Náklady v začátku podnikání: Jaké vás čekají a jak je snížit?

14.05.2019

Celé podnikání není o ničem jiném, než srazit náklady na minimum a výnosy zvětšit na maximum, aby byl podnikatelský zisk co nejvyšší. Jak toho docílit?

 

Bez podnikatelského záměru se neobejdete

V začátku vám rozhodně pomůže, pokud si vytvoříte podnikatelský plán. Ten vám totiž poslouží jako podklad. Ukáže vám, zda má vaše podnikání vůbec nějakou šanci uspět a jestli bude výdělečné. Do nákladů vstupuje řada věcí, ale vy se můžete díky business plánu pokusit některé náklady definovat dopředu.

 

Tržby mohou být závislé na sezóně

Při vypracování plánu počítejte spíš s pesimističtější variantou, tedy s vyššími náklady a nižšími příjmy.  Do tabulky si zapište předpokládané náklady na váš produkt nebo službu a nezapomeňte ani na cenu, za kterou budete zboží prodávat zákazníkovi. Ideálně si rozplánujte výdaje na každý měsíc v roce zvlášť. Do finálního ukazatele se vám totiž může promítnout i sezónnost. Pokud například prodáváte bazény, je jasné, že hlavní tržby zaznamenáte v letních měsících.

 

Sestavte si přehled výdajů a příjmů

Nezapomeňte na náklady, jako je pronájem prostor, náklady na mzdy pro zaměstnance, pojištění nebo úroky a splátky, pokud kapitál získáváte například od banky. Něco vás může stát také propagace vlastní značky. Tento bod rozhodně nepodceňujte a nepočítejte s tím, že si vás zákazníci najdou sami. Do marketingu se vám z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí investovat.  

 

Zvýšit cenu nebo snížit náklady?

Během podnikatelské činnosti pravděpodobně zjistíte, že realita se od původního finančního plánu nějakým způsobem liší, ale na to už budete schopni pružně zareagovat buď zvýšením ceny nebo snížením nákladů. Promyslete si například, zda skutečně nezbytně potřebujete pronájem kanceláří.

 

Náklady na minimu

Vždy samozřejmě záleží na tom, čemu se jako podnikatelé věnujete. V některých případech ale pronájem kanceláří skutečně není nutný a postačí vám pouze virtuální kancelář a živnostenský list. Využít můžete také sdílené kanceláře ve stylu open space. U propagace popřemýšlejte nad využitím sociálních sítí. Reklama vás tak nebude stát příliš mnoho peněz. Chcete snížit provozní náklady ještě víc? Přemýšlejte nad koupí repasované IT techniky nebo výrobních strojů. Díky tomu ušetříte a peníze se vám především v začátcích podnikání budou hodit.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru