Kdy a kde je potřeba nahlásit podnikání? Jaké formuláře vám pomůžou?

24.09.2019

Vaše společnost je zapsaná v obchodním rejstříku a teď vás čeká podání přihlášek na různé úřady. Tady je seznam institucí, které byste neměli minout.

Aktivujte si datovou schránku

Ze všeho nejdřív se seznamte s datovou schránkou. Ta je pro právnické osoby povinná a zřizuje se automaticky, jakmile proběhne zápis vaší firmy do obchodního rejstříku. Výhodou datové schránky je, že většinu úředních dokumentů obdržíte právě do ní. Cokoli si můžete uložit, takže snadno v případě potřeby prokážete, co jste úřadu poslali. Prostřednictvím datové schránky můžete také zažádat o výpisy z veřejných i neveřejných registrů. Pokud budete chtít, do datové schránky vám mohou zasílat dokumenty také banky, pojišťovny nebo třeba dodavatelé energií. Budete tak mít všechno na jednom místě. Přístupové údaje můžete svěřit osobě, které věříte a která se o datovou schránku bude starat místo vás. Přístupová práva pro aktivaci si vyzvednete na Czech POINTu.

 

Na finanční úřad se přihlaste 15 dní od vzniku společnosti

Zaregistrujte se na příslušném finančním úřadě. Váš úřad je ten, pod který spadá místo sídla vaší společnosti, tedy sídla, které je oficiálně zapsané v obchodním rejstříku. Pro přihlášku budete potřebovat tento registrační formulář. Finanční úřad vám v následujících dnech pošle osvědčení o registraci daně společně s daňovým identifikačním číslem DIČ. Je třeba, abyste se zaregistrovali k dani z příjmů právnických osob (daňové přiznání se podává vždy k 31. březnu). Jako začínající podnikatel se můžete dobrovolně přihlásit také k DPH. Na registraci máte lhůtu 15 dní od vzniku firmy.

 

Přihlášku pošlete také na Českou správu sociálního zabezpečení

Pokud máte zaměstnance, musíte se přihlásit také na správu sociálního zabezpečení. S každým přijatým zaměstnancem vám vzniká povinnost přihlásit ho na ČSSZ do 8 dnů od jeho nástupu. Formulář přihlášky do registru zaměstnavatelů najdete zde. Ostatní tiskopisy, které budete jako zaměstnavatel potřebovat pro účely zaslání na Českou správu sociálního zabezpečení, najdete na stránkách ČSSZ

 

Nezapomínejte na přihlášky ke zdravotním pojišťovnám

Stejné povinnosti vám vznikají také ve vztahu ke zdravotní pojišťovně. Každá pojišťovna vydává v této souvislosti jiný tiskopis. Jako zaměstnavatel musíte mít podanou přihlášku ke všem zdravotním pojišťovnám, které si vybrali vaši zaměstnanci.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru