ceny EET pokladen se liší podle zvoleného typu.

  • Dotyková EET pokladna vás vyjde přibližně na 6 000 Kč.
  • Za podobnou cenu pořídíte tlačítkovou EET pokladnu.
  • EET pokladna s integrovaným platebním terminálem stojí cca 10 000 Kč.
  • Cena kompletní pokladní sestavy s dotykovým monitorem, tiskárnou, pokladní zásuvkou, čtečkou čárových kódů i platebním terminálem se může vyšplhat až ke 30 000 Kč.

Kolik stojí offline režim?

Pokud vám finanční úřad schválí tzv. offline režim, kdy platby zaznamenáváte na předtištěné účtenky a jejich přehled pravidelně odevzdáváte správci daně, vyhnete se výdajům za EET pokladnu i internetové připojení.

Sleva na dani díky EET

Ať už zvolíte jakýkoli z režimů, máte v prvním roce využívání EET nárok na jednorázovou slevu na dani v maximální výši 5 000 Kč. Reálné náklady firem vynaložené v souvislosti s EET se tak mohou snížit na minimum.

Plánujete-li začít podnikat, elektronickou evidenci tržeb nemusíte brát jako překážku. Je ale dobré se v ní orientovat.

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru