Jak se stát neplátcem DPH?

03.01.2018

Je pro vás jakožto podnikatele výhodnější stát se plátcem DPH? Nebo byste naopak chtěli spadat do kolonky „neplátce DPH“? Poradíme vám, jak na to i to.

Jak se přihlásit k DPH?

Plátcem DPH se v určitých případech stanete povinně ze zákona nebo se pro plátcovství můžete dobrovolně rozhodnout.

Pokud se chcete stát plátcem DPH z vlastního rozhodnutí, musíte vyplnit žádost o registraci k DPH, kterou následně podáte na finanční správu.

Dnes už lze žádost podat také online, a to prostřednictvím formuláře, který najdete na internetovém portále finanční správy v sekci elektronické podání pro finanční správu.

Jak se stát plátcem DPH?

Buďte připraveni na to, že vás úředníci mohou vyzvat k doložení dokumentů dokazujících existenci vaší podnikatelské činnosti, případně dalších materiálů týkajících se vašeho podnikání, i když tyto podklady nejsou běžně součástí žádosti.

Mohou po vás požadovat:

  • podnikatelský plán,
  • popsání vaší podnikatelské činnosti,
  • předložení faktur či jiných účetních dokumentů,
  • kontakt na vaši účetní.

Důvodem k vyžádání nadstandardních dokumentů je ujištění úřadu, že vám nejde o účelové získání odpočtů za DPH.

Kdy se OSVČ stává plátcem DPH?

Ze zákona jste povinni odvádět DPH ve chvíli, kdy váš obrat za posledních 12 měsíců přesáhne částku 1 milion korun.

Být plátcem daně z přidané hodnoty se nevyplatí každému

Když prodáváte službu nebo zboží neplátcům DPH, je pro vás výhodnější, když sami DPH také neplatíte. Nemusíte tak navyšovat konečnou cenu o daň z přidané hodnoty, a tím pádem máte větší šanci, že si vaši odběratelé, respektive zákazníci, nevyberou někoho jiného. Zvýšíte tím svou konkurenceschopnost.

Výhody neplátce DPH

Jako neplátci DPH

  • nabídnete svým zákazníkům cenu, která je pro ně přijatelná,
  • nebudete řešit některé starosti s EET,
  • se zbavíte hlídání termínů, které mají plátci DPH v kalendáři červeně zakroužkované.

I s obratem nad milion můžete zůstat neplátcem DPH. Stačí si založit novou společnost. Přečtěte si, jak zůstat neplátcem DPH.

Podnikejte s novou společností už za 24 hodin

Jestliže se vám nechce absolvovat proces založení nové společnosti, nevěste hlavu. Máme pro vás hned několik možností, jak se k nové společnosti dostat rychle a bez zbytečného byrokratického martyria. Nejrychlejším způsobem je koupě ready made společnosti. Její největší výhoda spočívá v tom, že s ní podnikáte již za 24 hodin. Ready made společnost není zatížená žádnými závazky ani pohledávkami a čeká pouze na nového vlastníka. Další možností je založení společnosti na klíč. Stačí, když nám řeknete, jak má firma vypadat, a my už se postaráme o vše ostatní včetně jejího zápisu do obchodního rejstříku. Pokud nemáte času nazbyt, můžete si od nás dokonce nechat založit firmu na dálku. V takovém případě nám postačí plná moc a my společnost založíme bez vaší osobní účasti.

Chcete se nás na cokoli zeptat nebo se rovnou domluvit na spolupráci? Kontaktujte nás, rádi vám se vším pomůžeme. 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru