Koncese na prodej alkoholu: Kdo ji musí mít a jak ji získat?

03.10.2019

V jakých případech potřebujete koncesi na prodej alkoholu a komu ohlásit příležitostnou akci spojenou s prodejem lihovin? Přečtěte si náš přehled.

 

Platí nařízení o koncesi i pro vás?

Za alkohol se považují takové nápoje, které mají obsah alkoholu vyšší, než je 15 %. Pokud tedy budete nabízet například pivo nebo víno, nebudete koncesi na prodej alkoholu vůbec potřebovat. O koncesi musíte každopádně požádat v případě, že se skutečně jedná o živnost, tedy o soustavně vykonávanou činnost za účelem dosažení zisku. To platí pro různé restaurace nebo stánky s občerstvením, které se věnují hostinské činnosti a v jejich nabídce jsou alkoholické nápoje s vyšším než 15% množstvím alkoholu.

 

Budete prodávat alkohol jen příležitostně? Nezapomeňte to ohlásit včas

A na pozoru se mějte také v případě, že lihoviny budete chtít nárazově nabídnout na různých akcích, farmářských nebo jiných trzích či festivalech. V takovém případě vám vzniká povinnost ohlásit prodej lihovin správci spotřební daně (celnímu úřadu) ještě před samotným prodejem. Jestli se chystáte na příležitostný prodej lihovin, pak si stáhněte formulář zde a pošlete ho celnímu úřadu nejpozději 5 dní před zahájením prodeje. V opačném případě vám totiž hrozí pokuta až do výše 800 000 Kč. Samozřejmostí je, že všechny lihoviny musí mít řádné označení (kolek) a v žádném případě je nesmíte kupovat u jiného dodavatele, než který je v registru.  Koncesi ale potřebovat nebudete.

 

O koncesi na prodej lihovin zažádáte za živnostenském úřadě

Už víte, že si o koncesi na prodej alkoholu budete muset zažádat? Postup žádosti je úplně jednoduchý a koncesi získá každý, kdo o ni požádá.

 

a)     Fyzická/právnická osoba

 Firmy či živnostníci zpravidla mívají v RŽP již zapsanou Hostinskou činnost nebo volnou živnost Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona. Stačí tedy pouze vyplnit žádost o vydání koncese, kterou lze podat elektronicky nebo osobně. Zajít můžete na živnostenský úřad nebo na Czech POINT. Vyřízení žádosti trvá zhruba 30 dní a není kvůli němu potřeba předkládat žádné speciální doklady. Za přidání koncese na prodej alkoholu ke svým stávajícím živnostem zaplatíte 500 Kč bez DPH.

Jestliže se vám nechce čekat 30 dní, nechte vyřízení koncese na nás. Za vyřízení koncese na základě plné moci u nás zaplatíte 1 499 Kč bez DPH, ve kterém je již poplatek pro živnostenský úřad. Vše pro vás vyřídíme do 7 pracovních dnů bez nutnosti osobní návštěvy.

 

b)     Začínající podnikatel (zatím nemá IČO)

 

Jako začínající podnikatel pravděpodobně spolu s koncesí na prodej alkoholu žádáte také o další živnosti jako Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 a 3 živnostenského zákona. Pro tyto živnosti je třeba splnit příslušné podmínky, pro samotnou koncesi na prodej alkoholu není nutné dokládat nic speciálního. Za vstup do podnikání a všechny živnosti podané v den začátku vašeho podnikání zaplatíte 1 000 Kč bez DPH.

 

Koncesi vám rádi zařídíme v rámci žádosti o všechny další živnosti, které se platí zvlášť ­– cena volné živnosti je 1 000 Kč bez DPH, koncese na prodej lihu stojí 1 499 Kč bez DPH, vázaná nebo řemeslná živnost 2 000 Kč bez DPH, a za jakoukoliv jinou koncesi pak zaplatíte 5 000 Kč bez DPH. Délka vyřízení koncese se řídí délkou vydání ostatních živností, jelikož se vydávají společně.

 

Nebaví vás papírování a rádi byste ušetřili svůj čas? Ozvěte se nám a my pro vás koncesi rádi obstaráme.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru