Chcete být neplátcem DPH? Jak na to a jaké změny v EET vás čekají?

14.05.2019

Především drobní podnikatelé, kteří navíc spadají do kategorie neplátců DPH, volají už nějakou dobu po změnách v oblasti EET. Co se chystá v roce 2019?

 

Jak se stát neplátcem DPH?

V případě, že většina vašich zákazníků nebo dodavatelů neplatí DPH, je i pro vás výhodnější, pokud budete vystupovat jako neplátci daně z přidané hodnoty. Do této kategorie se ale mohou zařadit pouze ti podnikatelé, jejichž obrat nepřesáhl 1 milion korun za posledních 12 měsíců. Pokud víte, že obrat s největší pravděpodobností překročíte, je ten pravý čas, abyste si založili druhou společnost, díky níž můžete čerpat výhody jak plátců, tak neplátců daně.

 

Elektronická evidence tržeb pro podnikatele v roce 2019

Ať už jste ale v kterékoli kategorii, platí pro vás povinnost elektronické evidence tržeb. Pokud přijímáte tržby v hotovosti, platební kartou nebo online platební branou, musíte zkrátka tržby evidovat nehledě na to, zda DPH platíte či nikoli. Především drobní podnikatelé, kteří se řadí mezi neplátce DPH, volají již nějakou dobu po změnách. Co tedy může nastat v oblasti EET v roce 2019?

 

Drobní podnikatelé a offline verze EET

Jednou z nejpodstatnějších změn by mělo být zavedení offline režimu EET pro podnikatele s nízkými příjmy. Místo online verze by mohli vystavovat papírové účtenky z číslovaného bloku, který by si vyzvedli na finančním úřadě. Každý den by pak zaznamenali denní tržbu. Zlepšení by tedy mělo být hlavně v tom, že drobní podnikatelé s příjmy do 200 tisíc ročně by vůbec nepotřebovali k elektronické evidenci tržeb internet. Návrh se bude projednávat v dubnu 2019.

 

Snížená 10% sazba daně z přidané hodnoty, čeho se týká?

Novela roku 2019 dále obsahuje změnu sazeb DPH u vybraných služeb. Jedná se o sníženou sazbu z 21 % na 10 %. Asi nejkurioznější změnou bude například přeřazení podávání točeného piva ze sudů větších než 10 litrů ze sazby 21 % do sazby 10 %. Přeřazení do nižší sazby se dále týká

-        kadeřnických služeb

-        projede řezaných květin

-        oprav a úpravy obuvi a kožených výrobků

-        služby mytí oken v domácnostech

-        dodání pitné vody prostřednictvím vodovodu

-        domácí péče o děti, nemocné, staré či postižené osoby

-        odvádění a čištění odpadních vod nebo stravovacích služeb a podávání nápojů

 

V případě potravin, které si zákazník odnese s sebou, jako je například pizza, kebab nebo jiné jídlo, zůstává sazba 15 %. Změny v oblasti EET jsou předznamením menší daňové zátěže podnikatelů a úlev v oblasti nákladů především pro drobné podnikatele.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Chat on WhatsApp
Nahoru