Jak funguje smlouva s tichým společníkem?

27.02.2019

Pokud přemýšlíte, jak začít podnikat, dřív nebo později narazíte i na otázku, jak svůj projekt financovat. Možností máte hned několik. Od klasické půjčky od rodiny a známých přes úvěry od bank až po investora. Existuje ještě jedna možnost, a tou je tiché společenství. Jak přesně funguje?

Banka vám může žádost o úvěr zamítnout

Sehnat peníze na svůj vlastní projekt není vždycky jednoduché. U banky můžete narazit na problémy. Ty totiž důkladně prověřují vaši finanční minulost a i malý škraloup v podobě pozdě splacené faktury může být důvodem k zamítnutí vaší žádosti o úvěr. Stejně tak půjčka od rodiny představuje riziko. Peníze dokážou porušit rodinné i přátelské vztahy. 

Tichý společník se podílí na zisku i ztrátě

Oproti tomu s tichým společníkem nic neriskujete. Tichý společník vloží do vašeho podnikání vklad a vy mu jej zhodnocujete a následně převádíte na jeho účet část svého zisku. Na výši vkladu se dohodnete společně. Pokud by se vašemu podnikání nedařilo, tichý společník se podílí i na ztrátě vaší firmy. Je to způsob, jak získáte oporu v začátcích samostatného byznysu.

Do řízení společnosti vám nikdo nemluví

Tiché společenství můžete uzavřít na dobu určitou i neurčitou a velká výhoda je také to, že pokud by vám vzájemná spolupráce nevyhovovala, máte možnost od smlouvy odstoupit. Kromě podílení se na zisku, případně na ztrátě, se jinak tichý společník na rozdíl od řady jiných investorů do vašeho podnikání nijak nemíchá. Má ale právo vyžádat si roční uzávěrku a nahlížet do vašeho účetnictví. Tiché společenství upravuje občanský zákoník.

Jak stanovit výši podílu?

Na tuto otázku bohužel neexistuje žádná univerzální odpověď. To, jak velký vklad vloží společník do vaší firmy, záleží čistě na vaší domluvě. U některých společností stačí menší vklad v řádu pár procent, jinde se může částka pohybovat v desítkách procent.

 

Potřebujete více informací? Přečtěte si, kde sehnat peníze do začátku svého podnikání.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru