Work-life balance: Jak nepropadnout workoholismu, a přitom úspěšně podnikat?

10.02.2019

Více jsou workoholismem ohroženi muži, ale tato závislost na práci se nevyhýbá ani ženám. U podnikatelů je toto riziko větší než u zaměstnanců. Můžete být úspěšným podnikatelem a zároveň nepropadnout této chorobné závislosti?

 

Podnikejte, ale nenechte se tím pohltit

Není to jednoduché. Začínající podnikání vám zkrátka sebere hodně času. Rozjezd úspěšného podniku je totiž na celém byznysu to nejtěžší. Práce vás baví, protože děláte sami na sebe, a tak si ani nevšimnete, že váš soukromý život už vzal za své a jen mechanicky střídáte ledabylý spánek a práci.

Nejvíc trpí rodina

Když se na scéně objeví diagnóza workoholismu, netrpí jenom člověk sám, ale strhne s sebou hlavně svoje nejbližší – rodinu a přátele, kteří trpí nedostatkem zájmu a pozornosti. Pokud rozjíždíte své vlastní podnikání, přečtěte si pár jednoduchých pravidel, která vám pomohou, abyste za pár let kromě úspěšné firmy neměli na krku také rozvodové papíry a váš osobní život se nezhroutil jako domeček z karet.

Jak poznáte, že máte problém?

Workoholismus je závislost jako každá jiná. Člověk sám si jí ani nemusí uvědomit a většinou je to právě okolí, které vám dá první signály, že je něco špatně. Pokud se vám to stane, na chvilku se zastavte a zamyslete se, jak vlastně žijete. Máte vůbec nějaký soukromý život, nebo jen pracujete a občas si dopřejete pár hodin spánku? Jestli už si nepamatujete, kdy jste si naposled dopřáli nějaký sport, přečetli v klidu knihu nebo vyrazili s rodinou na výlet, pak máte asi problém.

Díky odpočinku budete v práci efektivnější

Podnikatelé věnují svému byznysu týdně asi o 10–20 hodin víc času, než stráví zaměstnanec ve své práci. Hlavně začátek nového projektu bývá dost náročný. Zkuste si ale sami naordinovat čas, který bude patřit jenom vám a ve kterém budete dělat něco, co vás baví. Vyhraňte si alespoň jeden den v týdnu nebo hodinu až dvě denně sami pro sebe. Nemyslete na to, co všechno musíte udělat a jen relaxujte. Stokrát se vám to vrátí. Budete odpočatí a efektivnější.

Naučte se delegovat práci, uleví se vám

S největší pravděpodobností také můžete některé úkoly delegovat na někoho jiného. Využijte toho a přestaňte mít pocit, že nikdo nesplní jednotlivé úkoly tak jako vy. Je to možné, ale když budete všechno dělat sami, jste na nejlepší cestě do pekel. Dřív nebo později se z toho totiž zhroutíte. Takové tempo se nedá vydržet navěky. 

Přestaňte být perfekcionisté

Je určitě šlechetné, že chcete být co nejlepší. Má to ale své hranice. Být perfektní a stoprocentní s sebou nese totiž obrovský výdej energie a času, přináší stres, a hlavně je to často úplně zbytečné. Být úspěšným podnikatelem také znamená, že dokáže rozeznat věci, které jsou důležité a které méně. Naučte se přiřazovat úkolům priority.

Multitasking příliš nefunguje

Dnešní doba je rychlá, naučili jsme se dělat spoustu věcí najednou a co nejrychleji. Problém ale je, že multitasking vám roztříští pozornost a výsledkem je pak špatně odvedená práce a obrovská nálož stresu k tomu. Jednotlivé věci vám možná zaberou víc času, ale uděláte je pořádně. Do budoucna vám tato schopnost soustředit se v daný okamžik jen na jednu věc přinese jenom užitek.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru